ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Klimadynon

Spis treści

Reklama

Klimadynon - skład

1 tabl. powl. zawiera 2,8 mg suchego wyciągu z kłącza pluskwicy groniastej (DERnatywny 5-10:1); ekstrahent: etanol 58% (V/V). Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Klimadynon - działanie

Kliniczne badania farmakologiczne wskazują, że dolegliwości menopauzalne (takie jak nagłe zaczerwienienia twarzy i obfite pocenie się) można łagodzić, stosując kłącze pluskwicy groniastej.

Reklama

Klimadynon - wskazania

Preparat roślinny stosowany u dorosłych kobiet w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie się.

Reklama

Klimadynon - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Klimadynon - ostrzeżenia

Pacjentki z zaburzeniami czynności wątroby w wywiadzie powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania leku. U takich pacjentek należy przeprowadzić testy czynnościowe wątroby. Jeśli u pacjentek pojawią się objawy przedmiotowe i podmiotowe sugerujące uszkodzenie wątroby (zmęczenie, utrata apetytu, zażółcenie skóry i oczu lub silny ból brzucha z nudnościami i wymiotami lub ciemne zabarwienie moczu), pacjentki powinny przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się do lekarza. W przypadku wystąpienia krwawienia z pochwy lub innych objawów, należy zwrócić się do lekarza. Preparatu nie należy przyjmować jednocześnie z estrogenami, o ile nie zalecił tego lekarz. Pacjentki leczone wcześniej lub obecnie w związku z rakiem piersi lub innymi nowotworami zależnymi od hormonów nie powinny stosować leku bez konsultacji z lekarzem. Jeśli podczas stosowania preparatu objawy ulegną nasileniu, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Ze względu na zawartość laktozy (1 tabl. zawiera 17,2 mg laktozy jednowodnej), lek nie powinien być stosowany u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy. Preparat zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabl. powl., to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”.

Reklama

Klimadynon - ciąża

Lek nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny rozważyć stosowanie skutecznej metody antykoncepcji podczas leczenia. Nie wiadomo, czy etanolowe wyciągi z pluskwicy groniastej lub ich metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Preparat nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Reklama

Klimadynon - efekty uboczne

Częstość nieznana: objawy żołądkowo-jelitowe (tj. zaburzenia dyspeptyczne, biegunka); alergiczne reakcje skórne (pokrzywka, świąd, wysypka), obrzęk twarzy; obrzęk obwodowy; stosowaniu produktów zawierających pluskwicę groniastą towarzyszy działanie toksyczne na wątrobę (w tym zapalenie wątroby, żółtaczka, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby).

Klimadynon - dawkowanie

Doustnie. Dorosłe kobiety w okresie menopauzy: 1 tabl. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Preparatu nie należy stosować bez porady lekarza dłużej niż przez 6 miesięcy. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma danych wystarczających do określenia konkretnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentek z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek. Nie ma odpowiedniego zastosowania leku u dzieci i młodzieży w danym wskazaniu terapeutycznym. Sposob podania. Przyjmować tabl. popijając niewielką ilością płynu. Tabletek nie należy żuć ani ssać.

Klimadynon - uwagi


Podobne leki
Tractocile
Atosiban Ever Pharma

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!