Mecortolon N

Reklama

Działanie

Preparat zawierający piwalan prednizolonu - kortykosteroid do stosowania miejscowego o słabym działaniu oraz siarczan neomycyny - antybiotyk aminoglikozydowy do stosowania miejscowego. Prednizolon wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Neomycyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne na tlenowe bakterie Gram-dodatnie i niektóre bakterie Gram-ujemne. Piwalan prednizolonu po podaniu na skórę łatwo przenika do warstwy rogowej skóry, natomiast w niewielkim stopniu może przenikać do organizmu, wykazując wówczas działanie ogólne. Siarczan neomycyny może przenikać do głębszych warstw skóry, a podczas długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza uszkodzonej procesem chorobowym, może wchłaniać się do krwi.

Wskazania

Miejscowo w sączących stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia (przede wszystkim o podłożu alergicznym o średnim nasileniu), które reagują na glikokortykosteroidy i powikłanych wtórnym zakażeniem bakteriami wrażliwymi na neomycynę. Lek jest wskazany zwłaszcza w: łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, liszaju pokrzywkowym, wyprysku kontaktowym alergicznym, liszaju płaskim.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne oraz inne kortykosteroidy i antybiotyki aminoglikozydowe, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybicze lub bakteryjne (np. gruźlica) zakażenia skóry. Trądzik pospolity. Trądzik różowaty. Zapalenie skóry wokół ust. Nowotwory skóry. Zapalenie lub owrzodzenie żylakowate. Nie stosować po szczepieniach ochronnych, u dzieci w wieku do 2 lat, na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę, w I trymestrze ciąży.

Środki ostrożności

Należy unikać stosowania preparatu długotrwale, na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach. Kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, dlatego podczas stosowania preparatu istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, w tym zahamowania czynności kory nadnerczy, zespołu Cushinga. W przypadku nasilenia zakażenia skóry lub jeżeli objawy zakażenia nie ustąpią, należy przerwać stosowanie leku i zastosować odpowiednie leczenie przeciwdrobnoustrojowe. Unikać stosowania leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy. U osób z jaskrą lub zaćmą może wystąpić nasilenie objawów choroby. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Nie stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratka, pielucha), ponieważ opatrunek nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu i może wystąpić zanik naskórka, rozstępy i nadkażenia. Ostrożnie stosować w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Może wystąpić alergia krzyżowa na antybiotyki aminoglikozydowe. Z uwagi na ryzyko wchłaniania neomycyny do krwi, stosowanie preparatu na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę lub długotrwale może spowodować uszkodzenie słuchu, łącznie z utratą słuchu oraz uszkodzenie nerek. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub z upośledzeniem słuchu. Ryzyko działania nefrotoksycznego i ototoksycznego preparatu jest większe u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Preparat może nasilać działanie jednocześnie stosowanych leków o działaniu nefro- lub ototoksycznym. Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do rozmnażania szczepów bakterii opornych na neomycynę i alergii na neomycynę. Szczególnie ostrożnie stosować i unikać długotrwałego stosowania u dzieci w wieku od 2 lat, ze względu na ryzyko ogólnoustrojowego działania neomycyny i piwalanu prednizolonu. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości należy zaprzestać stosowania preparatu.

Ciąża i laktacja

Preparat może być zastosowany w ciąży tylko wówczas, gdy korzyści z leczenia mogą przewyższać ryzyko dla płodu. Bezwzględnie nie stosować w I trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Preparat stosowany długotrwałe może powodować zanikowe zapalenie skóry, plamicę posteroidową, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis, rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierną suchość skóry, wtórne zakażenia. W przypadku stosowania na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. W wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane piwalanu prednizolonu. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania preparatu, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, w miejscach, takich jakfałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. Charakterystyczne dla kortykosteroidów: zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności. Charakterystyczne dla neomycyny: miejscowe podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Preparat zastosowany na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę lub pod opatrunkiem zamkniętym, może działać ototoksycznie, z utratą słuchu włącznie oraz może spowodować uszkodzenie nerek.

Interakcje

Nie są znane interakcje związane z miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidów. Nie należy szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować innych immunizacji, szczególnie przy przewlekłym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Nie należy stosować preparatu jednocześnie z lekami działającymi toksycznie na nerki i narząd słuchu, takimi jak np. furosemid, kwas etakrynowy, gdyż zwiększają one stężenie antybiotyków aminoglikozydowych we krwi, co nasila ryzyko uszkodzenia słuchu.

Dawkowanie

Zewnętrznie na skórę. Nałożyć cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę 2-3 razy w ciągu doby. Nie należy stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 2 tyg. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) kremu. Dzieci i młodzież w wieku od 2 lat: stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry. Nie stosować na skórę twarzy. Nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat.

Reklama

Uwagi

Lek nie ogranicza sprawności psychoruchowej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex