Multi-Sanostol

Reklama

Działanie

Wielowitaminowy preparat z dodatkiem związków wapnia, wpływających na prawidłowy rozwój układu kostnego. Zawarte w preparacie witaminy są niezbędne dla przebiegu podstawowych procesów metabolicznych i prawidłowego rozwoju organizmu.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie niedoborów witaminowych w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy. Utrata apetytu. Skłonność do częstych infekcji. Okres wzrostu i rozwoju. Stany wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz przemęczenie. Obniżona zdolność koncentracji. Okres rekonwalescencji po przebytych chorobach oraz antybiotykoterapii. Poprawa ogólnej kondycji organizmu. Preparat może być podawany dzieciom powyżej 1.rż. a także młodzieży i dorosłym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zwiększone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia). Zwiększone wydalanie wapnia z moczem (hiperkalcynuria). Zwiększone stężenie witaminy A lub D (hiperwitaminoza A lub D). Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Środki ostrożności

Preparat nie powinien być stosowany w większych dawkach niż zalecane u osób z kamicą nerkową bądź cierpiących na sarkoidozę. Stosowanie preparatu w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do przedawkowania witamin A lub D, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami zawierającymi te witaminy. 10 ml preparatu zawiera 6,55 g sacharozy i 1,31 g glukozy co jest równoważne ok. 0,66 jednostki węglowodanowej. 10 ml preparatu zawiera 6,55 g sacharozy i 1,31 g glukozy, co jest równoważne około 0,66 jednostki węglowodanowej.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią stosować jedynie po konsultacji z lekarzem. Ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu należy unikać przedawkowania witaminy A i D w okresie ciąży.

Działania niepożądane

W pojedynczych przypadkach obserwowano reakcje alergiczne.

Interakcje

Przy stosowaniu zalecanych dawek nie zaobserwowano specyficznych interakcji. Przy jednoczesnym stosowaniu preparatów zawierających witaminy A lub D istnieje ryzyko przedawkowania. Istnieje ryzyko wystąpienia hiperkalcemii przy równoczesnym stosowaniu tiazydów. Przy zwiększonym stężeniu wapnia we krwi i stosowaniu preparatów naparstnicy może pojawić się zaburzenie rytmu serca. Witamina B6 w dobowej dawce 5 mg lub większej może ograniczać skuteczność L-dopy.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież i dzieci od 6 lat: 10 ml 2 razy na dobę. Dzieci 1-6 lat.: 5 ml syropu 2 razy na dobę. Przed użyciem butelkę należy wstrząsnąć. Nie przekraczać zalecanego dawkowania.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przy stosowaniu preparatu może wystąpić żółte zabarwienie moczu.

Pharmindex