Palin

Palin to chemioterapeutyk o działaniu bakteriobójczym, który należy stosować w czasie przewlekłego oraz nawracającego zakażenia dróg moczowych. Ponadto redukuje zakażenie pochwy. Poznaj dawkowanie, przeciwwskazania oraz skutki uboczne preparatu.   

Spis treści

Palin - Skład

1 kaps. zawiera 200 mg kwasu pipemidowego. Preparat zawiera żółcień chinolinową (E 104), żółcień pomarańczową (E 110) i czerń brylantową BN (E151).

Palin - Działanie

Chemioterapeutyk, pochodna chinolonowa aktywna wobec bakterii Gram-ujemnych. Działa bakteriobójczo na pałeczki <i>Enterobacteriaceae</i>, m.in. <i>Escherichia coli</i>, <i>Proteus spp.</i> (umiarkowana aktywność wobec <i>P. mirabilis</i>),<i> Citrobacter spp</i>., <i>Serratia spp.</i> Wykazuje umiarkowaną aktywność wobec <i>Klebsiella spp.</i>,<i> Acinetobacter spp</i>., <i>Pseudomonas aeruginosa</i>. Nie działa na bakterie beztlenowe i Gram-dodatnie. W czasie leczenia dochodzi do selekcji szczepów opornych. Kwas pipemidowy szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność około 90%). Wiązanie z białkami osocza wynosi 15-40%. Lek osiąga duże stężenia w moczu. Jest wydalany głównie z moczem w postaci niezmienionej oraz częściowo z żółcią. T<sub>0,5</sub> we krwi wynosi 3,5 h.

Reklama

Palin - Wskazania

Zakażenia wywołane przez bakterie wrażliwe na kwas pipemidowy: ostre i przewlekłe zakażenia dróg moczowych, zakażenia pochwy. Zapobieganie nawrotowym zakażeniom dolnych dróg moczowych.

Palin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na kwas pipemidowy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą. Alergia w wywiadzie na inny lek z grupy chinolonów. Dzieci i młodzież w okresie wzrastania.

Palin - Ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w ciężkiej niewydolności nerek u pacjentów z klirensem kreatyniny <29 ml/min/1,73 m<sup>2</sup> (należy zmniejszyć dawkę), z padaczką lub innymi chorobami, w których występuje obniżenie progu drgawkowego, u pacjentów w podeszłym wieku, z niedoborem G-6-PD lub porfirią oraz u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy (zwiększone ryzyko reakcji alergicznych, w tym astmy, spowodowane zawartością czerni brylantowej, żółcieni chinolinowej i pomarańczowej w preparacie). Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (intensywne nasłonecznienie, solarium).

Palin - Ciąża

Nie zaleca się stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Palin - Efekty uboczne

Bardzo często: brak łaknienia, ból w nadbrzuszu, zgaga, nudności, wymioty, wzdęcie, ból brzucha, biegunka, zaparcie. Rzadko: eozynofilia, ból głowy, zawroty głowy pochodzenie obwodowego. Ponadto mogą wystąpić: przemijająca małopłytkowość (u pacjentów w podeszłym wieku lub z zaburzeniami czynności nerek), niedokrwistość hemolityczna (u pacjentów z niedoborem G-6-PD), depresja, omamy, splątanie, drżenia, zaburzenia czucia, długotrwałe drgawki związane z obrzękiem mózgu, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, reakcje nadwrażliwości (wysypka, łagodna pokrzywka), nadwrażliwość na światło, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, reakcje anafilaktyczne, krzyżowa nadwrażliwość z innymi chinolinami, ostra choroba stawów i zapalenie ścięgna.

Palin - Interakcje

Jednoczesne stosowanie z teofiliną zwiększa jej stężenie we krwi i toksyczność (należy zmniejszyć dawkę teofiliny). Leki zobojętniające HCl (związki magnezu, wapnia i glinu, w tym sukralfat) zmniejszają wchłanianie kwasu pipemidowego (należy zachować 2-3 h odstępu między podaniem tych leków i preparatu). Kwas pipemidowy zwiększa stężenie kofeiny w surowicy oraz nasila ryzyko wystąpienia drgawek w skojarzeniu z lekami z grupy NLPZ, a także może zwiększać przeciwzakrzepowe działanie warfaryny.

Palin - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 400 mg 2 razy na dobę, zazwyczaj przez 10 dni. W profilaktyce zakażeń nawrotowych lek stosuje się przez okres do 6 miesięcy. U pacjentów z lekkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny ≥30 ml/min) nie ma potrzeby zmiany dawki. U pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 20 ml/min lek może nie osiągać stężenia terapeutycznego w moczu. Ze względu na to, że kwas pipemidynowy wydalany jest głównie przez nerki, u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek zaleca się zmniejszenie dawki.

Palin - Uwagi

Podczas leczenia pić dużo płynów. Lek może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, gdyż u niektórych pacjentów może wywołać zawroty głowy i zaburzenia widzenia.

Pharmindex
<-- popup -->