Sal Vichy Factitium

Reklama

Działanie

Mieszanina soli alkalicznych o działaniu zobojętniającym kwas solny w żołądku i zwiększającym rezerwę alkaliczną krwi. Działa żółciopędnie i żółciotwórczo, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydala się z moczem.

Wskazania

Leczenie pomocnicze w nadkwaśności treści żołądka, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Stany zapalne dróg moczowych, miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów pozostających na diecie o niskiej zawartości sodu oraz u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy- galaktozy lub niedoborem sacharazy - izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią lek może być stosowany jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.

Działania niepożądane

Częste stosowanie dużych dawek soli powoduje stałą alkalizację moczu. Ze względu na zawartość sodu może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego.

Interakcje

Preparat zwiększa wydalanie leków o charakterze słabych kwasów i zmniejsza wydalanie leków o charakterze słabych zasad, wskutek alkalizacji moczu.

Dawkowanie

Doustnie: 1-2 tabl. 3 razy na dobę. Tabletkę rozpuścić w szklance przegotowanej, ciepłej wody, przyjmować przed posiłkiem.

Reklama

Uwagi

Pharmindex