Ulcamed - ulotka tabletek i działanie leku

Ulcamed to lek, który działa ochronnie na błonę śluzową żołądka. Ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne wobec Helicobacter pylori. Preparat zalecany jest przede wszystkim w czasie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Spis treści

Ulcamed - skład

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

Ulcamed - Działanie

Lek o działaniu ochronnym na błonę śluzową żołądka oraz przeciwbakteryjnym wobec Helicobacter pylori. Pod wpływem działania kwasu solnego w żołądku z dicytrynianu tripotasu-bizmutu tworzy się osad, który przylega przede wszystkim w obszarze owrzodzeń i hamuje aktywność pepsyny. Dicytrynian tripotasu-bizmutu chroni błonę śluzową przez pobudzanie syntezy i wydzielanie endogennych prostaglandyn, a tym samym zwiększenie wytwarzania wodorowęglanu i mucyny. Ponadto dicytrynian tripotasu-bizmutu posiada aktywność przeciwbakteryjną wobec Helicobacter pylori. Dicytrynian tripotasu-bizmutu działa miejscowo. Małe ilości bizmutu są wchłaniane (mniej niż 0,2% dawki). Bizmut jest dystrybuowany głównie w nerkach. Tylko śladowe ilości można wykryć w innych narządach. Dicytrynian tripotasu-bizmutu wytrąca się miejscowo w żołądku pod wpływem kwasu solnego w żołądku, tworząc związki nierozpuszczalne, tlenochlorek bizmutu i ewentualnie cytrynian bizmutu. Zdecydowana większość przyjmowanego bizmutu jest wydalana z kałem. T0,5 wynosi 5-11 dni.

Ulcamed - wskazania

Lek jest wskazany u osób dorosłych w: leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy; pomocniczo w eradykacji Helicobacter pylori w skojarzeniu z innymi lekami; zapaleniu błony śluzowej żołądka związanej z zaburzeniami dyspeptycznymi, gdy pożądana jest eradykacja Helicobacter pylori.

Ulcamed - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Ulcamed - ostrzeżenia

Długotrwałe stosowanie dużych dawek związków bizmutu nie jest zalecane, ponieważ w niektórych przypadkach doprowadziło to do odwracalnej encefalopatii. Jeśli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami, prawdopodobieństwo tego jest bardzo małe. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych związków zawierających bizmut.

Ulcamed - ciąża

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania dicytrynianu tripotasu-bizmutu podczas karmienia piersią.

Ulcamed - efekty uboczne

Bardzo często: czarny stolec. Niezbyt często: nudności, wymioty, zaparcie, biegunka, świąd, pokrzywka. Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne.

Ulcamed - interakcje

Nie należy stosować żadnych innych leków, w szczególności leków zobojętniających kwas solny w żołądku, żywności lub napojów, mleka, soków owocowych i owoców, w ciągu 0,5 h przed przyjęciem lub po przyjęciu dawki leku, gdyż mogą one wpływać na jego działanie. Podczas jednoczesnego stosowania z tetracyklinami możliwe jest zmniejszenie ich absorbcji.

Ulcamed - dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Zaleca się następujące schematy leczenia: 1 tabl. 4 razy na dobę na pusty żołądek (0,5 h przed głównym posiłkiem i przed snem), lub 2 tabl. 2 razy na dobę na czczo, 0,5 h przed śniadaniem i 0,5 h przed kolacją lub przed snem. Maksymalny czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi 2 mies. Przed rozpoczęciem nowego cyklu leczenia preparatami zawierających bizmut, powinny upłynąć co najmniej 2 mies. W leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy, czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi 4-8 tyg. W celu eradykacji H. pylori wybór leczenia skojarzonego i czasu trwania leczenia (7 do 14 dni) odpowiednich antybiotyków powinien uwzględniać tolerancję leków przez pacjenta, narodowe, regionalne i lokalne dane dotyczące oporności bakterii oraz wytyczne terapeutyczne. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży. Sposób podania. Tabletki należy połknąć w całości popijając odpowiednią ilością wody.

Ulcamed - uwagi

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych jest mało prawdopodobny.

Pharmindex