Urolin

Spis treści

Urolin - Skład

1 kaps. zawiera 200 mg kwasu pipemidowego.

Urolin - Działanie

Chemioterapeutyk, pochodna chinolonowa aktywna wobec bakterii Gram-ujemnych. Działa bakteriobójczo na pałeczki <I>Enterobacteriaceae</I> (zwłaszcza <I>Escherichia coli</I>, <I>Proteus mirabilis</I> i <I>Proteus</I> indolo-dodatni, <I>Klebsiella spp.</I>, <I>Enterobacter spp.</I>, <I>Providencia spp.</I>) i niektóre szczepy <I>Pseudomonas aeruginosa</I>. Nie działa na bakterie beztlenowe i Gram-dodatnie. W czasie leczenia możliwa selekcja szczepów opornych. Wchłanianie z przewodu pokarmowego jest szybkie i wynosi około 80-90%. T<sub>0,5</sub> we krwi wynosi 3,5 h. Wiązanie z białkami osocza wynosi 15-20%. Największe stężenia osiąga w moczu i gruczole krokowym. Działa niezależnie od pH moczu. Wydala się głównie z moczem w postaci nie zmienionej.

Reklama

Urolin - Wskazania

Przewlekłe i nawracające zakażenia dróg moczowych.

Urolin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na pochodne 4-chinolonu, I i III trymestr ciąży, dzieci do zakończenia procesu wzrastania (do 15-18 rż.), niewydolność nerek. Ostrożnie stosować w ciężkiej niewydolności wątroby, okresie karmienia piersią, u pacjentów z niedoborem G-6-PD, padaczką lub miażdżycą naczyń mózgowych (zwłaszcza u osób w podeszłym wieku). W trakcie leczenia unikać intensywnego nasłoneczniania.

Urolin - Efekty uboczne

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle żołądka, wymioty), reakcje skórne (nadwrażliwość na światło, pokrzywka, rumień,świąd), zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, niekiedy napady padaczkowe).

Urolin - Interakcje

Nasila działanie i toksyczność teofiliny (należy zmniejszyć jej dawkę), leki zobojętniające HCl zmniejszają jego wchłanianie.

Urolin - Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 15 rż. doustnie 0,4 g co 12 h w czasie posiłku.

Urolin - Uwagi

W czasie leczenia zalecane jest zwiększenie diurezy. U pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min lek może nie osiągać stężenia terapeutycznego w moczu.

Pharmindex