Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

soczewki kontaktowe
Źródło: 123RF
Kłopoty ze wzrokiem dotykają dziś ponad połowę Polaków. Jedna czwarta nosi lub powinna nosić okulary. Ale nie musi. Alternatywą są soczewki kontaktowe, które skutecznie korygują wzrok i są niewidzialne dla otoczenia. To szczególnie ważne dla osób, które źle się czują w okularach albo przez aktywny tryb życia nie mogą ich nosić. Jak dobrać odpowiednie soczewki? I jak je pielęgnować, żeby nam służyły? Medme.pl zapytało o to Rafała Hoszowskiego, optometrystę.
 

Soczewki kontaktowe są dziś skutecznym i zalecanym sposobem korygowania wzroku. Umieszcza się je bezpośrednio na rogówce oka. Na rynku dostępny jest szeroki wybór soczewek  – od jednodniowych, po dwutygodniowe, a nawet miesięczne. Jak dobrać odpowiednie soczewki? Należy zacząć od szczegółowego badania wzroku.

- Soczewki kontaktowe może nosić każdy, kto ma chęć i potrafi się nimi obsługiwać – zapewnia Rafał Hoszowski, optometrysta. – Nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o choroby ogólnoustrojowe, suche oko, czy inne problemy zdrowotne. Soczewka jest praktycznie dla każdego.

Rodzaje soczewek kontaktowych - jakie warto wybrać?

Zanim kupimy pierwsze soczewki, powinniśmy się zgłosić na badanie do okulisty lub optometrysty. Optometrysta zajmuje się doborem korekcji optycznej okularów, jak i soczewek kontaktowych. Jak wygląda badanie?

- Polega głównie na zrobieniu szczegółowego wywiadu. Zaczynamy zawsze od badania wzroku na autoreflektometrze. Później sprawdzamy widzenie na foropterze, urządzeniu które bada ostrość wzrokumetodą subiektywną . Po nim sprawdzamy pacjentowi stan oczu na lampie szczelinowej – mówi Rafał Hoszowski. - Przeprowadzamy szczegółowe badanie zdrowotne, po którym dobieramy odpowiednią krzywiznę soczewki. Aplikujemy soczewkę pacjentowi i odczekujemy około 20 minut.

Optometrysta jeszcze raz sprawdza widzenie w lampie szczelinowej, kiedy soczewka ustabilizuje się.  

– Sprawdzamy, czy soczewka jest odpowiednio ułożona i ma odpowiednią ruchomość – mówi Hoszowski. – Całe badanie przy doborze soczewek kontaktowych trwa około 40 minut.

Przeczytaj krótką historię soczewek kontaktowych

Jak nosić, zakładać i ściągać?

Oprócz doboru soczewek, bardzo ważna jest ich właściwa pielęgnacja. Optometrysta powinien pokazać nam jak dbać o soczewki, żeby spełniały swoją rolę i nie podrażniały oczu

- Przede wszystkim musimydbać o higienę. Przy zakładaniu i ściąganiu soczewek należy mieć zawsze czyste ręce – mówi Hoszowski. – Przy zakładaniu staramy się delikatnie uchwycić soczewkę w palce, położyć ją na dłoni, przemyć płynem wielofunkcyjnym i przetrzeć opuszkiem palca delikatnie wykonując ruch nieokrężny. Tak przygotowaną soczewkę zakładamy na oko. Wieczorem ściągamy ją, opłukujemy i wkładamy do pojemnika ze świeżym płynem.

Jak długo możemy nosić soczewki? Maksymalnie 10 godzin.

– Zachowanie trybu noszenia jest kluczowe. Chodzi o to, żeby nie przenosić soczewek i w nich nie spać, ponieważ możemy podrażnić oczy. Jeśli tylko wystąpią jakieś bóle, powinniśmy natychmiast zdjąć soczewki. Jak objawy nie ustąpią w ciągu jednego dnia, powinniśmy udać się do specjalisty, aby wyjaśnić przyczynę – mówi Hoszowski.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA