Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Kłopoty ze wzrokiem dotykają dziś ponad połowę Polaków. Jedna czwarta nosi lub powinna nosić okulary. Ale nie musi. Alternatywą są soczewki kontaktowe, które skutecznie korygują wzrok i są niewidzialne dla otoczenia. To szczególnie ważne dla osób, które źle się czują w okularach albo przez aktywny tryb życia nie mogą ich nosić. Jak dobrać odpowiednie soczewki? I jak je pielęgnować, żeby nam służyły? Medme.pl zapytało o to Rafała Hoszowskiego, optometrystę.
soczewki kontaktowe
Źródło: 123RF

Soczewki kontaktowe są dziś skutecznym i zalecanym sposobem korygowania wzroku. Umieszcza się je bezpośrednio na rogówce oka. Na rynku dostępny jest szeroki wybór soczewek  – od jednodniowych, po dwutygodniowe, a nawet miesięczne. Jak dobrać odpowiednie soczewki? Należy zacząć od szczegółowego badania wzroku.

- Soczewki kontaktowe może nosić każdy, kto ma chęć i potrafi się nimi obsługiwać – zapewnia Rafał Hoszowski, optometrysta. – Nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o choroby ogólnoustrojowe, suche oko, czy inne problemy zdrowotne. Soczewka jest praktycznie dla każdego.

Rodzaje soczewek kontaktowych - jakie warto wybrać?

Zanim kupimy pierwsze soczewki, powinniśmy się zgłosić na badanie do okulisty lub optometrysty. Optometrysta zajmuje się doborem korekcji optycznej okularów, jak i soczewek kontaktowych. Jak wygląda badanie?

- Polega głównie na zrobieniu szczegółowego wywiadu. Zaczynamy zawsze od badania wzroku na autoreflektometrze. Później sprawdzamy widzenie na foropterze, urządzeniu które bada ostrość wzrokumetodą subiektywną . Po nim sprawdzamy pacjentowi stan oczu na lampie szczelinowej – mówi Rafał Hoszowski. - Przeprowadzamy szczegółowe badanie zdrowotne, po którym dobieramy odpowiednią krzywiznę soczewki. Aplikujemy soczewkę pacjentowi i odczekujemy około 20 minut.

Optometrysta jeszcze raz sprawdza widzenie w lampie szczelinowej, kiedy soczewka ustabilizuje się.  

– Sprawdzamy, czy soczewka jest odpowiednio ułożona i ma odpowiednią ruchomość – mówi Hoszowski. – Całe badanie przy doborze soczewek kontaktowych trwa około 40 minut.

Przeczytaj krótką historię soczewek kontaktowych

Jak nosić, zakładać i ściągać?

Oprócz doboru soczewek, bardzo ważna jest ich właściwa pielęgnacja. Optometrysta powinien pokazać nam jak dbać o soczewki, żeby spełniały swoją rolę i nie podrażniały oczu

- Przede wszystkim musimydbać o higienę. Przy zakładaniu i ściąganiu soczewek należy mieć zawsze czyste ręce – mówi Hoszowski. – Przy zakładaniu staramy się delikatnie uchwycić soczewkę w palce, położyć ją na dłoni, przemyć płynem wielofunkcyjnym i przetrzeć opuszkiem palca delikatnie wykonując ruch nieokrężny. Tak przygotowaną soczewkę zakładamy na oko. Wieczorem ściągamy ją, opłukujemy i wkładamy do pojemnika ze świeżym płynem.

Jak długo możemy nosić soczewki? Maksymalnie 10 godzin.

– Zachowanie trybu noszenia jest kluczowe. Chodzi o to, żeby nie przenosić soczewek i w nich nie spać, ponieważ możemy podrażnić oczy. Jeśli tylko wystąpią jakieś bóle, powinniśmy natychmiast zdjąć soczewki. Jak objawy nie ustąpią w ciągu jednego dnia, powinniśmy udać się do specjalisty, aby wyjaśnić przyczynę – mówi Hoszowski.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!