Poród
Poród naturalny – jak wygląda poród, jak przyspieszyć poród oraz co zabrać do szpitala na poród
Poród to moment, który dla wielu kobiet to czas niezwykły, ale i bardzo stresujący. W głowie układa się mnóstwo pytań o jego przebiegu, myśl o tym jak wygląda rodzenie dziecka, a także najważniejsze pytanie – czy poród boli?
Zwykle drugi poród dziecka nie wywołuje już tylu obaw i stresu co pierwsza ciąża, gdyż znana jest już cała procedura. Przed tym ważnym dniem warto wiedzieć co zabrać do szpitala na poród, jak rozpoznać poród, ale również mieć świadomość możliwych wariantów do wyboru.
Poród naturalny
Poród naturalny często budzi jednocześnie radość, ale i strach. Pojawiają się liczne pytania o możliwe znieczulenia, czas trwania, a także komplikacje. Coraz więcej mam decyduje się na cesarskie cięcie, nie tylko ze względu na powikłania ciąży, ale w trosce o własny komfort. Jednak warto pamiętać, iż porody naturalne pomimo bólu mają wiele zalet.
Do głównych plusów porodu naturalnego należą:
- Powrót do sprawności fizycznej jest szybszy, niż w przypadku cesarskiego cięcia.
- Dziecko od razu po urodzeniu jest przy matce.
- Tuż po urodzeniu, noworodek jest kładziony ma brzuchu matki, co pozwala wytworzyć niezwykle ważną więź i zwykle jest to najbardziej wzruszający moment.
- W czasie porodu naturalnego może być obecna bliska osoba.
- Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę.
- Istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia możliwych powikłań, niż w czasie cesarskiego cięcia.
Za główną wadę uznaje się ogromny trud i wysiłek fizyczny, jaki musi włożyć kobieta, by urodzić dziecko, a także niespodziewany moment, kiedy poród się zaczyna. Niestety także w niektórych przypadkach dochodzi do rozciągnięcia pochwy, co może negatywnie wpływać na dalsze życie seksualne z partnerem.
Jak wygląda poród naturalny?
Przebieg porodu może być różny, głównie w zależności od tego czy jest on siłami natury, czy za pomocą cesarskiego cięcia. By lepiej przygotować się do tego ważnego dnia, wiele osób uczęszcza wcześniej do szkoły rodzenia, w której można dowiedzieć się wiele na temat samego porodu, jak i pielęgnacji maluszka.
Jak przebiega poród naturalny?
- W pierwszej kolejności zaczynają pojawiać się skurcze, które mogą trwać nawet kilkanaście godzin.
- Kolejno powinny odejść lub zacząć się sączyć wody płodowe oraz odpaść czop śluzowy i jest to znak, by jak najszybciej udać się do szpitala.
- W przypadku, gdy skurcze występują bardzo często (co kilka minut) i są bolesne, a wody nadal nie odeszły, również należy pojechać do szpitala.
- Po zgłoszeniu się na Izbę Przyjęć, następnym krokiem jest wykonanie badania KTG, a także klasycznego badania ginekologicznego, którego celem jest sprawdzenie rozwarcia szyjki macicy.
- W przypadku, gdy rozwarcie jest zbyt małe, lekarz zazwyczaj wykonuje masaż szyjki macicy, natomiast, gdy jest ono na około 4cm to czas, by udać się na porodówkę.
- Tam wykonywana jest lewatywa i ciężarna oczekuje na odpowiednie rozwarcie szyjki macicy. Może w tym czasie chodzić, siedzieć na dużej piłce, bądź spierać się na drabinkach.
- Gdy szyjka będzie już całkowicie rozwarta rozpoczyna się proces, w którym płód zaczyna przemieszczać się przez drogi rodne i ten proces może trwać od kilku minut do nawet dwóch godzin – jest to kwestia indywidualna każdej kobiety.
- W wielu przypadkach występuje problem z przejściem dziecka przez kanał rodny i w tym celu wykonuje się niewielkie nacięcie pochwy, które na koniec zostaje oczywiście zaszyte.
- Gdy noworodek jest już na świecie, pozostaje jeszcze urodzenie łożyska. Jest to bezbolesne dla kobiety.
Poród – rodzaje
Poród to pojęcie ogólne i należy znać jego najczęściej występujące rodzaje. Niektóre z definicji wynikają z czasu, w którym urodziło się maleństwo, inne zaś z wyboru metody samego porodu.
Do najczęściej występującej terminologii dotyczącej porodu zaliczyć można:
- poród przedwczesny – tym terminem określa się dzieci, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży. Niestety w większości przypadków jest on zagrożeniem dla zdrowia oraz życia noworodka,
- poród po terminie – zwykle nie ma powodów do obaw, gdyż data terminu jest tylko przybliżona i wiele kobiet rodzi później, niż w wyznaczony dzień. Po 40. tygodniu ciąży należy udać się do szpitala i wtedy najczęściej ciężarna umieszczana jest na oddziale patologii ciąży,
- poród pośladkowy – jest to niebezpieczny typ porodu i nazywany jest tzw. miednicowym. W wielu przypadkach, gdy dziecko w łonie matki ułożone jest
w niewłaściwą stronę, zaleca się wykonanie cesarskiego cięcia. W sytuacji, gdy główka wyjdzie z dróg rodnych jako ostatnia, może dojść do niedotlenienia mózgu, - poród lotosowy – jest to rzadko stosowana technika w szpitalach i ten rodzaj porodu najczęściej odbywa się w domu. Polega on na tym, iż po urodzeniu dziecka i łożyska, nie odcina się pępowiny tylko oczekuje do jego samodzielnego odpadnięcia i dzieje się to zwykle po kilku dniach,
- poród rodzinny to rodzaj, w czasie którego przy ciężarnej obecna jest bliska osoba. Najczęściej jest to ojciec dziecka, ale niekiedy też matka rodzącej. To coraz popularniejsza forma porodów w Polsce i mężczyźni nie mają już zakazu wstępu na porodówkę. Taką decyzję należy podjąć po wcześniejszym uzgodnieniu,
- poród w wodzie – to mniej bolesna forma porodu od klasycznego, która jest także bardziej komfortowa dla noworodka. Coraz więcej szpitali decyduje się na umożliwianie tej opcji ciężarnym. Zwykle sam moment wyjścia dziecka z dróg rodnych odbywa się na powierzchni. Zmiana temperatury z 37 stopni, jakie ma woda, do temperatury pokojowej, ma za zadanie przyspieszyć akcję porodową,
- poród kleszczowy – przeprowadzany tylko w momencie komplikacji. To metoda, która wykorzystywana jest przy przeciwwskazaniach do cesarskiego cięcia. Lekarz używa specjalnych kleszczy, ale tylko w sytuacji, gdy dziecku grozi niedotlenienie.
Jak przyspieszyć poród?
Wiele kobiet zastanawia się: jak wywołać poród? Szczególnie, gdy wybił już 40. tydzień ciąży, a maluszkowi nie spieszy się na świat.
Przede wszystkim:
- pamiętaj o ruchu – niewielka aktywność fizyczna sprzyja wywołaniu porodu. Warto wybrać się na spacer po parku czy wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych. Nie należy przesadzić z wysiłkiem, gdyż może zaszkodzić to dziecku,
- nie rezygnuj ze współżycia seksualnego – to naturalny masaż dla szyjki macicy, co powoduje jej szybsze rozwarcie, a w konsekwencji rozpoczęcie akcji porodowej
Co zabrać do szpitala na poród?
Co spakować do szpitala na poród? Przede wszystkim najlepiej wejść na stronę internetową szpitala, w którym odbędzie się poród i zapoznać się z konkretnymi wytycznymi. Także kobiety, które uczęszczają do szkoły rodzenia z pewnością w czasie spotkań dostaną listę niezbędnych rzeczy.
Co do szpitala na poród?
- wyniki badań przeprowadzonych głównie w czasie ciąży, takie jak: grupa krwi, morfologia, USG, badanie moczu,
- dokumenty: dowód tożsamości, ubezpieczenie, karta ciąży,
- akcesoria dla mamy: ubrania dla ciężarnej, nawilżane chusteczki, coś do jedzenia
i picia, gumka do włosów, telefon i ładowarka, koszula do karmienia, bielizna, klapki, ręcznik, staniki do karmienia, wkładki laktacyjne, specjalne, duże podpaski, - akcesoria dla maluszka: pampersy, ubranka, pieluchy tetrowe, czapeczki, rękawiczki, skarpetki, kocyk, ręcznik kąpielowy.
Powyższa lista zawiera jedynie podstawowe rzeczy, które należy ze sobą zabrać. Najlepiej indywidualnie dowiedzieć się, co trzeba ze sobą mieć w szpitalu.