Linie topograficzne klatki piersiowej i brzucha - anatomia

Linie topograficzne człowieka określane też jako osie topograficzne to pionowe linie, pozwalające podzielić ciało człowieka. Opisując klatkę piersiową i brzuch często wspomagamy się umownymi pionowymi liniami, dlatego wyróżniamy linie topograficzne klatki piersiowej oraz brzucha.

Spis treści

Linie anatomiczne człowieka

Zarówno z przodu jak i z tyłu tułowia, w płaszczyźnie pośrodkowej ciała biegnie pionowa linia pośrodkowa przednia (linea mediana anterior) i linia pośrodkowa tylna (linea mediana posterior). Bocznie od linii pośrodkowej przedniej, wzdłuż bocznego brzegu mostka, biegną symetryczne linie mostkowe (linea sternalis).

Parzysta linia przymostkowa (linea parasternalis) położona jest dokładnie w połowie odległości między linią mostkową i sutkową zwaną inaczej środkowoobojczykową.

Linia środkowoobojczykowa (linea medioclavicularis seu mammillaris) biegnie przez środek obojczyka i dalej przez brodawkę sutkową (u kobiet nie zawsze przebiega przez brodawkę sutkową) i jest równoległa do pozostałych linii na klatce piersiowej.

Na tylnej powierzchni ciała, w kierunku bocznym od linii pośrodkowej tylnej biegną symetrycznie linie przykręgowe (linea paravertebralis) oraz łopatkowe (linea scapularis). Te ostatnie biegną przez dolne kąty łopatek, gdy ramię jest opuszczone.

Część boczna tułowia opisywana jest przy pomocy symetrycznych linii pachowych: przedniej (linea axillaris anterior), tylnej (linea axillaris posterior) i leżącej pomiędzy nimi środkowej (linea axillaris media). Linia pachowa środkowa przechodzi przez najwyższy punkt dołu pachowego.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!