Najzdrowsze miejsce w internecie

Budowa zewnętrzna człowieka (anatomia) - opis, schemat

Budowa zewnętrzna człowieka to charakterystyczne cechy danej osoby wyróżniające go od innych. Podstawową różnicą w budowie ciała człowieka są cechy płciowe, które odróżniają mężczyzn od kobiet.
Budowa człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Budowa zewnętrzna

Nie ma dwóch identycznych osób. Każdego człowieka charakteryzują pewne cechy różniące go od innych. Tylko bliźnięta jednojajowe są do siebie bardzo podobne, choć i tak nie identyczne. Wpływ na wygląd człowieka, oprócz uwarunkowań genetycznych, mają czynniki środowiskowe, tryb życia, nawyki żywieniowe, nałogi oraz przebyte jak i trwające choroby.

Wygląd człowieka - cechy płciowe

Najbardziej charakterystyczne dla wyglądu człowieka są różnice pozwalające na identyfikację płci, czyli odróżnienie kobiety od mężczyzny. Są to tak zwane cechy płciowe. Najistotniejszymi z nich są pierwszorzędowe cechy płciowe - zdeterminowane genetycznie. Określają one wybitne różnice w budowie wewnętrznych narządów płciowych.

O różnicach w budowie zewnętrznej kobiety i mężczyzny decydują również, wykształcone pod wpływem hormonów płciowych, drugorzędowe cechy płciowe. Są to, odmienne dla każdej płci, zewnętrzne narządy płciowe.

O wyglądzie zewnętrznym człowieka decydują także trzeciorzędowe cechy płciowe. Należy do nich między innymi budowa i kształt czaszki, klatki piersiowej, miednicy gruczołów piersiowych, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, rozwój muskulatury, owłosienie i barwa głosu. Kształtują się one szczególnie intensywnie w okresie dojrzewania.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama