Reklama
Budowa zewnętrzna
Nie ma dwóch identycznych osób. Każdego człowieka charakteryzują pewne cechy różniące go od innych. Tylko bliźnięta jednojajowe są do siebie bardzo podobne, choć i tak nie identyczne. Wpływ na wygląd człowieka, oprócz uwarunkowań genetycznych, mają czynniki środowiskowe, tryb życia, nawyki żywieniowe, nałogi oraz przebyte jak i trwające choroby.
Wygląd człowieka - cechy płciowe
Najbardziej charakterystyczne dla wyglądu człowieka są różnice pozwalające na identyfikację płci, czyli odróżnienie kobiety od mężczyzny. Są to tak zwane cechy płciowe. Najistotniejszymi z nich są pierwszorzędowe cechy płciowe - zdeterminowane genetycznie. Określają one wybitne różnice w budowie wewnętrznych narządów płciowych.
O różnicach w budowie zewnętrznej kobiety i mężczyzny decydują również, wykształcone pod wpływem hormonów płciowych, drugorzędowe cechy płciowe. Są to, odmienne dla każdej płci, zewnętrzne narządy płciowe.
O wyglądzie zewnętrznym człowieka decydują także trzeciorzędowe cechy płciowe. Należy do nich między innymi budowa i kształt czaszki, klatki piersiowej, miednicy gruczołów piersiowych, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, rozwój muskulatury, owłosienie i barwa głosu. Kształtują się one szczególnie intensywnie w okresie dojrzewania.