Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Złamany palec: u stopy i ręki. Objawy i leczenie

Złamany palec u stopy lub ręki przeważnie objawia się m.in. bólem, obrzękiem, krwiakiem, trudnościami z poruszaniem urażonym palcem, a niekiedy także deformacją. Bardzo ważne w przypadku złamania palca jest jak najszybsze wprowadzenie właściwego postępowania leczniczego. Na czym ono polega?
Mężczyzna ze złamanym palcem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest złamanie palca?

Złamany palec to sytuacja kiedy kość lub kilka kości tworzących palec ulega całkowitemu przerwaniu ciągłości. Te kosteczki noszą nazwę paliczków. Złamany palec u stopylub złamany palec u ręki należy różnicować ze zwichnięciem lub wybiciem palca, co ocenia specjalista, czyli lekarz lub fizjoterapeuta.

Na czym polega złamanie palca? Jak już wcześniej wspomniano, to proces polegający na zupełnym przerwaniu jednej kości lub kilku kości budujących palec, czyli tzw. paliczków. Do tego typu urazu najczęściej dochodzi w wyniku silnego uderzenia, zmiażdżenia, czy niefortunnego upadku. 

Bardzo ważne jest to, by taki złamany palec poddać jak najszybszemu leczeniu. Lekarz powinien w możliwie jak najkrótszym od złamania czasie obejrzeć palec, by ocenić skalę uszkodzenia i ustalić sposób postępowania. Nieleczone złamanie palca może bowiem prowadzić do trwałego uszkodzenia aparatu ruchu w obrębie złamania, problemów z takim jak dotychczas poruszaniem palcem i innymi powikłaniami.

Reklama

Objawy złamanego palca

Jak rozpoznać np. złamany palec u nogi? Do fachowego określenia czy nastąpiło złamanie, czy jakiś inny rodzaj urazu niezbędna jest wiedza medyczna, zatem najlepiej z podejrzeniem złamania udać się na pogotowie ratunkowe.

Jakie symptomy może dawać złamany palec? Objawy złamania paliczka to przede wszystkim silny ból, obserwowany głównie podczas próby poruszania palcem. Poza tym pojawia się też obrzęk i dość szybko występuje krwiak. Nierzadko również miejsce wokół złamanego palca jest ocieplone. 

Jak wygląda złamany palec? Bardzo często zmienia się jego położenie, czyli ma miejsce odchylenie od fizjologicznej osi palca. Można zauważyć także rozmaite deformacje (szczególnie po zmiażdżeniu palca), skręcenia, czy przesunięcia, co sprawia wrażenie nienaturalnego wyglądu. Poza tym obserwuje się krwiaka, który nierzadko zalewa cały złamany paliczek i jego okolice.

Kolejną oznaką, że nastąpiło złamanie paliczka jest wyraźny odgłos trzasków i tarcia odłamów kostnych, słyszany przy próbie poruszania palcem.

Ponadto złamany palec staje się sztywny, a poruszanie nim, czy wykonywanie jakichkolwiek ruchów przy jego udziale staje się mocno ograniczone lub nawet niewykonalne.

Reklama

Przyczyny złamania palca

Złamany mały palec w stopie, czy jakikolwiek inny w nodze lub u ręki stanowi najczęściej wynik uderzenia, kopnięcia w jakąś twardą powierzchnię, przytrzaśnięcia (np. drzwiami), upadku, czy innego nieszczęśliwego zdarzenia. Za złamaniem palca stoi uraz o wysokiej nośności energetycznej, przykładowo może to być nawet feralne uderzenie o nogę łóżka, czy o krawędź stołu. Często do złamania palca ręki dochodzi na skutek przytrzaśnięcia drzwiami, oknem, czy upadku na rękę.  

Złamany palec w stopielub dłoni może mieć różny charakter: takie złamanie może być:

 • otwarte, 
 • zamknięte, 
 • proste, 
 • złożone, 
 • skośne, 
 • wieloodłamowe, 
 • poprzeczne. 

Ocena rodzaju i wielkości złamania należy do medyka. Warto mieć na uwadze, że za złamanie palca u nogi albo ręki, do którego doszło w wyniku nieszczęśliwego wypadku, można otrzymać odszkodowanie. Jednak ubiegać się o nie można dopiero po zamknięciu procesu leczniczego.

Reklama

Leczenie złamanego palca

Na początku, zanim zostanie ustalony przebieg postępowania terapeutycznego, lekarz wykonuje badanie fizykalne, ogląda złamanie, a następnie zleca wykonanie badania rentgenowskiego, którego wynik pozwoli ostatecznie ustalić czy doszło do złamania. 

W zależności od rodzaju urazu, typu złamania, jego rozległości, itp., kuracje mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj w przypadku złamania bez przesunięcia zakłada się opatrunek na złamany palec (w postaci bandażu lub opatrunku przylepcowego), który ma usztywnić uszkodzoną część kończyny na okres około 2-4 tygodni. 

W tym czasie pacjenta kieruje się na zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak np.:

 •  krioterapia miejscowa, 
 •  laseroterapia
 • magnetoterapia,
 • stosowanie lampy bioptron. 

Ponadto zachęca się pacjentów, by tak zmodyfikowali nawyki żywieniowe, żeby zapewniać organizmowi posiłki bogate w substancje budujące kościec i wspierające szybszą regenerację kości. 

Kiedy natomiast dochodzi do złamania z przemieszczeniem, wówczas złamany mały palec, bądź jakikolwiek inny, trzeba nastawić operacyjnie lub przeskórnie zespolić szpilką Kirschnera. Po takim zabiegu pacjent może wrócić do pełnej sprawności, o ile leczenie miało pomyślny przebieg, a rehabilitacja po operacji przebiegała prawidłowo.

Reklama

Jak długo goi się złamany palec?

Jak długo zrasta się złamany palec u nogi lub złamany palec u ręki? Czas leczenia jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od:

 • szybkości reakcji na uraz, 
 • rodzaju złamania (np. z przemieszczeniem, czy bez), 
 • jego rozległości, 
 • wieku pacjenta (złamany palec u dziecka zrasta się nawet trzykrotnie szybciej niż u osoby w starszym wieku), 
 • formy i sposobu realizacji terapii, 
 •  jakości rehabilitacji,
 • postępowania samego pacjenta (czyli m.in. stosowanie się do zaleceń lekarskich i wytycznych fizjoterapeuty). 

W przypadku złamania palca bez przesunięcia kości proces gojenia trwa od 2 do 4 tygodni. Jeśli zaś nastąpiło złamanie większej ilości paliczków i/lub z przemieszczeniem, zupełna konsolidacja następuje dopiero po upływie około pięciu miesięcy, chociaż tkanka kostna zwykle zrasta się po 2-3 miesiącach.

Regeneracja złamanej lub złamanych kości będzie przebiegała szybciej i pomyślniej, jeśli palec będzie unieruchomiony przez cały okres leczenia, a po jego zakończeniu pacjent podda się rehabilitacji (która obejmuje zwykle np. pole magnetyczne, ultradźwięki, czy ćwiczenia izometryczne). 

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. McRae Ronald, Esser Max, Leczenie złamań, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, ISBN 9788376092133.
 • 2. Pizzorno Lara, Zdrowe kości. Jak samodzielnie zapobiec osteoporozie i cofnąć jej skutki, Wydawnictwo Vital, 2014, ISBN 978-83-64278-08-2.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za plecy
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Kobietę boli przedramię
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior