Dla Ciebie, na zdrowie!

Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego

Bez wątroby i woreczka żółciowego nasz organizm nie jest w stanie pracować prawidłowo. Choć wątroba ma wysokie zdolności do samoregeneracji, to nie będzie mogła tego robić bez naszej pomocy. Jak zregenerować wątrobę? Dobrym rozwiązaniem jest nie tylko dbanie o wątrobę i woreczek na co dzień, ale również stosowanie przynajmniej raz w roku diety oczyszczającej, która pozwoli na detoks oraz prawidłową, pełną regenerację woreczka żółciowego i wątroby. Jak długo regeneruje się wątroba?
Wątroba człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego

 • Regeneracja wątroby: jako, że w wątrobie dokonuje się metabolizacja wszystkiego, co jemy wątroba musi mieć zdolność do detoksykacji. Ponadto wątroba pełni tak wiele ważnych funkcji, że również musi posiadać zdolność do samoregeneracji.
 • Regeneracja wątroby po alkoholu: za każdym razem, gdy wypijemy za dużo alkoholu to wątroba odpowiada za oczyszczenie organizmu z jego nadmiaru podobnie jest, jeśli przesadzimy ze spożywanymi lekami. To ona musi poradzić sobie z ich ilością. Jest jedynym organem, który jest w stanie zregenerować się aż w 50 procentach. Ponadto w przypadku jej ciężkiego uszkodzenia, możemy żyć tylko z jedną czwartą jej naturalnej objętości, po kilku do kilkunastu miesięcy wątroba powinna wrócić do swoich naturalnych kształtów i rozmiarów.
 • Oczyszczanie wątroby i woreczka: ważne jest wyeliminowanie z diety wszelkich tłuszczów ciężkich, w szczególności tych nasyconych. Osłabiają one prace woreczka i wątroby, co sprawia, że narząd nie pracuje prawidłowo.
 • W chorobach wątroby i woreczka żółciowego ogranicza się również spożywanie błonnika, który przyspiesza ich pracę i może prowadzić do biegunek.

Regeneracja wątroby

Czy wątroba się regeneruje? Tak, na szczęście wątroba jest narządem, który uszkodzony lub usunięty nawet w 75 procentach jest w stanie prawidłowo realizować swoje funkcje za pomocą pozostałych sprawnych 35 procent.

Ile regeneruje się wątroba? Na to pytanie nie ma dokładnej odpowiedzi. Oczyszczenie wątroby, tak samo jak regeneracja wątroby, to procesy, które przebiegają w zależności od stopnia uszkodzeń.

 • Ile czasu regeneruje się wątroba? Po ciężkich uszkodzeniach i wycięciach fragmentów rekonwalescencja trwa około kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
 • Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu i jak zregenerować wątrobę po alkoholu? Przede wszystkim oczyszczanie wątroby z toksyn i alkoholu powinniśmy zacząć od odpowiedniej diety, w tym wypadku najlepsze będą: cykoria, awokado i karczochy, z kolei braki w witaminie B uzupełnią: kalafior, por, chude mięso, orzechy arachidowe i pistacjowe.

Reklama

Dieta oczyszczająca wątrobę

Regeneracja wątroby - dieta: jako, że wątroba i woreczek żółciowy są ważnymi elementami układu trawiennego, ogromny wpływ na ich prawidłowe działanie ma to, co jemy. Jak oczyścić wątrobę i woreczek za pomocą diety?

 • Co regeneruje wątrobę? Prawidłowe odżywianie się – zdrowa, lekkostrawna i dobrze zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa, chude mięso i dużą ilość płynów.
 • Dieta na regeneracje wątroby: jedzenie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach dwóch - trzech godzin – dłuższe przerwy mogą doprowadzić do zatrzymania żółci w pęcherzyku, co może powodować kamienie żółciowe.
 • Rezygnacja z potraw tłustych, ciężkostrawnych i wysokoprzetworzonych, a także grzybów – one bardzo obciążają wątrobę.
 • Dobroczynnie na regenerację wątroby wpływa również jedzenie potraw gotowanych w wodzie lub na parze, a także duszonych bez tłuszczu czy pieczonych w folii aluminiowej, natomiast należy wystrzegać się potraw smażonych, szczególnie w głębokim tłuszczu.
 • Regularne jedzenie pięciu zbilansowanych posiłków w ciągu dnia to najprostsza dieta na oczyszczenie wątroby.
 • Przyprawy oraz zioła na oczyszczenie wątroby i woreczka: koperek, natka pietruszki, melisa, majeranek, sok z cytryny, wanilia, cynamon oraz goździki.
 • Umiarkowanie w piciu alkoholu, ponieważ to właśnie alkoholizm powoduje marskość wątroby.
 • Rozsądne odchudzanie – wątrobie szkodzi nadmierna utrata wagi ciała (powyżej 4 kg miesięcznie) oraz bardzo restrykcyjne, jednoskładnikowe diety.

Leki na regenerację wątroby

Tabletki na regenerację wątroby to mit! Choć powszechnie istnieje przekonanie, że najlepsze leki regenerujące wątrobę to fosfolipidy i ostropest plamisty, to tak naprawdę wspomagają one regenerację i oczyszczanie tak jako jak odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia i nie zażywanie używek.

One nie istnieją. To właśnie umiarkowanie w stosowaniu leków, zwłaszcza długoterminowo może poprawić stan naszej wątroby - to w wątrobie metabolizuje wszystko co jemy, również przyjmowane leki.

Jeśli bierzemy tabletki przez długi czas możemy w ten sposób osłabić wątrobę. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Aminotransferaza alaninowa ALAT - cel, norma i wynik badania
Proba krwi do badania poziomu ALAT
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie AST - co oznacza podwyższone i wysokie AST?
Próbka krwi do badania poziomu AST
Podobne artykuły
Plamy na wątrobie
Plamy wątrobowe (starcze) - jak wyglądają? Domowe sposoby
Szczepienie dziecka na WZW
Zapalenie wątroby u dzieci - rodzaje. Jak się objawia?
Wątroba produkująca żółć
Refluks żółciowy - objawy i dieta. Czy jest wyleczalny?
Lekarz leczący chorą wątrobę
Encefalopatia wątrobowa - objawy. Jaka jest długość życia?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!