Kolka wątrobowa - objawy, dieta, leczenie. Kolka w ciąży

Kolka wątrobowa to nagły i bardzo silny ból po prawej stronie brzucha, pod żebrami. Kolka wątrobowa jest też nazywana kolką żółciową, gdyż atak bólu jest związany z niewłaściwą pracą woreczka żółciowego. Jakie jeszcze ma kolka wątrobowa objawy? Leczenie polega na diametralnej zmianie nawyków żywieniowych. Sprawdź, ile daje odpowiednia w kolce wątrobowej dieta.
Osoba trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest kolka wątrobowa?

Kolka wątrobowa to objaw zaburzonej pracy pęcherzyka żółciowego. By zrozumieć, czym jest kolka wątrobowa, trzeba przede wszystkim wiedzieć na czym polega praca woreczka żółciowego.

Pęcherzyk żółciowy magazynuje i zagęszcza żółć, niezbędną do trawienia pokarmów, a produkowaną przez wątrobę. Woreczek żółciowy po zjedzeniu pokarmu przez człowieka, zaczyna się kurczyć i wyrzuca żółć do dwunastnicy.

Jeśli odżywiasz się niewłaściwie, jesz produkty zawierające dużo tłuszczu zwierzęcego, w woreczku żółciowym odkładają się złogi cholesterolu, które utrudniają pracę pęcherzyka żółciowego - zmuszają go do bardziej intensywnych skurczów. Ponadto złogi prowadzą do rozwoju kamicy żółciowej, a ta często objawia się atakiem kolki wątrobowej. Do ataku dochodzi kiedy kamień przechodzi przez drogi żółciowe do dwunastnicy. To nie wszystko. Spożywanie tłuszczu zwierzęcego w dużych ilościach sprawia, że dwunastnica i jelito czcze wydziela za dużo cholecystokininy, a ta powoduje nadmierne skurcze woreczka żółciowego i stymuluje produkcję żółci.

Podsumowując, intensywne skurcze pęcherzyka żółciowego spowodowane cholecystokininą lub kamica żółciowa utrudniająca przepływ żółci do dwunastnicy to najczęstsze powody ataku kolki wątrobowej.

Zobacz też: Nieżyt żołądka - objawy. Leczenie domowe i dieta 

Kolka wątrobowa - objawy

Kolka wątrobowa objawia się niezwykle silnym i pojawiającym się nagle bólem po prawej stronie brzucha, dokładnie pod żebrami. Inne objawy kolki wątrobowej to mdłości, wzdęcia, zgaga, a także objaw Chełmońskiego (ból w okolicy prawego łuku żebrowego pojawiający się po uciśnięciu jamy brzusznej w tym miejscu).

Cechą charakterystyczną ataku kolki wątrobowej jest ból promieniujący do łopatki lub ramienia. Niekiedy ból jest tak silny, że powoduje wymioty żółcią. Kolka wątrobowa trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Kolka wątrobowa - dieta

Skoro do ataku kolki wątrobowej często doprowadza zła dieta, to zmiana nawyków żywieniowych pozwoli nie tylko zniwelować objawy, ale także może doprowadzić do wyleczenia. Odpowiednia w kolce wątrobowej dieta jest przede wszystkim niskotłuszczowa i lekkostrawna. Należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu tłuste mięso, ser żółty i topiony, majonez, masło i śmietanę. Wystrzegać się potraw smażonych, zamiast nich spożywać gotowane i ewentualnie pieczone. Dania powinny być przygotowywane ze świeżych i nieprzetworzonych produktów.

Należy unikać produktów zawierających cholesterol - przede wszystkim dań gotowych i fast foodów. I co bardzo ważne, trzeba jeść 4-5 posiłków dziennie. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają powstawaniu zastojów żółci w pęcherzyku.

Kolka wątrobowa w ciąży

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na wystąpienie ataku kolki wątrobowej z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach. W czasie ciąży ciałko żółte jajników i łożysko wydzielają dużo więcej progesteronu, który umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży. Progesteron powoduje jednak zagęszczenie żółci w pęcherzyku żółciowym, a w gęstej żółci szybciej odkładają się złogi prowadzące do kolki wątrobowej.

Kolka wątrobowa po usunięciu woreczka

Kolka wątrobowa po usunięciu woreczka żółciowego nazywana jest zespołem po cholecystektomii. Występuje on u około 10 procent pacjentów, którzy przeszli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Zwykle kolka wątrobowa po usunięciu woreczka żółciowego sama ustępuje, ale niekiedy może oznaczać, że powstały nowe kamienie, tym razem w przewodach żółciowych. Jeśli kolka wątrobowa utrzymuje się, należy zgłosić się do lekarza.

Czytaj także: Piasek w nerkach - objawy, leczenie domowe i dieta

Kolka wątrobowa - leczenie

Atak kolki wątrobowej w pierwszej kolejności leczy się objawowo. Leczenie można rozpocząć od przyłożenia do brzucha ciepłego okładu. Następnie podaje się leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Kiedy dolegliwości bólowe ustąpią, trzeba znaleźć przyczynę kolki wątrobowej. W przypadku zdiagnozowania kamicy żółciowej konieczna może okazać się cholecystektomia, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego. Przeprowadza się także endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW), która daje m.in. możliwość poszerzenia dróg żółciowych, usunięcia złogów w pęcherzyku żółciowym oraz protezowania dróg żółciowych.

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Co robisz, gdy zauważysz objawy osłabienia organizmu?

  Konsultuję symptomy z lekarzem

  Sięgam po wzmacniające suplementy

  Zmieniam sposób odżywiania

  Staram się zwolnić tempo życia

  Nic robię nic

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama