Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Kolka wątrobowa - jak sobie z nią radzić?

Kolka wątrobowa to nagły i bardzo silny ból po prawej stronie brzucha pod żebrami. Jest ona nazywana też kolką żółciową, gdyż atak bólu jest związany z niewłaściwą pracą woreczka żółciowego. Jakie jeszcze ma kolka wątrobowa objawy? Jakie jest leczenie? Czy konieczna jest operacja?
Osoba trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kiedy praca pęcherzyka żółciowego zostaje zaburzona dochodzi do kolki wątrobowej. Przez niewłaściwą dietę w woreczku odkładają się złogi cholesterolu, które prowadzić mogą nawet do kamicy.
 • Kolka wątrobowa objawia się silnym bólem, choć mogą jej towarzyszyć inne problemy związane z układem trwaiennym. By ją zwalczyć, należy przede wszystkim przestrzegać odpowiedniej diety.
 • Kolka wątrobowa pojawić się może też u kobiet w ciąży. W ich przypadku wynika ona ze zmian hormonalnych
SPRAWDŹ TEŻ: Kamica i kolka nerkowa - rozdzierający ból
Spis treści

Reklama

Co to jest kolka wątrobowa?

Kolka wątrobowa to objaw zaburzonej pracy pęcherzyka żółciowego. By zrozumieć, czym jest kolka wątrobowa, trzeba przede wszystkim wiedzieć na czym polega praca woreczka żółciowego.

Pęcherzyk żółciowy magazynuje i zagęszcza żółć, niezbędną do trawienia pokarmów, a produkowaną przez wątrobę. Woreczek żółciowy po zjedzeniu pokarmu przez człowieka, zaczyna się kurczyć i wyrzuca żółć do dwunastnicy.

Jeśli odżywiasz się niewłaściwie, jesz produkty zawierające dużo tłuszczu zwierzęcego, w woreczku żółciowym odkładają się złogi cholesterolu, które utrudniają pracę pęcherzyka żółciowego - zmuszają go do bardziej intensywnych skurczów.

Ponadto złogi prowadzą do rozwoju kamicy żółciowej, a ta często objawia się atakiem kolki wątrobowej. Do ataku dochodzi kiedy kamień przechodzi przez drogi żółciowe do dwunastnicy.

To nie wszystko. Spożywanie tłuszczu zwierzęcego w dużych ilościach sprawia, że dwunastnica i jelito czcze wydziela za dużo cholecystokininy, a ta powoduje nadmierne skurcze woreczka żółciowego i stymuluje produkcję żółci.

Intensywne skurcze pęcherzyka żółciowego spowodowane cholecystokininą lub kamica żółciowa utrudniająca przepływ żółci do dwunastnicy to najczęstsze powody ataku kolki wątrobowej.

Reklama

Objawy kolki wątrobowej

Kolka wątrobowa objawia się niezwykle silnym i pojawiającym się nagle bólem po prawej stronie brzucha, dokładnie pod żebrami. Inne objawy kolki wątrobowej to mdłości, wzdęcia, zgaga, a także objaw Chełmońskiego (ból w okolicy prawego łuku żebrowego pojawiający się po uciśnięciu jamy brzusznej w tym miejscu).

Cechą charakterystyczną ataku kolki wątrobowej jest ból promieniujący do łopatki lub ramienia. Niekiedy ból jest tak silny, że powoduje wymioty żółcią. Kolka wątrobowa trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Reklama

Jaką dietę stosować przy kolce wątrobowej?

Najczęściej można wyleczyć kolkę wątrobową domowymi sposobami. Oznacza to wprowadzenie odpowiedniej diety. Skoro do ataku kolki wątrobowej często doprowadza zła dieta, to zmiana nawyków żywieniowych pozwoli nie tylko zniwelować objawy, ale także może doprowadzić do wyleczenia.

Odpowiednia w kolce wątrobowej dieta jest przede wszystkim niskotłuszczowa i lekkostrawna. Należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu:

 • tłuste mięso,
 • ser żółty i topiony,
 • majonez,
 • masło,
 • śmietanę.

Wystrzegać należy się potraw smażonych, zamiast nich spożywać gotowane i ewentualnie pieczone. Dania powinny być przygotowywane ze świeżych i nieprzetworzonych produktów. Trzeba też unikać produktów zawierających cholesterol - przede wszystkim dań gotowych i fast foodów. I co bardzo ważne, trzeba jeść 4-5 posiłków dziennie.

Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają powstawaniu zastojów żółci w pęcherzyku.

Reklama

Kolka wątrobowa w ciąży

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na wystąpienie ataku kolki wątrobowej z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach.

W czasie ciąży ciałko żółte jajników i łożysko wydzielają dużo więcej progesteronu, który umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży.

Progesteron powoduje jednak zagęszczenie żółci w pęcherzyku żółciowym, a w gęstej żółci szybciej odkładają się złogi prowadzące do kolki wątrobowej.

Reklama

Kolka wątrobowa po usunięciu woreczka

Kolka wątrobowa po usunięciu woreczka żółciowego nazywana jest zespołem po cholecystektomii. Występuje on u około 10 procent pacjentów, którzy przeszli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Zwykle kolka wątrobowa po usunięciu woreczka żółciowego sama ustępuje, ale niekiedy może oznaczać, że powstały nowe kamienie, tym razem w przewodach żółciowych.

Jeśli kolka wątrobowa utrzymuje się, należy zgłosić się do lekarza.

Reklama

Leczenie kolki wątrobowej

Atak kolki wątrobowej w pierwszej kolejności leczy się objawowo. Leczenie można rozpocząć od przyłożenia do brzucha ciepłego okładu. Następnie podaje się leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Kiedy dolegliwości bólowe ustąpią, trzeba znaleźć przyczynę kolki wątrobowej. W przypadku zdiagnozowania kamicy żółciowej konieczna może okazać się cholecystektomia, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Przeprowadza się także endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW), która daje m.in. możliwość poszerzenia dróg żółciowych, usunięcia złogów w pęcherzyku żółciowym oraz protezowania dróg żółciowych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2014. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014.
 • Wojciech Noszczyk: Chirurgia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
 • nowak a. i wsp.: Choroby dróg żółciowych. [w:] Gastroenterologia i hepatologia kliniczna. Wyd. lek. PZWl, Warszawa 2006.
 • may G.R., sutherland l.R., shaffer E.a.: Efficacy of bile acid therapy for gallstone dissolution: a metaanalysis of randomized trials. aliment Pharmacol The,r 1993, s. 139-148.
 • Ranschoff d.f. i wsp.: management of patients with symptomatic gallstones a quantitative analisis. Am J Med, 1990, s.154-159.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Podobne artykuły
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!