Brak moczu? To może być niebezpieczne nawet dla życia

Starszy niż rok
W wyniku odwodnienia lub choroby nerek może dojść do zagrażającego życiu bezmoczu. Dlaczego jest tak niebezpieczny i jak rozpoznać pierwsze jego objawy?

Produkt przemiany materii

Wydalanie moczu przez nerki jest bardzo ważnym procesem, odpowiedzialnym za pozbywanie się z organizmu szkodliwych pozostałości przemiany materii. Zdrowy człowiek powinien oddawać od 600 do 2500 ml moczu na dobę. Jeśli ilość wydalanego moczu ulega zmniejszeniu, może to oznaczać problemy z nerkami lub inne, poważne dla zdrowia schorzenia. Zjawiskiem sygnalizującym problem jest właśnie bezmocz.

Przeczytaj: Co tkwi w kropli moczu?

Przyczyny braku moczu

Bezmocz ma miejsce w sytuacji, gdy oddaje się mniej niż 100 ml moczu na dobę. Stan ten może zostać poprzedzony skąpomoczem, czyli oddawaniem zmniejszej ilości moczu niż zazwyczaj. Brak moczu może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyny dzieli się na trzy rodzaje: przednerkowe, nerkowe oraz pozanerkowe.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Do przednerkowych przyczyn bezmoczu zalicza się między innymi odwodnienie, spotęgowane często występującą biegunką lub wymiotami, ale także sepsę czy utratę sporej ilości krwi. Do bezmoczu może dojść również w wyniku pojawienia się chorób nerek (jak na przykład ostre zapalenie nerek, niewydolność nerek, zatkanie kanalików nerkowych), rzucawki przedporodowej lub przedawkowania leków. W ostatniej grupie przyczyn znajdują się natomiast takie zagrożenia, jak guzy lub kamienie nerkowe.

Pierwsze objawy i przebieg

Oddawanie mniejszej ilości moczu powinien zaniepokoić. Jeśli przyczyną jest odwodnienie, należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość płynów, uzupełniając brakujące elektrolity. Bezmocz wiąże się również z innymi objawami, takimi jak śladowe ilość krwi w moczu, bóle w dolnej części brzucha oraz w okolicy nerek, a także nudności, wymioty, osłabienie oraz brak apetytu.

Dlaczego bezmocz jest groźny?

Skąpe oddawanie moczu lub niemalże jego zanik może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Bezmocz doprowadza do gromadzenia się szkodliwych pozostałości po metabolizmie, co skutkuje poważnym zatruciem oraz rozwojem zakażenia dróg moczowych, nerek, cewki moczowej oraz zatkania kanalików nerkowych.

Leczenie bezmoczu

Po wstępnym wywiadzie lekarz może zdecydować się na badanie w formie cewnikowania (gdy mocz jest na tyle skąpy, że nie można pobrać go do analizy). Do badania oddaje się zarówno próbkę moczu, jak i krew, by sprawdzić między innymi stężenie sodu oraz potasu w organizmie. Jeśli bezmocz związany jest z nerkami, lekarz zaleci wykonanie dodatkowych kroków, na przykład badania rentgenowskiego, jamy brzusznej lub nerek. Jeśli doszło do niewydolności nerek, konieczna może okazać się hospitalizacja.

Zobacz: Nietrzymanie moczu – czym jest i jakie są tego przyczyny?

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA