Szczawiany wapnia w moczu - o czym świadczy podwyższony poziom?

Kryształy szczawianu wapnia są jednymi z najczęściej oznaczanych związków podczas badania moczu. Podwyższony poziom szczawianów wapnia w moczu może świadczyć o złogach w układzie moczowym i rozwijającej się kamicy lub jest sygnałem, że w diecie jest po prostu zbyt dużo produktów zawierających szczawiany.
Próba moczu do badania szczawianów wapnia
Źródło: 123RF
Spis treści

Szczawiany wapnia to organiczne substancje chemiczne, które naturalnie występują w wielu roślinach i produktach stanowiących podstawę naszej diety. Znajdziemy je m.in.:

 • w szczawiu
 • rabarbarze
 • burakach
 • szparagach
 • papryce
 • pszenicy
 • ciemnych winogronach
 • kawie
 • herbacie
 • kakao
 • ciemnym piwie.

Szczawiany wapnia trafiają do organizmu człowieka wraz z jedzeniem. 2/3 szczawianów wydalanych w moczu pochodzi z przemian w wątrobie różnych substancji (np. witaminy C), 1/3 pochodzi z przewodu pokarmowego.

Jak powstają szczawiany wapnia w moczu?

Pojedyncze szczawiany wapnia w moczu nie są niczym groźnym, bo stanowią naturalny składnik osadu moczu (norma szczawianów to 10–35 mg na dobę). Jeśli jednak nadmierna ich ilość połączona jest z bólami brzucha, okolic lędźwiowych i krwiomoczem, może to świadczyć o kamicy nerkowej lub złogach zlokalizowanych w innych częściach układu moczowego.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Szczawiany wapnia krystalizują się częściej w zagęszczonym moczu, dlatego chorzy z podejrzeniem kamicy moczowej muszą wypijać duże ilości płynów. Do krystalizacji dochodzi częściej, gdy:

 • mocz ma kwaśne pH
 • występuje w nim magnez, wapń, cytryniany lub mukopolisacharydy.

Częściej kłopoty z licznymi kryształami szczawianu wapnia mają osoby o takich predyspozycjach genetycznych, chorujący na nawracające infekcje dróg moczowych oraz osoby preferujące dietę bogatą w szczawiany. Zbyt dużo kryształków szczawianu i kamica szczawianowo-wapniowa występuje także przy w chorobach zapalnych jelit, przy diecie zbyt bogatej w witaminę C i jednoczesnym niedoborze witaminy B6, po resekcji jelit i przy chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Sprawdź też: Co tkwi w kropli moczu?

Szczawiany wapnia w moczu - objawy

Początkowo złogi, które tworzą się przy nadmiernym wydalaniu szczawianów wapnia mogą nie dawać żadnych niepokojących objawów. Dopiero gdy kamienie powiększają się i przemieszczają w drogach moczowych, może dojść do kolki nerkowej objawiającej się silnym bólem, gorączką, a nawet wymiotami. Gdy mocz jest ciemnego, brunatnego koloru, a w wynikach badań występuje podwyższone stężenie kryształków szczawianu wapnia, chory może mieć stan zapalny nerek.

 • Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu

Szczawiany wapnia w moczu w ciąży

Szczawiany wapnia mogą pojawić się w wynikach badania moczu u każdej ciężarnej kobiety. W większości przypadków są fizjologicznym zjawiskiem i nie wymagają leczenia. Zawsze jednak wyniki powinien zobaczyć lekarz, bo każda nieleczona infekcja układu moczowego może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Lekarz może profilaktycznie zalecić picie większej ilości wody i przyjmowanie preparatów żurawinowych, które zapobiegają wytrącaniu się kryształków szczawianu wapnia. Okazuje się, że żurawina, która sama jest bogata w szczawiany wapnia potrafi aż o 30 procent obniżyć wydalanie szczawianów wraz z moczem (codziennie trzeba wypijać 500 ml soku).

Czasem mimo profilaktyki u ciężarnej tworzą się jednak złogi i dochodzi do kamicy moczowej, objawy najczęściej występują w II i III trymestrze ciąży.

Szczawiany wapnia w moczu u dziecka

Liczne szczawiany wapnia w moczu dziecka mogą być oznaką hiperoksalurii.  Gdy nadmierna produkcja szczawianów wynika z wady genetycznej, mówimy o hiperoksalurii pierwotnej. Częściej występuje jednak hiperoksaluria wtórna, która ma związek z nadmiarem szczawianów w diecie, chorobami jelit. W jej trakcie zbyt dużo szczawianów jest wchłanianych z przewodu pokarmowego dziecka. 

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama