ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Co oznacza urobilinogen w moczu i jakie są jego normy?

Poziom urobilinogenu w moczu nie powinien być ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Przyczyny odchyleń od normy są różne. Zbyt wysoki poziom urobilinogenu może oznaczać anemię hemolityczną, zapalenie lub marskość wątroby, a zbyt niski może świadczyć o chorobach dróg żółciowych.
Próba moczu z urobilinogenem
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Urobilinogen to związek chemiczny, który powstaje w wyniku przekształcenia bilirubiny pod wpływem enzymów bakteryjnych. Prawidłowa ilość tego związku w moczu to 0-4 mg/dl.
  • Podwyższony poziom urobilinogenu w moczu może świadczyć o różnych zaburzeniach wątroby m.in. o wirusowym zapaleniu wątroby, marskości wątroby, silnych zatruciach, żółtaczce, itd.
  • Poziom urobilinogenu oznacza się podczas ogólnego badania moczu. Ważne jest to, żeby do badania oddać próbkę porannego moczu (ze środkowego strumienia), po wcześniejszej toalecie miejsc intymnych.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza podwyższony poziom białka w moczu?
Spis treści

Reklama

Co to jest urobilinogen?

Urobilinogen to związek chemiczny, który powstaje w wyniku przekształcenia bilirubiny pod wpływem enzymów bakteryjnych.

Szacuje się, że około 20 procent tego związku wraz z krwią transportowane jest do wątroby, skąd wraz z żółcią wydalane jest z moczem.

Przyjmuje się, że prawidłowa ilość tego związku w moczu to 0-4 mg/dl. Wartości poniżej lub powyżej tej normy mogą wynikać z różnych patologii.

Lekarz zleca badanie stężenia urobilinogenu w moczu, gdy podejrzewa u pacjenta choroby wątroby i dróg żółciowych, anemię lub wtedy, gdy chory skarży się, że jego mocz zmienił nagle barwę z żółtej na brązową.

Reklama

Jak zbadać poziom urobilinogenu?

Poziom urobilinogenu oznacza się podczas ogólnego badania moczu. Ważne jest to, żeby do badania oddać próbkę porannego moczu (ze środkowego strumienia), po wcześniejszej toalecie miejsc intymnych. Panie w trakcie menstruacji powinny odłożyć badanie na trzy dni po okresie.

Jeśli wyniki wyjdą nieprawidłowe, lekarz zleci powtórne badanie moczu, a w przypadku podejrzenia chorób zleci także wykonanie innych badan, m.in,:

  • morfologii,
  • prób wątrobowych,
  • oznaczenie stężenia bilirubiny całkowitej.

Reklama

Kiedy urobilinogen jest podwyższony?

Podwyższony poziom urobilinogenu w moczu może świadczyć o różnych zaburzeniach wątroby, w tym o:

Uszkodzona wątroba nie jest w stanie w prawidłowy sposób przetworzyć urobilinogenu i zostaje on nadmiernie wydalany z moczem.

Urobilinogen podwyższony może świadczyć także o zwiększonej produkcji bilirubiny, na przykład przy rozpadzie krwinek czerwonych, z którą mamy do czynienia przy anemii hemolitycznej. 

Zdarza się także, że wyższe stężenie urobilinogenu nie oznacza żadnej groźnej choroby i występuje po intensywnym wysiłku fizycznym, przy notorycznych zaparciach i diecie obfitującej w bardzo tłuste posiłki. Wyniki badań w takiej sytuacji powinny być pretekstem do zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia do diety pokarmów bogatych w błonnik.

Urobilinogenu jest w moczu zbyt mało, jeśli pacjent ma zablokowane drogi żółciowe, może cierpieć wtedy na kamicę żółciową, nowotwory, żółtaczkę mechaniczną. 

Reklama

Objawy nadmiaru urobilinogenu

Urobilinogen przekształca się w moczu w barwnik zwany urobiliną, który nadaje moczowi charakterystyczną żółtą barwę, urobilinogen w jelicie grubym utlenia się nadając kałowi brązowy kolor.

Gdy stężenie tego związku jest zbyt duże, mocz staje się ciemny, czasem koloru brązowego. Ciemniejszy może być wtedy także kał. Objawem nadmiaru urobilinogenu, który jest wynikiem chorób wątroby może być także żółty odcień skóry, żółty kolor błon śluzowych i białek.

Reklama

Urobilinogen w moczu u dziecka

Urobilinogen badany jest u dzieci podczas ogólnego badania moczu. Lekarz może zlecić to badania, gdy podejrzewa uszkodzenia wątroby, marskość wątroby lub żółtaczkę.

Jednorazowe wydalanie urobilinogenu przez dzieci nie powinno przekraczać 0,1 mg. Podwyższona ilość tego zwiąsku chemicznego może potwierdzać wystąpienie różnych patologii.

Reklama

Urobilinogen w ciąży

Podwyższone stężenie urobilinogenu u kobiety ciężarnej może wskazywać na cholestazę ciążową.

To rzadka choroba wątroby, w trakcie której dochodzi do zastoju żółci (dotyka zaledwie 4 proc. ciężarnych w Polsce). Nieleczona cholestaza ciążowa jest niezwykle groźna, bo może doprowadzić do przedwczesnego porodu, spowodować krwotok porodowy i przez to zagrozić życiu dziecka.

Z tego właśnie powodu, kobiety w ciąży powinny regularnie wykonywać badania moczu. To pozwala na wykluczenie powikłań tej choroby.

Czytaj również

Bibliografia

  • Gartner LM, Lee KS, Vaisman S, et al. Development of bilirubin transport and metabolism in the newborn rhesus monkey. J Pediatr 1977;90:513–531.
  • Memon N, Weinberger BI, Hegyi T, Aleksunes LM. Inherited disorders of bilirubin clearance. Pediatric Research 2015.
  • Mach T, Szulewski P: Ostra niewydolność wątroby. Gastroenterol Pol 2008; 15: 181-185.
  • Sass D, Shakil A: Fulminant hepatic failure. Liver Transpl 2005; 11: 594-605.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii
Próbka moczu do badania
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z moczem do badania ph
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Próbki z różnymi kolorami moczu
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Badanie próbki z moczem
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?
Próbka moczu do badania escherichia coli
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie
Próba moczu z erytrocytami
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!