Urobilinogen w moczu - norma i przyczyny odchyleń

Poziom urobilinogenu w moczu nie powinien być ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Przyczyny odchyleń od normy są różne. Zbyt wysoki poziom urobilinogenu może oznaczać anemię hemolityczną, zapalenie lub marskość wątroby, a zbyt niski może świadczyć o chorobach dróg żółciowych.
Próba moczu z urobilinogenem
Źródło: 123RF

Spis treści

Lekarz zleca badanie stężenia urobilinogenu w moczu, gdy podejrzewa u pacjenta choroby wątroby i dróg żółciowych, anemię lub wtedy, gdy chory skarży się, że jego mocz zmienił nagle barwę z żółtej na brązową.

Co to jest urobilinogen?

Urobilinogen to związek chemiczny, który powstaje w wyniku przekształcenia bilirubiny pod wpływem enzymów bakteryjnych. Szacuje się, że około 20 procent tego związku wraz z krwią transportowane jest do wątroby, skąd wraz z żółcią wydalane jest z moczem. Przyjmuje się, że prawidłowa ilość tego związku w moczu to 0-4 mg/dl. Wartości poniżej lub powyżej tej normy mogą wynikać z różnych patologii.

Urobilinogen - objawy

Urobilinogen przekształca się w moczu w barwnik zwany urobiliną, który nadaje moczowi charakterystyczną żółtą barwę, urobilinogen w jelicie grubym utlenia się nadając kałowi brązowy kolor. Gdy stężenie tego związku jest zbyt duże mocz staje się ciemny, czasem koloru brązowego. Ciemniejszy może być wtedy także kał. Objawem nadmiaru urobilinogenu, który jest wynikiem chorób wątroby może być także żółty odcień skóry, żółty kolor błon śluzowych i białek.

Kiedy mamy urobilinogen podwyższony

Podwyższony poziom urobilinogenu w moczu może świadczyć o różnych zaburzeniach wątroby, w tym o:

Uszkodzona wątroba nie jest w stanie w prawidłowy sposób przetworzyć urobilinogenu i zostaje on nadmiernie wydalany z moczem.

Urobilinogen podwyższony może świadczyć także o zwiększonej produkcji bilirubiny, na przykład przy rozpadzie krwinek czerwonych, z którą mamy do czynienia przy anemii hemolitycznej. 

Zdarza się także, że wyższe stężenie urobilinogenu nie oznacza żadnej groźnej choroby i występuje po intensywnym wysiłku fizycznym, przy notorycznych zaparciach i diecie obfitującej w bardzo tłuste posiłki. Wyniki badań w takiej sytuacji powinny być pretekstem do zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia do diety pokarmów bogatych w błonnik.

Sprawdź też: Co tkwi w kropli moczu?

Urobilinogenu jest w moczu zbyt mało, jeśli pacjent ma zablokowane drogi żółciowe, może cierpieć wtedy na kamicę żółciową, nowotwory, żółtaczkę mechaniczną. 

Jak zbadać poziom urobilinogenu?

Poziom urobilinogenu oznacza się podczas ogólnego badania moczu. Ważne jest to, żeby do badania oddać próbkę porannego moczu (ze środkowego strumienia), po wcześniejszej toalecie miejsc intymnych. Panie w trakcie menstruacji powinny odłożyć badanie na trzy dni po okresie. Jeśli wyniki wyjdą nieprawidłowe, lekarz zleci powtórne badanie moczu, a w przypadku podejrzenia chorób zleci także wykonanie morfologii, prób wątrobowych i oznaczenie stężenia bilirubiny całkowitej.

  • Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu

Urobilinogen w ciąży

Podwyższone stężenie urobilinogenu u kobiety ciężarnej może wskazywać na cholestazę ciążową. To rzadka choroba wątroby, w trakcie której dochodzi do zastoju żółci (dotyka zaledwie 4 procent ciężarnych w Polsce). Nieleczona cholestaza ciążowa jest niezwykle groźna, bo może doprowadzić do przedwczesnego porodu, spowodować krwotok porodowy i przez to zagrozić życiu dziecka. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 29)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!