Czy płuca bolą? Na plecach, z tyłu i w przebiegu chorób

Czy płuca bolą? Czy dolegliwości bólowe w klatce piersiowej i w plecach występują u pacjentów chorych na zapalenie płuc? Czy rak płuc boli? Czy tego typu objawy towarzyszą rozedmie płuc? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
źródło:123RF
Spis treści

Czy płuca bolą?

Czy płuca mogą boleć? Same w sobie – nie, nawet w zaawansowanych stadiach raka. Narząd ten nie jest unerwiony, żadne z potencjalnych schorzeń nie przynosi zatem dolegliwości bólowych stricte w jego obrębie. Silny ból, którego doświadczają pacjenci cierpiący na choroby pulmonologiczne i onkologiczne, w istocie występuje w strukturach otaczających płuca, a więc przede wszystkim w opłucnej oraz klatce piersiowej. 

Opłucna jest swego rodzaju workiem, w którym ulokowane są płuca. Składa się z dwóch blaszek (ściennej i trzewnej) oraz znajdującej się między nimi jamy, wypełnionej niewielką ilością płynu surowiczego. Wrażliwa na ból jest opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przeponowych i międzyżebrowych. Ze względu na ich przebieg, generowane dolegliwości odczuwane są w górnej części korpusu – w klatce piersiowej oraz plecach. 

W jakich chorobach mogą wystąpić „bolące płuca”?

Objaw potocznie określany jako „bolące płuca”, choć w rzeczywistości będący bólem opłucnej i innych części ciała, wystąpić może w przebiegu takich schorzeń, jak:

Schorzenia płuc i opłucnej należy przy tym różnicować z innymi dolegliwościami objawiającymi się poprzez ból w klatce piersiowej - kardiologicznymi, neurologicznymi, ortopedycznymi a nawet psychiatrycznymi, takimi jak: 

 • choroba wieńcowa i zawał mięśnia sercowego, 
 • dusznica bolesna, 
 • tętniak aorty brzusznej
 • neuralgia międzyżebrowa, 
 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • dyskopatia w odcinku piersiowym,
 • nerwica wegetatywna (w tym nerwica serca), 
 • stres, zaburzenia lękowe, napad paniki.

Czy rak płuc boli?

Czy rak płuc boli? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów obserwujących pierwsze niepokojące objawy wskazujące na rozwój choroby nowotworowej. Rak płuc uważany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, czyli tych które przez dłuższy czas rozwijają się całkowicie bezobjawowo i wykrywane są albo w późnym stadium, albo przypadkiem. Dolegliwości bólowe na wstępnym etapie obserwowane są stosunkowo rzadko.

 Silny ból pojawia się zazwyczaj dopiero w zaawansowanej fazie choroby i może być efektem wielu czynników, takich jak:

 • zespół paraneoplastyczny – szeroki zestaw zróżnicowanych objawów powodowanych przez rozrost komórek nowotworowych i ucisk na nerwy oraz inne struktury organizmu; 
 • ogólne wyniszczenie ustroju przez chorobę nowotworową;
 • neuropatia obwodowej – uszkodzenie lub stan zapalny nerwów będący efektem zastosowania tzw. cytostatyków w chemioterapii; 
 • przerzuty do kręgosłupa i ośrodkowego układu nerwowego;

Należy pamiętać, iż źródłem bólu nie są płuca, a opłucna, klatka piersiowa i często bark, a w przypadku przerzutów – także kości, kręgosłup, głowa (w zależności od lokalizacji). 

Czy przy zapaleniu płuc bolą plecy?

Czy przy zapaleniu płuc bolą plecy – to kolejne z często pojawiających się pytań. Jest to możliwe, aczkolwiek bolesność nie zawsze jest wymieniana wśród najbardziej charakterystycznych objawów, takich jak:

 • suchy kaszel, 
 • gorączka, 
 • uczucie duszności,
 • świszczący oddech.  

Różne mogą być też lokalizacje pojawiającego się bólu – wymienić w tym kontekście można zarówno plecy, jak też klatkę piersiową. Objaw tego typu częściej pojawia się w przypadku groźnego powikłania, jakim jest potencjalnie śmiertelne zapalenie opłucnej. Jest to schorzenie, w przebiegu którego, w wyniku zwiększonej przepuszczalności naczyń włosowatych, dochodzi do nadprodukcji i akumulacji płynu w jamie opłucnej. 

Powoduje to silny, kłujący ból zlokalizowany w miejscu wysięku, nasilający się przy wdechu, wysiłku, kaszlu, a wyraźnie słabnący w pozycji leżącej bocznej.  Zarówno w przypadku zapalenia płuc, jak też opłucnej, dodatkowym czynnikiem powodującym bolesność może być również nadwyrężenie lokalnych struktur mięśniowo-szkieletowych na skutek długotrwałego, suchego, bezproduktywnego kaszlu. 

Czy rozedma płuc boli?

Innym ciężkim schorzeniem obejmującym dolne drogi oddechowe jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, będąca następstwem zwężenia światła oskrzeli na skutek długotrwałej ekspozycji na czynniki drażniące, najczęściej – dym tytoniowy. POChP ma charakter nieodwracalny i nieuleczalny. W jej przebiegu wyodrębnić można dwa odrębne schorzenia – rozedmę płuc oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli.

 Szczególnie niebezpieczna jest rozedma, której istotą jest trwałe poszerzenie pęcherzyków płucnych i uszkodzenie ich ścian. Finalnym efektem zachodzących zmian jest skrajna niewydolność oddechowa, będąca stanem zagrożenia życia i stanowiąca wskazanie do przeszczepu? Czy rozedma płuc boli? Objaw taki może być odczuwany w klatce piersiowej, zwłaszcza przy wdechu, aczkolwiek i w tym przypadku nie jest on symptomem najbardziej charakterystycznym. 

Bardziej typowe są: 

 • uczucie duszności, 
 • brak tchu, 
 • kaszel, 
 • zwiększona męczliwość, 
 • obniżona tolerancja wysiłku. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Hanna Kucia, Leczenie bólu u pacjenta z drobnokomórkowym rakiem płuca i towarzyszącą polineuropatią po chemioterapii, Medycyna Paliatywna w Praktyce 2016; 10, 1
 • Ból w raku płuca, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii
 • William Jerry Durbin, Christopher Stille, Zapalenie płuc, Pediatria po Dyplomie, Grudzień 2009, Vol. 13 Nr 6
 • Ada Sawicka, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011.
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dwa dni w przedszkolu i infekcja gotowa. Dlaczego dzieci tak często chorują?
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z zapaleniem płuc – wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim
Podobne artykuły
Jak walczyć z zapaleniem płuc – wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim
Woda w płucach - objawy, przyczyny i leczenie
Plucie krwią (krwioplucie) – przyczyny. Co oznacza?
Jakie są przyczyny świszczącego oddechu? Sprawdź, jak wygląda leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama