Drotaweryna: lek, dawkowanie, skutki uboczne. Jak działa?

Drotaweryna, a właściwie chlorowodorek drotaweryny to bardzo popularny środek o działaniu rozkurczowym, dostępny bez recepty. Jest to pochodna papaweryny o jeszcze silniejszym działaniu i mniejszych efektach ubocznych.
Młoda kobieta trzyma się za brzuch
źródło:123RF

Spis treści

Co to jest drotaweryna?

Drotaweryna jest syntetyczną pochodną papaweryny o działaniu spazmolitycznym (inaczej rozkurczowym). Mechanizm działania drotaweryny polega na blokowaniu tego enzymu, po czym dochodzi do kaskady reakcji chemicznych skutkujących inaktywacją kinazy łańcucha lekkiego miozyny. Ponadto wywiera ona wpływ na kanały wapniowe, zmniejszając tym samym stężenie wapnia wewnątrz komórki mięśniowej. 

Efektem tego jest rozkurcz mięśni gładkich. Ponieważ mięśnie te znajdują się głównie w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych i układzie moczowo-płciowym, więc efekt działania drotaweryny będzie obejmował głównie te narządy. Dlatego też jest ona tak często zalecana we wszelkiego rodzaju bólach jamy brzusznej i w bólach menstruacyjnych, które przebiegają przeważnie ze skurczem obecnych tam mięśni gładkich.

Wskazania do stosowania drotaweryny

Jakie są wskazania do stosowania drotaweryny?

  • stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem okołopęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych, zapaleniem brodawki Vatera;
     
  • stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na moczowego

Jako leczenie wspomagająca może być także użyta: 

  • w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki;
  • w schorzeniach ginekologicznych: bolesnym miesiączkowaniu.

Dawkowanie drotaweryny

Preparaty drotaweryny występują w dwóch postaciach – jako tabletki doustne oraz roztwór do wstrzykiwań. Podczas, gdy tabletki występują w dawce 40 mg lub 80 mg, to ampułki zawierające roztwór do wstrzykiwań mają stężenie 20 mg/ml, a ich pojemność wynosi 2 ml (oznacza to, że jedna ampułka ma 40 mg substancji czynnej. 

Dorośli pacjenci mogą przyjąć doustnie od 120 do 240 mg leku na dobę w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Dzieci w wieku od 12 do 18 roku życia mogą przyjąć 160 mg na dobę w dwóch, trzech lub czterech dawkach. Dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia mogą dostać maksymalnie 80 mg na dobę w dwóch dawkach. 

Ampułki zawierające drotawerynę można podawać podskórnie lub domięśniowo, a w wyjątkowo ciężkich przypadkach klinicznych – dożylnie. Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań jest dostępny tylko na receptę lekarską.

Skutki uboczne drotaweryny

Leki z drotaweryną są tak popularne głównie z uwagi na fakt wysokiej skuteczności oraz stosunkowo niewielkich działań niepożądanych. Z przeciwwskazań najistotniejszymi będą oczywiście uczulenia na lek, lub jakikolwiek składnik pomocniczy. Pacjenci z ciężką niewydolnością nerek, serca i wątroby również powinni uważać przed zastosowaniem tego środka. 

Jak było wspomniane, skutki uboczne drotaweryny są nieznaczne i rzadkie. Najczęściej dochodzi do reakcji uczuleniowych objawiających się pokrzywką, świądem czy wysypką. Ponadto może dochodzić do nudności, bólów brzucha, wzdęć i zaparć oraz bólów i zawrotów głowy, bezsenności, kołatania serca i niedociśnienia tętniczego. 

Bardzo zasadne jest pytanie wielu pacjentek o korelację między drotaweryną a ciążą. Z uwagi na zbyt małą ilość odpowiednich badań, takie postępowanie nie jest oficjalnie zalecane. Oczywiście jeśli sytuacja kliniczna tego wymaga i nie ma innych, bezpieczniejszych środków, to lekarz prowadzący może zezwolić na zażycie drotaweryny w ciąży.

Cena drotaweryny

W polskich aptekach można bez problemu kupić leki z drotaweryną bez recepty. Występują one tylko w tabletkach, w dwóch różnych dawkach – 40 i 80 mg. Jest też dostępna wersja leku na receptę w dawce 80 mg. Nie różni się ona niczym od preparatów kupowanych bez recepty i jest to pozostałość po czasach, gdy tylko słabsza dawka była dostępna OTC (Over The Counter – leki dostępne bez recepty). Jednak w większości aptek leki, które są zarejestrowane tylko na receptę są relatywnie tańsze od tych samych środków dostępnych OTC. 

Cena drotaweryny jest uzależniona głównie od apteki i jej marży oraz ilości tabletek zawartych w opakowaniu. Przeważnie jednak jest to kwota między 10 a 30 złotych. Istnieje także preparat złożony zawierający dodatkowy środek przeciwbólowy – metamizol sodowy, oraz kofeinę, który powinien być stosowany na wyjątkowo silne bóle brzucha czy bóle menstruacyjne. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • M. Jabłoński; Drotaweryna na różne rodzaje bólu; Portal mgr.farm; https://mgr.farm/nauka/drotaweryna-na-rozne-rodzaje-bolu/
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego No-Spa; https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:EZj48m5uAOgJ:https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx%3Ftype%3D8890-c+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
  • A. Kaczka, E. Małecka-Panas; Bóle brzucha; Pediatr. Med. Rodz; 2011; 7(1); 9-16

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!