Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?

Masz problemy ze wstawaniem rano lub nie lubisz wstawać rano? Istnieje kilka skutecznych i zarazem prostych sposobów na to, by nauczyć się porannego wstawania bez problemów. Sprawdź, co zrobić, żeby wstać wczesnym rankiem.
Mężczyzna, który wstał wcześnie rano
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Dlaczego nie mogę wstać?

Każdy z nas marzy o tym, by poranne pobudki należały do przyjemnych. Niestety, chcieć nie zawsze znaczy móc – dlatego gdy musimy wcześnie wstać, jesteśmy rozdrażnieni, nie mamy na nic ochoty, wszystko jawi się w ponurych barwach. Zwłaszcza zimą, gdy dni są krótkie, a poranki zachmurzone.

Nawyk porannego wstawania

Wszystko to można jednak zmienić na lepsze. W łatwy sposób wyćwiczmy w sobie przymus porannego wstawania, o ile dostosujemy się do kilku prostych wskazówek. Przede wszystkim – wstawajmy regularnie.

Jeśli przez kilka dni w tygodniu śpisz dłużej, a w kolejnych dniach musisz być na nogach już o świcie, to trudno przyzwyczaić się do wstawania. Zmień to! Początkowo będzie trudno, ale z każdym kolejnym dniem wstawanie o tej samej porze stanie się normą.

                          suplement diety
TriSen Night Complex
TriSen Night Complex to suplement diety opracowany z myślą o osobach pragnących polepszyć swój sen. Zawiera melatoninę ułatwiającą zasypianie oraz witamin z grypy B i magnez, które przyczyniają się do złagodzenia uczucia zmęczenia. Dla Twojej wygody składniki zamknęliśmy w postaci wygodnej saszetki do spożycia 30min przed snem.

TriSen Night Complex – potrójna moc!
  • 1 mg melatoniny w każdej saszetce.
  • Magnez + witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B12).
  • Dodatek tryptofanu.
REKLAMA

Zrezygnuj z drzemki

Wielu z nas posiada za to inny nawyk – nastawiania tak zwanej drzemki w telefonach komórkowych lub przestawiania budzika o kilka cennych minut do przodu. Metoda ta nie należy do najlepszych, jeśli chcemy wstawać rano bez problemów. Im dłużej ulegamy drzemce, tym trudniej wstać.

Jak więc na to rada? By powstrzymać się od drzemki i wstawać od razu po usłyszeniu budzika. Nie zastanawiając się nad tym, jak bardzo się nie chce... im szybciej opuścimy ciepłe i wygodne łóżko, tym szybciej się obudzimy. Najlepiej jest wówczas zająć się poranną toaletą. Wywietrz pomieszczenie, w którym spałeś. Wpuść trochę światła, odsłaniając okna. I sięgnij po wodę z cytryną, która postawi organizm na nogi lepiej niż kawa.

Reklama

Codzienne rytuały

Takie natychmiastowe pobudki ułatwią nam drobne, codzienne rytuały, zarówno przed snem, jak i po przebudzeniu. Powtarzaj więc potrzebne czynności według określonego porządku. Gdy szykujesz się do snu, bierzesz prysznic lub kąpiel, ścielisz łóżko, zakładasz piżamę. I lepiej zasypiasz.

Zaplanuj dzień, by trzymać się ustalonego planu. Gdy wstajesz, od razu oddaj się jakiejś czynności, by nie myśleć o spaniu. Poranna toaleta, śniadanie, wybór stroju. Wszystko to powinno zostać utrzymane w określonym porządku. Spowoduje to, że poranne wstawanie stanie się bardziej znośne.

Reklama

Sypiaj określoną liczbę godzin

Organizm potrzebuje do regeneracji 8 godzin snu dziennie. Oznacza to, że jeśli nie trzymamy się tej zasady, trudniej nam sypiać oraz wstawać wcześnie rano. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen potrafi rozregulować wewnętrzny zegar, dzięki któremu funkcjonujemy w ciągu dnia.

Stąd też, by poranna pobudka nie była torturą, staraj się sypiać określoną liczbę godzin. Zmienia się ona z wiekiem, zawsze jednak jest to około 8 godzin snu. By to uczynić, należy wprowadzić kilka zmian w trybie życia. Wieczór służy temu, by stopniowo się wyciszać, poranek zaś, by wykorzystać magazynowaną przez noc energię.

Reklama

Poranna gimnastyka... w łóżku

Jeśli wczesne pobudki przyprawiają cię o dreszcze, postaraj się, by nie były nudne. Zamiast standardowego dźwięku budzika wybierz swoją ulubioną melodię, która od razu postawi cię na nogi. Oprócz tego poćwiczyć trochę w łóżku. Poranna gimnastyka może być wygodna.

Jeszcze przed wstaniem z łóżka warto się nieco porozciągać. Nogi i ręce po kilkugodzinnym spoczynku wymagają nieco ruchu. Pozginaj ręce w łokciach, poćwicz palcami dłoni, zegnij kolana, rozciągnij szyję. Weź też kilka głębokich oddechów. I już możesz rozpocząć kolejny dzień z energią!

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Czy senność po jedzeniu może świadczyć o chorobie?
Mężczyzna odczuwa senność po jedzeniu
Podobne artykuły
Kobieta w opasce do snu trzymająca poduszkę
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda