Najzdrowsze miejsce w internecie

Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?

Masz problemy ze wstawaniem rano lub nie lubisz wstawać rano? Istnieje kilka skutecznych i zarazem prostych sposobów na to, by nauczyć się porannego wstawania bez problemów. Sprawdź, co zrobić, żeby wstać wczesnym rankiem.
Mężczyzna, który wstał wcześnie rano
Źródło: 123RF
Spis treści

Dlaczego nie mogę wstać?

Każdy z nas marzy o tym, by poranne pobudki należały do przyjemnych. Niestety, chcieć nie zawsze znaczy móc – dlatego gdy musimy wcześnie wstać, jesteśmy rozdrażnieni, nie mamy na nic ochoty, wszystko jawi się w ponurych barwach. Zwłaszcza zimą, gdy dni są krótkie, a poranki zachmurzone.

Nawyk porannego wstawania

Wszystko to można jednak zmienić na lepsze. W łatwy sposób wyćwiczmy w sobie przymus porannego wstawania, o ile dostosujemy się do kilku prostych wskazówek. Przede wszystkim – wstawajmy regularnie.

Jeśli przez kilka dni w tygodniu śpisz dłużej, a w kolejnych dniach musisz być na nogach już o świcie, to trudno przyzwyczaić się do wstawania. Zmień to! Początkowo będzie trudno, ale z każdym kolejnym dniem wstawanie o tej samej porze stanie się normą.

Zrezygnuj z drzemki

Wielu z nas posiada za to inny nawyk – nastawiania tak zwanej drzemki w telefonach komórkowych lub przestawiania budzika o kilka cennych minut do przodu. Metoda ta nie należy do najlepszych, jeśli chcemy wstawać rano bez problemów. Im dłużej ulegamy drzemce, tym trudniej wstać.

Jak więc na to rada? By powstrzymać się od drzemki i wstawać od razu po usłyszeniu budzika. Nie zastanawiając się nad tym, jak bardzo się nie chce... im szybciej opuścimy ciepłe i wygodne łóżko, tym szybciej się obudzimy. Najlepiej jest wówczas zająć się poranną toaletą. Wywietrz pomieszczenie, w którym spałeś. Wpuść trochę światła, odsłaniając okna. I sięgnij po wodę z cytryną, która postawi organizm na nogi lepiej niż kawa.

Codzienne rytuały

Takie natychmiastowe pobudki ułatwią nam drobne, codzienne rytuały, zarówno przed snem, jak i po przebudzeniu. Powtarzaj więc potrzebne czynności według określonego porządku. Gdy szykujesz się do snu, bierzesz prysznic lub kąpiel, ścielisz łóżko, zakładasz piżamę. I lepiej zasypiasz.

Zaplanuj dzień, by trzymać się ustalonego planu. Gdy wstajesz, od razu oddaj się jakiejś czynności, by nie myśleć o spaniu. Poranna toaleta, śniadanie, wybór stroju. Wszystko to powinno zostać utrzymane w określonym porządku. Spowoduje to, że poranne wstawanie stanie się bardziej znośne.

Sypiaj określoną liczbę godzin

Organizm potrzebuje do regeneracji 8 godzin snu dziennie. Oznacza to, że jeśli nie trzymamy się tej zasady, trudniej nam sypiać oraz wstawać wcześnie rano. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen potrafi rozregulować wewnętrzny zegar, dzięki któremu funkcjonujemy w ciągu dnia.

Stąd też, by poranna pobudka nie była torturą, staraj się sypiać określoną liczbę godzin. Zmienia się ona z wiekiem, zawsze jednak jest to około 8 godzin snu. By to uczynić, należy wprowadzić kilka zmian w trybie życia. Wieczór służy temu, by stopniowo się wyciszać, poranek zaś, by wykorzystać magazynowaną przez noc energię.

W przypadku sporadycznie pojawiających się problemów z bezsennością u osób dorosłych można krótkotrwale zastosowywać środki dostępne bez recepty. Mogą zawierać np. doksylaminę, która wspomaga niwelowanie trudności z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy oraz wczesnym budzeniem się w godzinach porannych. Jeśli dotyczy to również Ciebie, koniecznie kliknij tutaj. Pamiętaj jednak, że utrzymujące się przez dłuższy czas lub nasilające problemy ze snem należy skonsultować się z lekarzem.

Poranna gimnastyka... w łóżku

Jeśli wczesne pobudki przyprawiają cię o dreszcze, postaraj się, by nie były nudne. Zamiast standardowego dźwięku budzika wybierz swoją ulubioną melodię, która od razu postawi cię na nogi. Oprócz tego poćwiczyć trochę w łóżku. Poranna gimnastyka może być wygodna.

Jeszcze przed wstaniem z łóżka warto się nieco porozciągać. Nogi i ręce po kilkugodzinnym spoczynku wymagają nieco ruchu. Pozginaj ręce w łokciach, poćwicz palcami dłoni, zegnij kolana, rozciągnij szyję. Weź też kilka głębokich oddechów. I już możesz rozpocząć kolejny dzień z energią!

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Głęboki sen - ile powinien trwać i jak go wydłużyć?
Kobieta śpi na chmurze
Przeczytaj artykuł
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Technika spania - sen polifazowy
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Podobne artykuły
Kobieta borykająca się z problemem bezsenności z powodu nerwicy
Bezsenność na tle nerwowym - jak sobie radzić?
Mężczyzna z jet lagiem po długim locie samolotem
Jet lag - co to jest i jak sobie z nim radzić?
Osoba medytująca wieczorem w domu
Medytacja na sen - spokojny i głęboki. Jak działa?
Kobieta mająca problemy z bezsennością
Doksylamina - preparaty na sen. Czy jest bez recepty?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj