GGTP - badanie krwi stosowane w diagnostyce chorób wątroby

GGTP jest badaniem krwi stosowanym w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Osobom, które nadużywają alkoholu, nie stronią do tłustej diety, a do tego regularnie przyjmują niektóre leki, badanie to może pomóc wykryć w odpowiednim czasie choroby wątroby.
Osoba podczas pobierania próbki krwi
Źródło: 123RF
Spis treści

Enzym GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza) występuje w komórkach przewodów, w których dochodzi do transportu substancji, dlatego najbardziej jest aktywny w jelitach i nerkach człowieka. Występuje także w wielu płynach ustrojowych, takich jak ślina oraz w nabłonku dróg żółciowych, wątrobie, trzustce, mózgu, szpiku kostnym.

W badaniu surowicy krwi wynik GGTP pokazuje jednak tylko stężenie tego enzymu w wątrobie, pozwalając na diagnostykę chorób wątroby, w tym zastoju żółci, alkoholowej choroby wątroby, a także wielu nowotworów wątroby.

GGTP badanie wymagania

Badanie wykonuje się pobierając próbkę krwi z żyły. Jedynym wskazaniem jest to, żeby pacjent był na czczo, ostatni posiłek powinien zjeść 8-12 godzin przed badaniem. Oznaczenie aktywności GGTP należy do najczulszych testów wątrobowych. Wyniki powinny być gotowe następnego dnia po badaniu.

Lekarzowi interpretującemu wyniki badania pacjent musi powiedzieć o wszystkich zażywanych na stałe lekach, bo wiele z nich może zafałszować wyniki. Na zwiększenie aktywności enzymu GGTP mogą wpłynąć barbiturany, fenytoina i antykoagulanty. Tymczasem na obniżenie jego aktywności mają wpływ hormonalne tabletki antykoncepcyjne, fibraty i statyny.  Wyniki zaburza także palenie papierosów.  

GGTP badanie wskazania

Lekarz zleci wykonanie badania poziomu enzymu GGTP, gdy podejrzewa u pacjenta chorobę lub uszkodzenie wątroby, chorobę alkoholowa, stłuszczenie wątroby oraz gdy poziom fosfatazy alkalicznej jest podwyższony.

GGTP badanie norma

Prawidłowa wartość enzymu GGTP nie jest ściśle określona i jest ustalana indywidualnie dla danego laboratorium wykonującego badanie. Przeciętnie uznaje się, że prawidłowa norma dla kobiet wynosi poniżej 35 IU/l, a dla mężczyzn poniżej 40 IU/l. Każde odstępstwo od normy powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ bardzo często wynik GGTP jest podwyższony, chociaż nie zawsze musi oznaczać  groźne choroby. U pewnej części pacjentów (ok. 10 procent) nie są nawet znane czynniki podwyższające poziom tego enzymu.

Podwyższone GGTP co oznacza?

Podwyższonego poziomu enzymu GGTP nie można jednak lekceważyć, ponieważ za takimi wynikami mogą kryć się groźne choroby, m.in. takie jak:

Próby wątrobowe GGTP, ALT, AST, ALP

GGTP nie jest swoistym markerem do różnicowania uszkodzeń wątroby, co oznacza, że dla lepszej interpretacji wyników i diagnozowania pacjent zleca mu się także inne badania, m.in. poziomu aminotransferazy alaninowej, aminotransferazy asparaginianowej oraz fosfatazy alkalicznej.

Dla przykładu, jeśli stosunek GGTP do ALT wynosi mniej niż 1 oznacza to, że pacjent ma niedrożność dróg żółciowych, jeśli stosunek ten utrzymuje się w granicach 0,1-0,2, to oznaka ostrego wirusowego zapalenia wątroby. Gdy stosunek GGTP do AST jest większy niż 6, to świadczy o alkoholowym uszkodzeniu wątroby. 

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama