ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Biopsja wątroby – wskazania i przebieg badania

Medycznych wskazań do wykonania biopsji wątroby jest wiele, bo to bardzo przydatne badanie w diagnostyce różnych chorób tego ważnego narządu. Większość pacjentów niepotrzebnie martwi się, że biopsja wątroby boli. Tymczasem wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, a lekki ból może towarzyszyć chorem jedynie przez kilka godzin po badaniu.
Badanie wątroby
Źródło: 123RF
Spis treści

Biopsja wątroby, którą wykonuje się od lat 50. XX wieku, jest popularnym badaniem w diagnostyce wielu chorób. Polega na pobraniu wycinka wątroby za pomocą igły biopsyjnej. W zależności od podejrzenia lekarz wykonuje tzw. biopsję ślepą lub celowaną.

Reklama

Jak przebiega biopsja wątroby

W pierwszym przypadku igłę biopsyjną wkłuwa się pacjentowi przez powłokę brzuszną na wysokości IX lub X międzyżebrza i pobiera materiał do badania. Biopsja ta trwa bardzo krótko i dlatego czasem nazywana jest też „sekundową”. Taki rodzaj badania jest zalecany w sytuacjach, gdy choroba zajęła całą powierzchnię tkanek wątroby.

Gdy zmiany w wątrobie mają charakter ogniskowy, lepsza będzie biopsja celowana. Lekarz wprowadza igłę do wątroby nakłuwając powłokę brzucha lub klatki piersiowej i wykorzystuje przy tym badanie USG, by dokładnie trafić w zmienione chorobowo miejsce. Wcześniej może też zlecić pacjentowi badanie tomografem komputerowym.

Wielu pacjentów ze skierowaniem na badanie zadaje sobie pytanie czy biopsja wątroby boli. Dobrze, żeby pacjent przed badaniem wiedział, jak wygląda biopsja wątroby, bo wiedza złagodzi stres i negatywne odczucia. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesne. Środek znieczulający jest podawany w momencie wkłucia igły biopsyjnej, pacjent w tym momencie powinien na chwilę  wstrzymać oddech.

Reklama

Biopsja wątroby wskazania

Biopsja wątroby jest najważniejszym badaniem diagnostycznym zakażenia HCV. Bez  biopsji wątroby nie można zakwalifikować pacjenta do leczenia przewlekłego Hepatitis C lub B. W trakcie badania lekarz potrafi ocenić także, czy wątroba jest otłuszczona, występują w niej zmiany nowotworowe i czy zalega w niej żółć. Dlatego biopsja wątroby jest zalecana także przy podejrzeniu żółtaczki, marskości wątroby, różnych zmianach ogniskowych, które są widoczne podczas USG lub TK wątroby.

Niestety nie u wszystkich pacjentów można wykonać biopsję wątroby. Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża, bardzo nasilona żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, ostre ropne zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, torbiele wątroby i naczyniakowatość wątroby, zapalenie otrzewnej, obecność prawostronnego ropnia podprzeponowego lub prawostronnego zapalenia opłucnej. Z powodu licznych przeciwwskazań przed biopsją wątroby pacjent musi mieć wykonane badania na krzepliwość krwi, USG, oznaczoną grupę krwi, morfologię, poziom bilirubiny i żelaza.  

Zobacz też: Zespół Gilberta

Reklama

Co po biopsji wątroby?

Po badaniu lekarz zakleja miejsce nakłucia jałowym opatrunkiem. Pacjent nie może od razu wrócić do domu, przez kilka godzin musi jeszcze pozostać pod obserwacją personelu medycznego. W tym czasie leży na prawym boku, pod żebrami ma ułożony pojemnik z zamrożoną cieczą. Może odczuwać niewielki ból w okolicach prawego łuku żebrowego. Tego dnia może zjeść jedynie lekki kleik. Do normalnej diety wróci następnego dnia.

Po ok. 2 tygodniach od badania pacjent powinien otrzymać wynik biopsji. W wyniku mogą pojawić się dwie wartości w skali 0-4 (0 oznacza brak zmian patologicznych, 4 - zmiany bardzo poważne), które mówią o aktywności zapalnej i stanie włóknienia.

Reklama

Powikłania przy biopsji wątroby

Szacuje się, że  w około 2 procentach przypadków może dojść do powikłań przy biopsji wątroby. Podczas badania u pacjenta może wystąpić krwotok wewnętrzny, żółciowe zapalenie otrzewnej, zapaść krążeniowa, może pojawić się krwiak, odma śródpiersia, podrażnienie okostnej żeber lub nerwów międzyżebrowych. Lekarz może niechcący przebić płat wątroby. Powikłania te występują jednak niezwykle rzadko.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Pobieranie krwi do badania
Kiedy i jak zrobić badanie OCT?
Optyczna koherentna tomografia dna oka
Densytometria - co to jest i jak odczytywać wyniki?
Osoba w czasie badania gęstości kości
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Ginekolog dla mężczyzn
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Próbki krwi
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!