Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Hipertensjolog – co to za lekarz i czym się zajmuje?

Hipertensjolog jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką nadciśnienia tętniczego krwi. Pacjenci borykający się ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym powinni być pod nadzorem lekarza tej specjalizacji. Jakie konkretnie schorzenia można leczyć u hipertensjologa?
Lekarz mierzy pacjentowi ciśnienie
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jakim lekarzem jest hipertensjolog?

Hipertensjolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego krwi. Hipertensjologia jest stosunkowo młodą specjalizacją medyczną w Polsce, ponieważ pacjenci mogą zapisywać się do medyka tej specjalizacji dopiero od 2006 roku. 

Wyodrębnienie tej dziedziny lekarskiej stanowi odpowiedź na coraz większą liczbę zachorowań na nadciśnienie, zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży i dzieci. W Polsce na nadciśnienie cierpi co trzecia dorosła osoba, a kolejne blisko 30 procent jest zagrożone zapadnięciem na to schorzenie. 

Nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza jeśli jest nieleczone z powodu niewiedzy o jego występowaniu lub ignorowane pomimo świadomości jego istnienia, może przyczynić się do zachorowania m.in. na niewydolność serca, miażdżycę, czy zawał serca.

Dlatego właśnie tzw. lekarz od ciśnienia może być nieocenioną pomocą w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. 

Lekarz hipertensjolog często współpracuje też z lekarzami innych specjalizacji, np. z kardiologiem, diabetologiem, nefrologiem, internistą, geriatrą, itp.

Reklama

Czym zajmuje się hipertensjolog?

Lekarz od nadciśnienia, jak nazywają tego medyka pacjenci, zajmuje się diagnozowaniem oraz terapią nadciśnienia tętniczego, opieką nad pacjentami chorującymi na zbyt wysokie ciśnienie tętnicze oraz profilaktyką nadciśnienia, a także jego ewentualnych powikłań, takich jak np. udar mózgu, czy zawał serca.

W Polsce z nadciśnieniem tętniczym krwi zmaga się około 10,5 mln ludzi, na świecie – ponad 1 mld. Głównie dotyczy ono osób w podeszłym i starszym wieku, a także po przebytych inwazyjnych operacjach, jednak hipertensjolodzy opiekują się również kobietami będącymi w ciąży, w połogu, a także młodzieżą i dziećmi mającymi kłopoty ze zbyt wysokim ciśnieniem. 

Co więcej, lekarz od ciśnienia tętniczego nierzadko wchodzi w skład zespołów medycznych i wraz z takimi specjalistami jak np. kardiolog, diabetolog, internista, czy geriatra, holistycznie dba o zdrowie pacjentów z nadciśnieniem.

Reklama

Kiedy trzeba się zgłosić do hipertensjologa?

Kiedy jakaś osoba choruje na nadciśnienie, jaki lekarz będzie najbardziej kompetentny? Właśnie hipertensjolog, który podczas wizyty lekarskiej przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad. Medyk będzie chciał wiedzieć m.in.:

 • czy i na co ta osoba choruje,
 • jakie przyjmuje leki, 
 • jakie schorzenia występują w rodzinie, 
 • jaki tryb życia prowadzi (jaką ma dietę, aktywności ruchowe, narażenie na stres, itp.), 
 • od kiedy i z jakim poziomem nadciśnienia tętniczego się zmaga

oraz oczywiście dokona pomiaru ciśnienia tętniczego. Poza tym lekarz od ciśnienia krwi będzie chciał też obejrzeć najbardziej aktualne wyniki badań. Może także sam zlecić wykonanie takich testów jak morfologia krwi, glukoza na czczo, określenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów, poziom kwasu moczowego, a także wysłać pacjenta na echo serca, EKG, USG tętnic szyjnych, itp. 

Kiedy zatem należy zgłosić się do hipertensjologa? Wówczas kiedy przeprowadzane pomiary ciśnienia krwi są równe lub przekraczają 140 mm Hg, jeśli chodzi o ciśnienie skurczowe oraz są równe lub wyższe 90 mm Hg – w przypadku ciśnienia rozkurczowego. 

Ponadto jeśli pacjent zauważy u siebie takie symptomy jak m.in. zawroty głowy, szumy uszne, duszność, bóle w okolicy potylicy oraz klatki piersiowej, częste krwawienie z nosa, kłopoty ze snem, również powinien jak najszybciej udać się do kogoś, kto leczy nadciśnienie.

Reklama

Jakie choroby leczy hipertensjolog?

Specjalista hipertensjolog przeprowadza wnikliwe badania zmierzające do oceny czy faktycznie może być mowa o nadciśnieniu tętniczym krwi oraz jakiego jest ono rodzaju: pierwotnego, czy wtórnego. Wiedza na ten temat pozwoli medykowi na ustalenie najbardziej adekwatnego sposobu leczenia. 

Pierwotne nadciśnienie charakteryzuje się brakiem określonej przyczyny, może być ono wynikiem silnego stresu, nadwagi lub otyłości, palenia papierosów, czy małej aktywności fizycznej. 

Z kolei na wtórne nadciśnienie tętnicze wpływają takie schorzenia i stany, jak np.:

 • choroba Conna, 
 • obturacyjny bezdech senny, 
 • choroby miąższu nerek, 
 • niedomykalność aortalna, 
 • zwężenie tętnic nerkowych, 
 • nadczynność tarczycy, 
 • nadczynność przytarczyc, 
 • anemia, 
 • guz chromochłonny. 

Specjalista hipertensjolog leczy także schorzenia, które zainicjowały pojawienie się nadciśnienia tętniczego. Poza tym lekarz tej profesji zajmuje się kuracją takich chorób, które mogą wywołać nadciśnienie. Należy tutaj przede wszystkim wymienić pacjentów z cukrzycą, niewydolnością nerek, będących po udarze, czy chorujących na zespół metaboliczny. 

W obszarze zainteresowania hipertensjologa znajdują się też osoby w podeszłym wieku, ciężarne, młodzież i dzieci, u których stwierdzono nadciśnienie. 

Reklama

Typy terapii u hipertensjologa

Lekarz od nadciśnienia tętniczego po zdiagnozowaniu przyczyny wywołującej wysokie ciśnienie tętnicze krwi, proponuje właściwą drogę terapii, uzależnioną od rodzaju schorzenia występującego u danego pacjenta. Terapeutyzuje się w tym przypadku zatem schorzenie, będące powodem nadciśnienia tętniczego krwi.

Jeśli stan zdrowia chorego na to pozwala, leczenie może ograniczyć się do zmiany trybu życia, czyli polegać na modyfikacji nawyków żywieniowych (poprzez zwielokrotnienie spożycia owoców i warzyw w codziennej diecie, czy ograniczenie soli), zwiększeniu i regularności aktywności fizycznej, nauce reagowania na stres, itp. Kuracja może opierać się na działaniach profilaktycznych, zmierzających do kontroli wagi, rzucenia nałogu palenia nikotyny, czy spożywania nadmiernej ilości alkoholu. 

Niekiedy nieodzowne okazuje się wprowadzenie leczenia farmakologicznego. O konkretnych lekach, dawkach, długości trwania farmakoterapii decyduje hipertensjolog. 

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Kokurewicz Konrad, Nadciśnienie tętnicze. Poradnik dla pacjenta, EscpareMagazine.pl, 2014, I, ISBN 9788361744610.
 • 2. Jarosz Mirosław, Respondek Wioleta, Nadciśnienie tętnicze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, Warszawa, I, ISBN 8320033322.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Personel szpitalny
Czym jest psychoonkologia? Sprawdź, jak osobom z nowotworem może pomóc psychoonkolog
Dziecko rozmawiające z psychoonkologiem
Perinatolog – czym zajmuje się ten lekarz? Co leczy?
Perinatolog przeprowadza badanie
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Jaki ma zakres obowiązków i uprawnienia ma opiekun medyczny?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!