Pobieranie krwi u dziecka - jak je przygotować? Techniki

Pobranie krwi u dziecka to dla wielu dorosłych koszmar dzieciństwa, o którym nie mogą zapomnieć pomimo upływu lat. Co zrobić, aby zmniejszyć stres i lęk małego pacjenta, który za chwilę poczuje bolesne ukłucie igłą? Najważniejsze są: psychiczne przygotowanie dziecka do zabiegu, współpraca personelu i rodziców oraz wybranie odpowiedniego punktu pobrań.

Spis treści

Pobieranie krwi u dziecka

Pobranie krwi od noworodka lub niemowlaka to często łatwiejsza i mniej stresująca czynność niż wykonanie jej u kilkuletniego dziecka, które rozumie już, co je za chwilę czeka.

Dzieci od trzeciego roku życia przygotowywane są do tego badania tak jak dorośli, czyli zwykle przychodzą do punktu pobrań na czczo w godzinach porannych.

Technika pobierania krwi u dzieci

Pobierania krwi u dziecka może się odbyć trzema metodami:

  • tzw. mikro: z paluszka
  • z żyły łokciowej
  • z piętki

Rodzice i personel muszą właściwie ocenić, jaki sposób pobrania będzie w danym przypadku najlepszy. Liczą się tu wymogi medyczne - niektóre badania mogą być wykonane tylko z materiału pobranego z żyły, oraz obawy dziecka - czasami pobieranie krwi z palca budzi w małym pacjencie większy strach niż pobieranie z żyły.

Zobacz wideo: Kto jest narażony na choroby układu krążenia?

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?

Trzeba przyjąć za pewnik, że całkowicie lęku dziecka przed pobraniem krwi wyeliminować nam się nie uda. Możemy go jedynie zmniejszyć? Podstawową zasadą jest rozmowa. Trzeba opowiedzieć dziecku, co je czeka w punkcie pobrań, ile czasu tam spędzi, kto tam będzie i przede wszystkim, że idzie tam po to, aby było zdrowe. Nie należy mówić dzieciom, że zabieg jest bezbolesny, ale że ból jest niewielki i krótkotrwały. Dużym błędem jest przyprowadzanie do punktu pobrań dziecka nieuprzedzonego o badaniu. Rodzice, którzy mają nadzieję, że w ten sposób skracają dziecku stres, mogą mu w ten sposób zafundować stres znacznie większy i poważniejszy. Starajmy się też tak umówić wizytę, aby okres oczekiwania na badanie był jak najkrótszy.

Poznaj: 5 sytuacji, w których twoja grupa krwi ma znaczenie

Pielęgniarka "od dzieci"

Często w punktach pobrań badania wykonują tylko niektóre pielęgniarki, które umieją dostosować technikę pobrania do wieku pacjenta tak, aby skrócić czas zabiegu do minimum. Zwykle są to też osoby, które o dużej tolerancji, cierpliwości i opanowaniu. Gdy dziecko płacze, pielęgniarka powinna spróbować razem z opiekunem je uspokoić. Jeśli jednak to się nie udaje, może pobierać krew mimo płaczu, gdyż jest to naturalna reakcja na strach i ból. Gdy jednak płacz i rozdrażnienie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu, należy przerwać czynności i ewentualnie przystąpić do nich dopiero po uspokojeniu sytuacji.

Czuwaj i dodawaj otuchy

Rodzice lub opiekunowie zawsze powinni towarzyszyć małemu pacjentowi podczas pobierania krwi. Ich obecność, dotyk i czułe słowa zwiększają poczucie jego bezpieczeństwa i zmniejszają stres. W przypadku najmłodszych zaleca się, aby dziecko trzymane było przez mamę czy tatę na rękach lub na kolanach. Rodzice muszą jednak pamiętać, aby zachowywać się w sposób nie wzbudzający niepokoju dziecka i nie przysparzający personelowi problemów, co często się zdarza, gdy denerwują się i przeżywają emocje niejako "za dziecko". Już po zakończeniu badania warto wynagrodzić dzielność małego pacjenta jakimś drobnym podarunkiem.

Przyjazny punkt pobrań

Warto wybrać przychodnię, w której punkt pobrań zaaranżowany został w części z myślą o małych pacjentach. Wygodne, kolorowe pomieszczenia i meble wpływają na lepsze samopoczucie zarówno rodziców, jak i ich dzieci. Świetne są, często już spotykane w nowoczesnych placówkach, małe place zabaw i przyjazne kąciki zabaw z książeczkami, kredkami i kolorowankami. Odwracają one uwagę dziecka od celu wizyty, łagodząc jego stres, co zmniejsza również niepokój rodziców.

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!