Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak przeprowadzić domowe inhalacje na kaszel, katar i zatoki?

Inhalacje stosuje się w medycynie od setek lat w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Sprawdź, jak przeprowadzić inhalację w domu bez użycia specjalistycznego sprzętu.
Domowa inhalacja z rumianku
źródło:123RF
W skrócie
  • Inhalacje stosuje się na różnego rodzaju objawy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.
  • Inhalować można się w domu, wykorzystując miskę z gorącą wodą i ręcznik.
  • Aby złagodzić katar lub kaszel, do miski z gorącą wodą warto wsypać odpowiednio skomponowaną mieszankę ziół lub dodać kilka kropel olejku eterycznego o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
SPRAWDŹ TEŻ: Inhalacje na zatoki, katar i kaszel. Jak zrobić?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Na czym polega domowa inhalacja? 

Inhalacje stosuje się na różnego rodzaju objawy infekcji dróg oddechowych. Zasadniczo polegają one na wprowadzeniu do układu oddechowego różnych substancji leczniczych. Mogą to być zarówno leki wziewne, aerozole, jak i mieszanki ziół. 

Aby przeprowadzić inhalację można wykorzystać specjalistyczne urządzenia - nebulizatory czy inhalatory, jak również miskę z gorącą wodą. 

Domowa inhalacja z użyciem pary wodnej jest najczęściej stosowana na infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych, przebiegające z katarem lub kaszlem. Natomiast specjalistyczne inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe czy siateczkowe wykorzystuje się w leczeniu astmy, rozedmy płuc, mukowiscydozy i POChP

Podstawową zaletą inhalacji w domu jest możliwość podania leku bezpośrednio do układu oddechowego, co pozwala szybciej osiągnąć efekt terapeutyczny aniżeli w przypadku podawania leków doustnie, nie obciążając przy tym żołądka. 

Domowa inhalacja na kaszel 

Kaszel jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj jest objawem przeziębienia lub grypy i wówczas wymaga leczenia objawowego. Wyjątek stanowi kaszel przewlekły, który należ leczyć przyczynowo.

Jedną z metod leczenia objawowego są domowe inhalacje na kaszel. Do ich przeprowadzenia wystarczy miską z gorącą wodą, ręcznik oraz odpowiednio skomponowana mieszanka ziół lub właściwy olejek eteryczny. W przypadku kaszlu warto wybrać olejek tymiankowy lub z drzewa herbacianego. Oba wykazują działanie antyseptyczne. Ponadto olejek tymiankowy pobudza ruchy rzęsek wyściełających drogi oddechowe, a zatem działa wykrztuśnie. 

Jak zrobić domową inhalację na kaszel? Wystarczy do miski z gorącą wodą wlać 10-15 kropelek olejku, następnie pochylić się nad miską, a głowę przykryć ręcznikiem. Inhalacje powinno się wykonywać przez około kilkanaście minut. 

Jeśli jednak kaszel nie będzie ustępować w ciągu kilku dni lub wręcz przeciwnie – stanie się bardziej nasilony, konieczna będzie wizyta u lekarza, który wskaże właściwe leczenie.

Reklama

Domowe inhalacje na zatoki 

Podobnie będzie przebiegała domowa inhalacja na zatoki. W przypadku zapalenia zatok zalecane są olejki o działaniu przeciwbakteryjnym, takie jak olejek sosnowy lub eukaliptusowy. Aby przeprowadzić domową inhalację za zatkane zatoki można też wykorzystać sól, należy jednak zachować odpowiednie proporcje, by nie podrażnić zatok. Zaleca się, by nie używać więcej niż 5 gramów soli (łyżeczka) na 0,5 litra wody. Bezpieczniejsze będą inhalacje z użyciem soli fizjologicznej, ale do ich przeprowadzenia niezbędny będzie nebulizator, czyli urządzenie, które zamienia roztwór soli fizjologicznej w aerozol. 

Oprócz inhalacji, domowym sposobem na zatoki są także irygacje. Przepłukiwanie zatok można wykonać samodzielnie w domu z użyciem sprzętu dostępnego w aptekach bez recepty. Zwykle irygację zatok wykonuje się z użyciem butelki typu squeeze oraz roztworu izotonicznego soli fizjologicznej. 

Domowe inhalacje na katar 

Katar, podobnie jak kaszel, znajduje się w czołówce listy najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości i zwykle wymaga leczenia objawowego. W celu złagodzenia kataru także można wykonać w domu inhalację parową. Jakie zioła warto wykorzystać do domowej inhalacji na katar? Za skuteczny uchodzi m.in. rumianek, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a przy tym jest bardzo łagodny, dlatego może być stosowany u małych dzieci. Zamiast ziół można także użyć olejku eukaliptusowego lub miętowego. 

Domową inhalację na zatkany nos przeprowadza się tak samo jak w przypadku kaszlu. Wystarczy wsypać zioła do miski, nakryć głowę ręcznikiem oraz inhalować się parą wodną przez kilkanaście minut, wdychając parę nosem, a wydychając ustami. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Rafał Krenke, Joanna Chorostowska-Wynimko, Marta Dąbrowska, Przemysław Bieńkowski, Magdalena Arcimowicz, Elżbieta M. Grabczak, Agnieszka Mastalerz-Migas, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ 6/2018.
  • Małecka B., Barczykowska E., Lewicka M., Aerozoloterapia w praktyce zawodowej pielęgniarki pediatrycznej, Journal of Education, Health and Sport 2016; 6(8):67-84.
  • Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 4, 159–168.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kaszel mokry - u dzieci i dorosłych. Jak go leczyć?
Rodzic podaje dziecku syrop
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza- jak się objawia? Leki i domowe sposoby
Osoba z kaszlem
Przeczytaj artykuł
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - sposób na przeziębienie
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Podobne artykuły
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Chora kobieta w ciąży
Przeziębienie w ciąży – jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Mężczyzna inhaluje się solą fizjologiczną
Sól fizjologiczna do inhalacji - jaka jest najlepsza? Cena
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!