Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Kamasutra - czym jest wielki traktat o miłowaniu?

Pozycje, które znamy współcześnie, niekoniecznie wywodzą się ze staroindyjskiej Kamasutry, słynnego traktatu o miłości i seksualności. Często tzw. pozycje z kamasutry są luźnymi wariacjami na temat tego, co napisano przed wiekami. Które z nich są warte uwagi?
Rzeźba pozycji kamasutry
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Kamasutra jest niezwykle popularna, choć niewielu ją czytało. Obecnie dostępna wersja, a także pozycje w niej zawarte są interpretacją oryginału.
  • Od setek, a nawet tysięcy lat, kamasutra zapewnia niezwykłe doznania. Warto znać jej zawartość, jeśli chce się urozmaicić swoje życie seksualne.
  • Znane powszechnie pozycje, jak np. taczka czy kwiat lotosu wywodzą się właśnie z kamasutry. Jest ich jednak o wiele więcej i każda równie ciekawa.
SPRAWDŹ TEŻ: Pozycja na misjonarza - jak wygląda? Porady i zalety
Spis treści

Reklama

Co to jest kamasutra?

Kamasutra, znana też jako „Wielki traktat o miłowaniu”, jest spisaną w  staroindyjskim sanskrycie rozprawą na temat seksualności człowieka i zachowań seksualnych w szerokim kontekście społecznym i kulturowym. Kamasutra powstała najprawdopodobniej około 1700-1900 lat temu.

Uważa się, że jej autorem jest żyjący w tamtych czasach mędrzec Watsjajana Mallanaga, aczkolwiek brak jest w tej materii pewności. Kamasutra, którą poznała cywilizacja zachodnia, to przekład z sanskrytu, którego w XIX wieku dokonał brytyjski żołnierz i podróżnik Francis Burton.

Dziś traktat ten funkcjonuje dodatkowo zniekształcony za sprawą przekładów na kolejne języki narodowe, a także na wpół obrazkowej, popkulturowej papki, w której najistotniejsze są „pozycje kamasutry”. 

Ile pozycji ma kamasutra?

Ile jest pozycji seksualnych w Kamasutrze? Choć traktat ten w istocie jest dziełem filozoficznym, w czasach współczesnych postrzegany jest w kategoriach zbioru pozycji. W rzeczywistości kamasutra to ledwie nieco ponad 60 konfiguracji i technik seksualnych, z czego tylko kilka podstawowych.

Poradniki i zestawienia są natomiast mniej lub bardziej wiernymi interpretacjami i wariacjami na temat tego, co zostało napisane przed wiekami. Obecnie kamasutra żyje własnym życiem, bardzo często w języku potocznym oznaczając po prostu rozbudowany katalog wyrafinowanych i skomplikowanych pozycji seksualnych mających urozmaicić pożycie.

Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym zastrzegając, że większość wymaga dużej siły i sprawności, a także zwierzęcej wydolności…

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Królowa pszczół

Jedną z ciekawszych propozycji jest królowa pszczół. Jest to pozycja siedząca, bardzo zbliżona do układu znanego jako pozycja na jeźdźca. Mężczyzna leży na plecach, kobieta siada na nim. Jej nogi opierają się całymi stopami o podłoże, kolana są wyciągnięte ku górze i jeśli to możliwe – złączone.

Sylwetka pozostaje wyprostowana, ręce mogą  z tyłu opierać się o jego uda. W tej pozycji kobieta wykonuje przede wszystkim ruchy okrężne. Jest to konfiguracja służąca głównie zaspokojeniu kobiety i przeznaczona dla kobiet które lubią dominować oraz są świadome walorów własnego ciała.  

Pozycją podobną jest czarna wdowa– jednak w tym przypadku kolana powinny być zdecydowanie szerzej rozstawione, w taki sposób, że nogi przypominają odnóża pająka. Sylwetkę można jeszcze bardziej odchylić do tyłu, wspierając ręce nie na udach, lecz na kostkach partnera. 

Reklama

Bogini Indrani

Pozycja bogini Indraniznana jest też jako pozycja kraba. W układzie tym kobieta kładzie się na plecach i podnosi lekko rozchylone nogi ku górze, zginając je w kolanach i dociskając uda do brzucha. Stopy spoczywają na klatce piersiowej mężczyzny, pełniąc niezwykle ważną rolę amortyzatora.

Partner klęka przed kobietą i chwyta jej kolana, wprowadzając jednocześnie członek do pochwy. Pozycja krabaa wbrew pozorom nie jest męcząca dla kobiety, to mężczyzna jest odpowiedzialny za utrzymanie całej konfiguracji a także – wykonywanie ruchów. Pomocny okazuje się przy tym mechanizm naturalnego odpychania jego ciała przez jej nogi.

Amortyzator stanowi też dla kobiety naturalną ochronę przed zbyt głębokimi pchnięciami, jeśli partner został hojnie obdarzony przez naturę. Ale uwaga – pozycja ta jest dobra także dla mężczyzn mających penis niewielkich rozmiarów, opisywany układ ciał umożliwia bowiem niczym nieograniczoną penetrację. Jeśli tylko kobieta na to pozwoli…

Reklama

Na opóźnienie orgazmu 

Pozycje w kamasutrze odgrywają rozmaite role, wszak nie chodzi w nich jedynie o sztukę dla sztuki. Wiele z pozycji kamasutry ze względu na stopień skomplikowania oraz ułożenie ciał pomaga opóźnić orgazm i dłużej cieszyć się bliskością. Jedną z nich jest słynny kwiat lotosu. Pozycja ta znana jest w dwóch odmianach.

W pierwszej mężczyzna siada krzyżując nogi, a kobieta siada na nim, swoimi nogami oplatając jego biodra – jej ruchy są płytkie, do przodu i do tyłu. Wielką zaletą tej pozycji jest kontakt twarzą w twarz wzmagający wzajemną bliskość.

Pozycja kwiat lotosu występuje też w wersji kobiecej. W takim przypadku partnerka kładzie się na plecach i unosząc nogi krzyżuje je w pozycji lotosu, mężczyzna wchodzi w nią kładąc się na jej ciele i wspierając na ramionach. W tym przypadku penetracja może być bardzo głęboka.

Reklama

Taczka

Z pewnością nadejście orgazmu spowolni inna z klasycznych pozycji kamasutry – taczka (o ile partnerzy w ogóle dotrwają do wzniosłego finału). W pozycji tej mężczyzna stoi na lekko ugiętych nogach, kobieta zaś stojąc przed nim pochyla się i opiera dłońmi o podłoże.

Następnie on chwyta jej uda i podnosi nogi, w takim właśnie układzie rozpoczynając penetrację. Tego typu konfiguracja dwóch ciał przypomina człowieka prowadzącego taczkę, stąd nazwa. Pozycja ta jest bardzo trudna ze względu na ilość siły, którą oboje partnerzy muszą włożyć w utrzymanie ciał we właściwym położeniu.

Z tego powodu polecana jest osobom, które mają żelazną kondycję, silne mięśnie i łatwość osiągania satysfakcji seksualnej – niewątpliwie bowiem w pozycji taczki trudno jest o szybki i łatwy orgazm. 

Reklama

Pozycje kamasutry dla hojnie obdarzonych

Duży penis bywa błogosławieństwem, ale też przekleństwem. Pamiętajmy, że pochwa ma przeciętnie zaledwie 8-11 cm długości. Gdy mężczyzna sprawia partnerce ból, należy pomyśleć o pozycjach zmniejszających głębokość penetracji. Jedną z takich pozycji w kamasutrze jest tron cesarzowej.

W tym układzie partner siada na łóżku lub podłodze, z nogami prostymi w kolanach, dłońmi podpierając się o podłoże dla zachowania równowagi. Kobieta siada na nim tyłem, nogami przywierając do jego nóg, plecami zaś - do klatki piersiowej. Pozycja ta daje niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o ruchy, w naturalny sposób ogranicza też głębokość penetracji.

Czytaj również

Bibliografia

  • Magdalena Liberacka-Dwojak, Tematyka fantazji seksualnych wśród młodych dorosłych, Seksuologia Polska 17, wrzesień 2019.
  • Vātsyāyana Mallanaga, Kamasutra.
  • Jean Rogiere: The Little Book of Sex, Ulysses Press, 2001.
  • Shere Hite: The Hite report: a nationwide study of female sexuality, New York: Seven Stories Press, 2004.
  • Conrad Baars: Psychologia miłości i seksualności, 1991.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pozycje i techniki seksualne
Pozycje analne - która z nich jest najlepsza? Charakterystyka i porady
Para po odbyciu stosunku w pozycji analnej
Kwiat lotosu pozycja - jak wygląda? Jakie są jej wady i zalety
Para przytula się w łóżku
Pozycja na jeźdźca - jak wygląda i na czym polega? Porady
Kobieta w bieliźnie siedzi na mężczyźnie
Podobne artykuły
Mężczyzna wyjmuje prezerwatywę z kieszeni
Pozycja na pieska - seks od tyłu. Dlaczego mężczyźni ją lubią?
Seks analny
Miłość grecka - co to jest? Charakterystyka i poradnik
Pozycja seksualna 69
Pozycja 69 - czy jest ona najlepszą pozycją? Wady i zalety
Stosunek międzypiersiowy
Miłość hiszpańska - co to jest? Jak wygląda? Porady
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska w ręku pościel
Miłość francuska - co to takiego i jak ją uprawiać? Techniki, porady i zagrożenia

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!