Dla Ciebie, na zdrowie!

Kamasutra - czym jest wielki traktat o miłowaniu?

Pozycje, które znamy współcześnie, niekoniecznie wywodzą się ze staroindyjskiej Kamasutry, słynnego traktatu o miłości i seksualności. Często tzw. pozycje z kamasutry są luźnymi wariacjami na temat tego, co napisano przed wiekami. Które z nich są warte uwagi?
Rzeźba pozycji kamasutry
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Kamasutra jest niezwykle popularna, choć niewielu ją czytało. Obecnie dostępna wersja, a także pozycje w niej zawarte są interpretacją oryginału.
  • Od setek, a nawet tysięcy lat, kamasutra zapewnia niezwykłe doznania. Warto znać jej zawartość, jeśli chce się urozmaicić swoje życie seksualne.
  • Znane powszechnie pozycje, jak np. taczka czy kwiat lotosu wywodzą się właśnie z kamasutry. Jest ich jednak o wiele więcej i każda równie ciekawa.
SPRAWDŹ TEŻ: Pozycja na misjonarza - jak wygląda? Porady i zalety
Spis treści

Reklama

Co to jest kamasutra?

Kamasutra, znana też jako „Wielki traktat o miłowaniu”, jest spisaną w  staroindyjskim sanskrycie rozprawą na temat seksualności człowieka i zachowań seksualnych w szerokim kontekście społecznym i kulturowym. Kamasutra powstała najprawdopodobniej około 1700-1900 lat temu.

Uważa się, że jej autorem jest żyjący w tamtych czasach mędrzec Watsjajana Mallanaga, aczkolwiek brak jest w tej materii pewności. Kamasutra, którą poznała cywilizacja zachodnia, to przekład z sanskrytu, którego w XIX wieku dokonał brytyjski żołnierz i podróżnik Francis Burton.

Dziś traktat ten funkcjonuje dodatkowo zniekształcony za sprawą przekładów na kolejne języki narodowe, a także na wpół obrazkowej, popkulturowej papki, w której najistotniejsze są „pozycje kamasutry”. 

Ile pozycji ma kamasutra?

Ile jest pozycji seksualnych w Kamasutrze? Choć traktat ten w istocie jest dziełem filozoficznym, w czasach współczesnych postrzegany jest w kategoriach zbioru pozycji. W rzeczywistości kamasutra to ledwie nieco ponad 60 konfiguracji i technik seksualnych, z czego tylko kilka podstawowych.

Poradniki i zestawienia są natomiast mniej lub bardziej wiernymi interpretacjami i wariacjami na temat tego, co zostało napisane przed wiekami. Obecnie kamasutra żyje własnym życiem, bardzo często w języku potocznym oznaczając po prostu rozbudowany katalog wyrafinowanych i skomplikowanych pozycji seksualnych mających urozmaicić pożycie.

Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym zastrzegając, że większość wymaga dużej siły i sprawności, a także zwierzęcej wydolności…

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Królowa pszczół

Jedną z ciekawszych propozycji jest królowa pszczół. Jest to pozycja siedząca, bardzo zbliżona do układu znanego jako pozycja na jeźdźca. Mężczyzna leży na plecach, kobieta siada na nim. Jej nogi opierają się całymi stopami o podłoże, kolana są wyciągnięte ku górze i jeśli to możliwe – złączone.

Sylwetka pozostaje wyprostowana, ręce mogą  z tyłu opierać się o jego uda. W tej pozycji kobieta wykonuje przede wszystkim ruchy okrężne. Jest to konfiguracja służąca głównie zaspokojeniu kobiety i przeznaczona dla kobiet które lubią dominować oraz są świadome walorów własnego ciała.  

Pozycją podobną jest czarna wdowa– jednak w tym przypadku kolana powinny być zdecydowanie szerzej rozstawione, w taki sposób, że nogi przypominają odnóża pająka. Sylwetkę można jeszcze bardziej odchylić do tyłu, wspierając ręce nie na udach, lecz na kostkach partnera. 

Bogini Indrani

Pozycja bogini Indraniznana jest też jako pozycja kraba. W układzie tym kobieta kładzie się na plecach i podnosi lekko rozchylone nogi ku górze, zginając je w kolanach i dociskając uda do brzucha. Stopy spoczywają na klatce piersiowej mężczyzny, pełniąc niezwykle ważną rolę amortyzatora.

Partner klęka przed kobietą i chwyta jej kolana, wprowadzając jednocześnie członek do pochwy. Pozycja krabaa wbrew pozorom nie jest męcząca dla kobiety, to mężczyzna jest odpowiedzialny za utrzymanie całej konfiguracji a także – wykonywanie ruchów. Pomocny okazuje się przy tym mechanizm naturalnego odpychania jego ciała przez jej nogi.

Amortyzator stanowi też dla kobiety naturalną ochronę przed zbyt głębokimi pchnięciami, jeśli partner został hojnie obdarzony przez naturę. Ale uwaga – pozycja ta jest dobra także dla mężczyzn mających penis niewielkich rozmiarów, opisywany układ ciał umożliwia bowiem niczym nieograniczoną penetrację. Jeśli tylko kobieta na to pozwoli…

Reklama

Na opóźnienie orgazmu 

Pozycje w kamasutrze odgrywają rozmaite role, wszak nie chodzi w nich jedynie o sztukę dla sztuki. Wiele z pozycji kamasutry ze względu na stopień skomplikowania oraz ułożenie ciał pomaga opóźnić orgazm i dłużej cieszyć się bliskością. Jedną z nich jest słynny kwiat lotosu. Pozycja ta znana jest w dwóch odmianach.

W pierwszej mężczyzna siada krzyżując nogi, a kobieta siada na nim, swoimi nogami oplatając jego biodra – jej ruchy są płytkie, do przodu i do tyłu. Wielką zaletą tej pozycji jest kontakt twarzą w twarz wzmagający wzajemną bliskość.

Pozycja kwiat lotosu występuje też w wersji kobiecej. W takim przypadku partnerka kładzie się na plecach i unosząc nogi krzyżuje je w pozycji lotosu, mężczyzna wchodzi w nią kładąc się na jej ciele i wspierając na ramionach. W tym przypadku penetracja może być bardzo głęboka.

Taczka

Z pewnością nadejście orgazmu spowolni inna z klasycznych pozycji kamasutry – taczka (o ile partnerzy w ogóle dotrwają do wzniosłego finału). W pozycji tej mężczyzna stoi na lekko ugiętych nogach, kobieta zaś stojąc przed nim pochyla się i opiera dłońmi o podłoże.

Następnie on chwyta jej uda i podnosi nogi, w takim właśnie układzie rozpoczynając penetrację. Tego typu konfiguracja dwóch ciał przypomina człowieka prowadzącego taczkę, stąd nazwa. Pozycja ta jest bardzo trudna ze względu na ilość siły, którą oboje partnerzy muszą włożyć w utrzymanie ciał we właściwym położeniu.

Z tego powodu polecana jest osobom, które mają żelazną kondycję, silne mięśnie i łatwość osiągania satysfakcji seksualnej – niewątpliwie bowiem w pozycji taczki trudno jest o szybki i łatwy orgazm. 

Pozycje kamasutry dla hojnie obdarzonych

Duży penis bywa błogosławieństwem, ale też przekleństwem. Pamiętajmy, że pochwa ma przeciętnie zaledwie 8-11 cm długości. Gdy mężczyzna sprawia partnerce ból, należy pomyśleć o pozycjach zmniejszających głębokość penetracji. Jedną z takich pozycji w kamasutrze jest tron cesarzowej.

W tym układzie partner siada na łóżku lub podłodze, z nogami prostymi w kolanach, dłońmi podpierając się o podłoże dla zachowania równowagi. Kobieta siada na nim tyłem, nogami przywierając do jego nóg, plecami zaś - do klatki piersiowej. Pozycja ta daje niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o ruchy, w naturalny sposób ogranicza też głębokość penetracji.

Czytaj również

Bibliografia

  • Magdalena Liberacka-Dwojak, Tematyka fantazji seksualnych wśród młodych dorosłych, Seksuologia Polska 17, wrzesień 2019.
  • Vātsyāyana Mallanaga, Kamasutra.
  • Jean Rogiere: The Little Book of Sex, Ulysses Press, 2001.
  • Shere Hite: The Hite report: a nationwide study of female sexuality, New York: Seven Stories Press, 2004.
  • Conrad Baars: Psychologia miłości i seksualności, 1991.
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Kobieta w bieliźnie siedzi na mężczyźnie
Pozycja na jeźdźca - jak wygląda i na czym polega? Porady
Mężczyzna wyjmuje prezerwatywę z kieszeni
Pozycja na pieska - czy musi boleć? Jak wygląda?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!