Dla Ciebie, na zdrowie!

Jakie suplementy na stres wybierać? Najskuteczniejsze substancje

Suplementy na stres
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Czym jest stres?

Stres i czynniki stresogenne to terminy, które po raz pierwszy zostały użyte przez kanadyjskiego lekarza Hansa Selyego w 1936 roku. Od tamtego momentu stres stał się elementem zainteresowania wielu badaczy, a aktualnie zaliczany jest też do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zgodnie z literaturą, stres możemy zdefiniować jako "proces, za pomocą którego czynniki środowiskowe zagrażają równowadze organizmu lub ją naruszają i za pomocą którego organizm reaguje na zagrożenie". Inna definicja mówi, że jest to "naturalna reakcja organizmu na czynniki nazywane stresorami". W związku z tym możemy wyróżnić dwa rodzaje stresu: fizjologiczny oraz psychologiczny.

Stres fizjologiczny związany jest z pobudzeniem układu współczulno‐nadnerczowego i osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, a psychologiczny polega na wzbudzeniu napięcia emocjonalnego, poczuciu dyskomfortu lub lęku.

Reklama

Objawy i skutki przewlekłego stresu

Stres towarzyszy nam na każdym kroku i niemożliwe wydaje się wyeliminowanie go w całości z codziennego życia. Często stres związany jest ściśle z pracą, sytuacją rodzinną, zdrowotną lub materialną. Do najpopularniejszych objawów stresu należą:

  • przyspieszone tętno
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • suchość w ustach
  • nerwowość i rozdrażnienie
  • napięcie nerwowe
  • wzmożona potliwość
  • problemy ze snem

Krótkotrwały stres tzw. "eustres" może być motywujący, jednakże długoterminowe oddziaływanie stresu wpływa niekorzystnie na organizm i wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami zdrowotnymi. W przypadku przewlekłego stresu mogą to być wypadanie włosów, wahania masy ciała, spadek libido, chroniczne bóle, problemy ze złością i agresją, zaburzenia miesiączkowania u kobiet czy nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego. Wpływ stresu na zdrowie człowieka to bardzo popularne zagadnienie wśród wielu współczesnych badaczy.

Reklama

Czy istnieją suplementy diety redukujące stres?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z sytuacjami stresowymi i nie ma "złotego środka", który będzie uniwersalny i korzystny dla wszystkich. Do najpopularniejszych sposobów zmniejszania poziomu stresu można jednak zaliczyć zdrową dietę, aktywność fizyczną, dbanie o jakość snu oraz posiadanie hobby. W walce ze stresem warto wypróbować również medytację i ćwiczenia oddechowe albo poddać się specjalistycznej terapii psychologicznej.

Korzystne może być także włączenie odpowiedniej suplementacji. Czy istnieją naturalne suplementy, które zmniejszają stres i wspierają reakcję organizmu na liczne stresory?

W rankingach suplementów diety na stres, jedno z czołowych miejsc zajmuje ashwagandha, czyli "żeń-szeń indyjski". Badania sugerują, że wspiera ona odporność organizmu na stres, wspomaga optymalny relaks oraz pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Ashwagandha wykazuje również właściwości adaptogenne, dzięki którym łatwiej jest walczyć z negatywnymi skutkami stresu. Jak wskazują badania naukowe, ashwagandha może mieć również wpływ na obniżenie kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Kolejnymi popularnymi składnikami suplementów diety, są witaminy z grupy B, które często występują w formie preparatów typu "witaminy B complex". Pod nazwą tą kryją się zazwyczaj specjalnie skomponowane zestawy różnych witamin z grupy B. W szczególności warto jednak zwrócić uwagę na rolę witaminy B6, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, przyczynia się do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych oraz wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu homocysteiny. Jak wskazują badacze, zdrowy styl życia dostarczający odpowiednią ilość witamin z grupy B może wpływać na dobry nastrój oraz zmniejszać stres poprzez obniżenie poziomu homocysteiny we krwi.

Magnez natomiast przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jak wskazują badania naukowe, zbyt niski poziom magnezu we krwi może być odpowiedzialny za odczuwanie stanu ciągłego zmęczenia i braku energii, za spadek nastroju, trudności w koncentracji lub nadmierną drażliwość. Ze względu na właściwości tych dwóch składników odżywczych, suplementy zawierające połączenie magnezu i witaminy B6 to preparaty szczególnie polecane m.in. na zmęczenie. Warto jednak pamiętać, że w walce z niedoborami magnezu, czy innych witamin i składników mineralnych najważniejszą rolę odgrywać powinna zbilansowana dieta.

W rankingach suplementów redukujących stres często można znaleźć informację o R. rosea, który znany jest w Polsce jako różeniec górski. Publikacje naukowe i badania sugerują, że jest to roślina adaptogenna, która dodatkowo przyczynia się do optymalnej aktywności umysłowej i poznawczej. Warto wspomnieć również o L-tryptofanie, który jest prekursorem serotoniny, czyli "hormonu szczęścia". Jak nazwa wskazuje, serotonina może wpływać na poprawę nastroju, redukcję stresu, sen, łaknienie oraz funkcje poznawcze. Dzięki niej możemy odczuwać przyjemność i euforię.

W łagodzeniu stresu pomocne mogą być również suplementy diety na bazie żeń-szenia koreańskiego. Liczne badania sugerują, że roślina ta pomaga w czasie zmęczenia, stresu i rekonwalescencji, wspiera wydajność, wytrzymałość i sprawność fizyczną oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Czy warto stosować naturalne suplementy diety, aby zmniejszyć negatywne oddziaływanie stresu na nasz organizm?

Bez wątpienia się one świetnym wsparciem zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej, a także mogą zawierać składniki o działaniu wspomagającym redukcję stresu. Rozpoczęcie stosowania suplementów diety warto jednak poprzedzić konsultacją ze specjalistą i wybrać odpowiednie preparaty dobrej jakości, które wykazują pozytywny wpływ na obniżenie poziomu codziennego stresu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!