Jakie zioła na obniżenie cukru warto stosować?

Morwa biała, kozieradka pospolita, ziele rutwicy to tylko niektóre zioła obniżające cukier we krwi. Napary nie powinny być jedynym lekarstwem dla osób borykających się z wysokim poziomem cukru we krwi, natomiast warto włączyć je w diety osób chorych na cukrzycę i nie tylko.
Morwa biała obniża cukier
źródło:123RF
Spis treści

Zioła mogą być skutecznym wspomaganiem leczenia cukrzycy, zwłaszcza typu 2, ale zdecydowanie zioła dla cukrzyków powinny być dobrane przez lekarza diabetologa i wprowadzone równolegle z terapią lekami przeciwcukrzycowymi i insuliną. 

Zioła mogą pomóc zwłaszcza w leczeniu cukrzycy, czyli choroby, której istotą jest zaburzenie gospodarki węglowodanowej i nadmierne gromadzenie się cukru we krwi, wskutek nieprawidłowego działania lub wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki. Zioła obniżające poziom cukru są wskazane w przypadku cukrzycy typu 2, czyli tej spowodowanej czynnikami środowiskowymi: otyłością, niehigienicznym trybem życia czy mające podłoże genetyczne. 

Zioła na obniżenie cukru – co wybrać?

Wśród ziół i roślin obniżających cukiernajczęściej wymienia się 

 • morwę białą,
 • kozieradkę,
 • ziele rutwicy,
 • owoce jałowca,
 • pokrzywę,
 • owocnię fasoli,
 • lucernę siewną,
 • czosnek,
 • liść aloesu, 
 • kora cynamonowca,
 • liść pokrzywy,
 • liście poziomki,
 • korzeń żeń-szenia,
 • czarne jagody (leśne).

Morwa biała na cukrzycę

Morwa białanie bez powodu znalazła się na czele ziół obniżających cukier. ZawieraalkaloidDNJ, który opóźnia rozkład obecnej w jedzeniu skrobi na tzw. cukry proste. Poziom cukru we krwi po spożytym posiłku nie wzrasta gwałtownie. Z tego też powodu liście morwy białej wykorzystywane są w preparatach wspierających odchudzanie. Po napary lub soki z morwy białej powinni sięgać również ci, których inne wyniki nie są zadowalające. Wyciąg z tej rośliny korzystnie wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów oraz „złego” cholesterolu. Co ciekawe, ekstrakty z morwy znano już w początkach medycyny chińskiej i traktowano jako środki przeciwzapalne, o lekkim działaniu przeciwbólowym.

Kozieradka na cukrzycę

Nasiona kozieradki, tak wspaniale komponujące się z wszelkimi rodzajami serów, swoje właściwości obniżania poziomu cukru we krwi zawdzięczają związkom fenolowym i flawanoidom. Te zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i zmniejszają wchłanianie cukrów. Po posiłku nie obserwuje się szybkiego wzrostu stężenia glukozy.

Ziele rutwicy i pokrzywa na cukrzycę

Z kolei rutwica obniża poziom cukru we krwiza pomocą flawonoidów.  Zawiera sole chromu, które są odpowiedzialne za regulację metabolizmu węglowodanów. Ziele rutwicy ma w sobie także pochodne guanidyny, galegina i hydroksy-4-galegina. Związki te spowalniają syntezę glukagonu, który wpływa na uwalnianie glukozy z glikogenu.

Pokrzywa raczej kojarzy się z ziołem, regulującym pracę układu moczowego, a także wspomagającego porost włosów i wzmacniającego paznokcie. Jednak eliminuje również emisję enzymów trzustkowych, co również ma znaczenie w terapii cukrzycy. 

Ziołowe mieszanki na cukrzycę

W poszukiwaniu produktów naturalnych,  można również sięgnąć po gotowe herbatki w fixach, będące mieszankami ziół korzystnie wpływającymi na poziom cukru we krwi. 

Pamiętaj! Zioła mogą łagodnie obniżyć poziom cukru, ale nigdy nie mogą zastąpić leków przepisanych przez diabetologa. Nie wolno samowolnie modyfikować terapii cukrzycy, gdyż może to doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Cukrzyca ciążowa a zioła

Problem cukrzycy ciążowej, czyli czasowego zaburzenia poziomu cukru we krwi w stanie błogosławionym dotyczy nawet co dziesiątej kobiety spodziewającej się potomostwa. Jednak w tym stosowanie ziół obniżających poziom cukru we krwi należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Zdecydowanie odradzana w ciąży jest m.in. morwa biała, która jest jednym z najpopularniejszych ziół obniżających cukier. Należy pamiętać, że wszelkie próby samozwańczego leczenia się w ciąży mogą przynieść dużo więcej szkody niż pożytku i wszelkie, nawet z pozoru niewinne działania, mogą niekorzystnie wpływać na rozwój i zdrowie płodu. 

Przeczytaj też: 

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus a cukrzyca. Czy SARS-CoV-2 zagraża diabetykom?
Przeczytaj artykuł
Poziom cukru - jaka jest norma cukru we krwi?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronawirus a cukrzyca. Czy SARS-CoV-2 zagraża diabetykom?
Poziom cukru - jaka jest norma cukru we krwi?
Niski poziom glukozy groźny dla noworodka
Olejek kamforowy do ucha - jak stosować na ból?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama