NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Grzybica pochwy u kobiet w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Jej najczęstszym objawem jest gęsta wydzielina z pochwy, której towarzyszy uczucie swędzenia oraz pieczenia.
grzybica
Źródło: 123RF
Spis treści

Za zapalenie pochwy w stanie błogosławionym odpowiedzialny jest żeński hormon – estrogen, a dokładniej jego nadmierna ilość. Nie można go przyjmować w czasie ciąży, ponieważ ma działanie teratogenne, czyli powodujące wady w rozwoju płodu. Przy nadmiernej ilości estrogenu może dojść do przedwczesnego porodu, opóźnienia rozwoju płodu, a nawet śmierci zarodka.

Przyczyny grzybicy pochwy

Kobiety ciężarne produkują bardzo duże ilości estrogenów, a te z kolei sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy. W sytuacji, gdy grzybica kobiet w ciąży rozwija się w szybkim tempie dochodzi do osłabienia flory bakteryjnej w waginie, tym samym zwiększa się możliwość zarażenia bakteriami i grzybami. Na grzybicę pochwy najbardziej narażone są te kobiety, które przez dłuższy czas stosują terapię antybiotykami.

Swędzenie, pieczenie oraz świąd pochwy

Najczęściej pierwszymi objawami towarzyszącymi grzybicy są właśnie: swędzenie pochwy, pieczenie oraz świąd. W kolejnym etapie choroby dochodzi do wytwarzania nieprzyjemnej, gęstej wydzieliny z pochwy, która może przybrać białą lub delikatnie żółtą barwę. Upławy mają konsystencję grudek o słodkawym zapachu drożdży. Dodatkowo w wielu przypadkach występuje uczucie suchości warg sromowych oraz ból w czasie lub po stosunku płciowym. Niekiedy dochodzi do obrzęku pochwy oraz zmian skórnych na wewnętrznej części ud.

Jak grzybica pochwy wpływa na płód?

Infekcja czy grzybica pochwy w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może dojść do powikłań płodu.

Jednym z nich jest zbyt wczesne pęknięcie pęcherza płodowego skutkując przedwczesnym porodem. Jeśli dojdzie do jego pęknięcia, infekcja przedostaje się do płynu owodniowego oraz organizmu maleństwa, prowadząc tym samym do niebezpiecznych powikłań w rozwoju malucha. Może u niego dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które objawia się m.in. wysoką gorączką oraz uwypukleniem ciemiączka. Niekiedy dochodzi do nerwowego reagowania na dotyk oraz wymiotów i braku apetytu.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

Jeśli kobieta ciężarna wie, że ma infekcję pochwy powinna od razu skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Leczenie grzybicy pochwy w ciąży

W początkowym etapie ciąży każda kobieta powinna podjąć profilaktykę infekcji pochwy. Należy poprosić swojego ginekologa o wykonanie posiewu z pochwy, który wykryje występowanie grzybów i bakterii w miejscach intymnych.

W sytuacji, gdy okaże się, że mamy grzybicę narządów płciowych lekarz przepisze odpowiednie antybiotyki oraz dopochwowe preparaty przeciwgrzybicze. Pamiętaj, żeby nie próbować domowych sposobów leczenia infekcji, ponieważ możesz doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Na forach internetowych często zaleca się np. aplikowanie dopochwowo ząbków czosnku. Jednak nie próbuj tego robić, ponieważ może dojść do podrażnienia śluzówki pochwy, a w konsekwencji do nasilenia kandydozy.

Leki, które przepisze lekarz mają najczęściej formę globulek dopochwowych, bądź maści. Nie należy przyjmować preparatów przeciwgrzybiczych w czasie od 3 do 11 tygodnia ciąży. W kolejnych trymestrach (II i III) nie wykryto przeciwskazań do zażywania leków oraz nie wskazano zwiększenia ryzyka powikłań u płodu.

Profilaktyka grzybicy pochwy

Istnieje kilka metod, które mogą pomóc uchronić się przed niechcianą kandydozą:

  • nie wykonuj irygacji pochwy, która może doprowadzić do wysuszenia warg sromowych,
  • antybiotykoterapię stosuj tylko w koniecznych przypadkach,
  • na co dzień noś luźną, bawełnianą bieliznę,
  • unikaj noszenia obcisłych jeansów i rajstop,
  • dbaj o higienę miejsc intymnych,
  • prasuj bieliznę,
  • unikaj zapachowych płynów oraz mydeł

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Przeczytaj artykuł
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Podobne artykuły
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Pochwa po stosunku - ból, pieczenie, swędzenie. Przyczyny
Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama