Dla Ciebie, na zdrowie!

Grzybica pochwy w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Jakie są domowe sposoby?

Grzybica pochwy w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Jej najczęstszym objawem jest gęsta wydzielina z pochwy, której towarzyszy uczucie swędzenia oraz pieczenia. Wymaga ona bezzwłocznego leczenia. Czy może zagrażać dziecku? Dowiedz się, jak ją leczyć.
grzybica
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Grzybica pochwy w ciąży dotyka wielu kobiet i może mieć różne przyczyny. Jakie?
 • Infekcja pochwy objawia się charakterystycznym świądem i pieczeniem.
 • Istnieją domowe sposoby na leczenie grzybicy pochwy, jednak w ciąży nie są one wskazane. Jak zatem leczyć infekcję?
SPRAWDŹ TEŻ: Grzybica narządów płciowych - objawy. Jak wygląda leczenie?
Spis treści

Reklama

Przyczyny grzybicy pochwy w ciąży

Organizm kobiety ciężarnej produkuje bardzo duże ilości estrogenów, a te z kolei sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy. W sytuacji, gdy grzybica kobiet w ciąży rozwija się w szybkim tempie dochodzi do osłabienia flory bakteryjnej w waginie, tym samym zwiększa się możliwość zarażenia bakteriami i grzybami.

Na grzybicę pochwy najbardziej narażone są te kobiety, które przez dłuższy czas stosują terapię antybiotykami.

Pojawieniu infekcji grzybicznej w ciąży sprzyja również aktywność seksualna, noszenie bielizny ze sztucznego materiału i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej.

Grzybica pochwy nie jest ogólnie uznawana za chorobę przenoszoną drogą płciową. Osoby niebędące aktywne seksualnie również mogą cierpieć na zakażenia pochwy, których źródłem jest nadmierne namnożenie bytujących w niej organizmów.

Nie tylko brak higieny intymnej może sprzyjać grzybicy pochwy. Podmywanie się środkami, które zaburzają naturalną florę bakteryjną i pH pochwy, pozbawiają organizm naturalnej obrony.

Grzybica pochwy w ciąży najczęściej pojawia się w 1 trymestrze, kiedy hormony najbardziej się zmieniają.

Reklama

Jakie są objawy grzybicy pochwy w ciąży?

Najczęściej pierwszymi objawami towarzyszącymi grzybicy są właśnie: swędzenie i pieczenie pochwy.

W kolejnym etapie choroby dochodzi do wytwarzania nieprzyjemnej, gęstej wydzieliny z pochwy, która może przybrać białą lub delikatnie żółtą barwę. Upławy mają konsystencję grudek o słodkawym zapachu drożdży. Może również dojść do plamienia.

Dodatkowo w wielu przypadkach występuje uczucie suchości warg sromowych oraz ból w czasie lub po stosunku płciowym. Niekiedy dochodzi do obrzęku pochwy oraz zmian skórnych na wewnętrznej części ud.

Zdarza się, że grzybica pochwy w ciąży przebiega bezobjawowo. Dlatego należy dbać o profilaktykę i regularnie odbywać wizyty u lekarza prowadzącego.

Reklama

Jak grzybica pochwy w ciąży wpływa na płód?

Infekcja czy grzybica pochwy w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może dojść do powikłań.

Jednym z nich jest zbyt wczesne pęknięcie pęcherza płodowego skutkując przedwczesnym porodem. Jeśli dojdzie do jego pęknięcia, infekcja przedostaje się do płynu owodniowego oraz organizmu maleństwa, prowadząc tym samym do niebezpiecznych powikłań w rozwoju malucha.

Może u niego dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które objawia się m.in. wysoką gorączką oraz uwypukleniem ciemiączka. Niekiedy dochodzi do nerwowego reagowania na dotyk oraz wymiotów i braku apetytu.

Jeśli kobieta ciężarna wie, że ma infekcję pochwy powinna od razu skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Niedoleczona grzybica w 3 trymestrze może stanowić zagrożenie podczas porodu.

Trwająca infekcja zwiększa ryzyko zarażenia się dziecka przechodzącego przez kanał rodny matki podczas porodu. Wówczas mogą wystapić u noworodka pleśniawki. Infekcja może objąć także okolicę okołoodbytniczą u maluszka, czego wyrazem są odparzenia pieluszkowe.

Problematyczne może być wówczas także karmienie piersią. Jeśli dziecko zarazi brodawkę piersiową, przy każdym piciu mleka matki będzie zarażało się powtórnie..

Reklama

Jakie leki na grzybicę pochwy w ciąży?

Grzybica pochwy, czyli tzw. kandydoza, w ciąży jest infekcją, którą należy szybko leczyć. Każdy bowiem brak równowagi, nieprawidłowa mikroflora osłabia barierę ochronną pochwy i szybko mogą rozwinąć się inne drobnoustroje, zwłaszcza bakterie, które mogą być bardzo niebezpieczne.

W sytuacji, gdy okaże się, że ciężarna ma grzybicę narządów płciowych lekarz przepisze odpowiednie antybiotyki oraz dopochwowe preparaty przeciwgrzybicze. Jeśli stadium jest zaawansowane infekcja pochwy nie zniknie samoistnie.

Nie należy próbować domowych sposobów leczenia grzybicy pochwy w ciąży, ponieważ mogą one doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań.

Na forach internetowych często zaleca się np. aplikowanie dopochwowo ząbków czosnku. Jednak nie próbuj tego robić, ponieważ może dojść do podrażnienia śluzówki pochwy, a w konsekwencji do nasilenia kandydozy. Najlepiej udać się do ginekologa, który doradzi jak leczyć grzybicę pochwy.

Leki, które przepisze lekarz mają najczęściej formę globulek dopochwowych bądź maści. Nie należy przyjmować preparatów przeciwgrzybiczych w czasie od 3 do 11 tygodnia ciąży.

W kolejnych trymestrach (II i III) nie wykryto przeciwwskazań do zażywania leków oraz nie wskazano zwiększenia ryzyka powikłań u płodu.

Należy pamiętać, że nieleczona grzybica pochwy w ciąży może skończyć się tragicznie zarówno dla kobiety, jak i dla płodu.

Reklama

Profilaktyka grzybicy pochwy w ciąży

W początkowym etapie ciąży każda kobieta powinna podjąć profilaktykę infekcji pochwy. Należy poprosić swojego ginekologa o wykonanie posiewu z pochwy, który wykryje występowanie grzybów i bakterii w miejscach intymnych.

Istnieje kilka metod, które mogą pomóc uchronić się przed niechcianą kandydozą:

 • nie wykonuj irygacji pochwy, która może doprowadzić do wysuszenia warg sromowych,
 • antybiotykoterapię stosuj tylko w koniecznych przypadkach,
 • na co dzień noś luźną, bawełnianą bieliznę,
 • unikaj noszenia obcisłych jeansów i rajstop,
 • dbaj o higienę miejsc intymnych,
 • prasuj bieliznę,
 • unikaj zapachowych płynów oraz mydeł.

Współżycie podczas grzybicy pochwy może prowadzić do jej nawrotów, nawet jeśli zostanie zaleczona. Istnieje również ryzyko zakażenia partnera, nawet przez seks oralny. Dlatego czasie infekcji, lepiej unikać zbliżeń.

Poleca się również kilka naturalnych sposobów na walkę z grzybicą. Sprawdzić się mogą, jeśli zostaną wykorzystane na samym początku infekcji, nie należy jednak wyłącznie na nich polegać.

Czytaj również

Bibliografia

 • Budak A.: Farmakoterapia grzybic powierzchniowych i narządowych. Farmacja Polska. 2007, 63(7): 304–312.
 • Maleszka R., Stefańska-Ratajczak V., Różewicka M.: Leki przeciw- grzybicze a ciąża. Zakażenia. 2003, 1: 68–72.
 • Haberek M., Mierzyński R., Leszczyńska-Gorzelak B., Oleszczuk J.: Kandydoza pochwy i sromu. Zakażenia. 2007, 7(2): 78–81.
 • Perenc M.: Zakażenia grzybicze pochwy i sromu w praktyce lekarza rodzinnego. Lekarz Rodzinny. 2007, 12(3): 316–322.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak leczyć?
Choroby penisa czerwone plamy
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Specjalista trzymający w dłoni urządzenie do badania jelit
Przeczytaj artykuł
Grzybica pochwy - jak się objawia? Przyczyny i domowe sposoby
Podobne artykuły
Krostki na męskim narządzie płciowym
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają?
kobieta trzyma napis SOS
Kiedy najczęściej można złapać infekcję intymną? Raport medme.pl
Kobieta cierpi na grzybicę dłoni
Grzybica dłoni - leczenie domowe. Jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa dolegliwości ze strony przełyku
Grzybica przełyku - jak się objawia? Domowe sposoby i leki
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!