Grzybica pochwy u kobiet w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Jej najczęstszym objawem jest gęsta wydzielina z pochwy, której towarzyszy uczucie swędzenia oraz pieczenia.
grzybica
Źródło: 123RF

Spis treści

Za zapalenie pochwy w stanie błogosławionym odpowiedzialny jest żeński hormon – estrogen, a dokładniej jego nadmierna ilość. Nie można go przyjmować w czasie ciąży, ponieważ ma działanie teratogenne, czyli powodujące wady w rozwoju płodu. Przy nadmiernej ilości estrogenu może dojść do przedwczesnego porodu, opóźnienia rozwoju płodu, a nawet śmierci zarodka.

Przyczyny grzybicy pochwy

Kobiety ciężarne produkują bardzo duże ilości estrogenów, a te z kolei sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy. W sytuacji, gdy grzybica kobiet w ciąży rozwija się w szybkim tempie dochodzi do osłabienia flory bakteryjnej w waginie, tym samym zwiększa się możliwość zarażenia bakteriami i grzybami. Na grzybicę pochwy najbardziej narażone są te kobiety, które przez dłuższy czas stosują terapię antybiotykami.

Swędzenie, pieczenie oraz świąd pochwy

Najczęściej pierwszymi objawami towarzyszącymi grzybicy pochwy są właśnie: swędzenie, pieczenie oraz świąd. W kolejnym etapie choroby dochodzi do wytwarzania nieprzyjemnej, gęstej wydzieliny z pochwy, która może przybrać białą lub delikatnie żółtą barwę. Upławy mają konsystencję grudek o słodkawym zapachu drożdży. Dodatkowo w wielu przypadkach występuje uczucie suchości warg sromowych oraz ból w czasie lub po stosunku płciowym. Niekiedy dochodzi do obrzęku pochwy oraz zmian skórnych na wewnętrznej części ud.

Reklama

Jak grzybica pochwy wpływa na płód?

Infekcja pochwy w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może dojść do powikłań płodu.

Jednym z nich jest zbyt wczesne pęknięcie pęcherza płodowego skutkując przedwczesnym porodem. Jeśli dojdzie do jego pęknięcia, infekcja przedostaje się do płynu owodniowego oraz organizmu maleństwa, prowadząc tym samym do niebezpiecznych powikłań w rozwoju malucha. Może u niego dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które objawia się m.in. wysoką gorączką oraz uwypukleniem ciemiączka. Niekiedy dochodzi do nerwowego reagowania na dotyk oraz wymiotów i braku apetytu.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

Jeśli kobieta ciężarna wie, że ma infekcję pochwy powinna od razu skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Leczenie grzybicy pochwy w ciąży

W początkowym etapie ciąży każda kobieta powinna podjąć profilaktykę infekcji pochwy. Należy poprosić swojego ginekologa o wykonanie posiewu z pochwy, który wykryje występowanie grzybów i bakterii w miejscach intymnych.

W sytuacji, gdy okaże się, że mamy grzybicę narządów płciowych lekarz przepisze odpowiednie antybiotyki oraz dopochwowe preparaty przeciwgrzybicze. Pamiętaj, żeby nie próbować domowych sposobów leczenia infekcji, ponieważ możesz doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Na forach internetowych często zaleca się np. aplikowanie dopochwowo ząbków czosnku. Jednak nie próbuj tego robić, ponieważ może dojść do podrażnienia śluzówki pochwy, a w konsekwencji do nasilenia kandydozy.

Leki, które przepisze lekarz mają najczęściej formę globulek dopochwowych, bądź maści. Nie należy przyjmować preparatów przeciwgrzybiczych w czasie od 3 do 11 tygodnia ciąży. W kolejnych trymestrach (II i III) nie wykryto przeciwskazań do zażywania leków oraz nie wskazano zwiększenia ryzyka powikłań u płodu.

Profilaktyka grzybicy pochwy

Istnieje kilka metod, które mogą pomóc uchronić się przed niechcianą kandydozą:

  • nie wykonuj irygacji pochwy, która może doprowadzić do wysuszenia warg sromowych,
  • antybiotykoterapię stosuj tylko w koniecznych przypadkach,
  • na co dzień noś luźną, bawełnianą bieliznę,
  • unikaj noszenia obcisłych jeansów i rajstop,
  • dbaj o higienę miejsc intymnych,
  • prasuj bieliznę,
  • unikaj zapachowych płynów oraz mydeł

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->