Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Lewatywa przed porodem - czy jest wskazana?

Lewatywa przed porodem – dawniej stosowana niemal taśmowo – dziś musi być poprzedzona wyraźnym wskazaniem lekarskim oraz zgodą rodzącej. Nie jest to skomplikowany zabieg, jednak może być nieprzyjemny, a nawet bolesny. Wlew doodbytniczy ma oczyścić jelita ciężarnej ze złogów resztkowych, tak by poród był bardziej higieniczny i komfortowy dla przyszłej mamy.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Lewatywa to wlew doodbytniczy, który ma za zadanie oczyścić jelita z kału. Dawniej stosowało się ją przed każdym porodem, jednak obecnie wykonuje się ten zabieg jedynie na życzenie pacjentki bądź zalecenie lekarza.
  • Lewaywę wykonuje się głownie dla komfortu przyszłej mamy - zarówno fizycznego jak i psychicznego. Sam zabieg nie jest niestety zbyt przyjemny, ale trwa zaledwie kilkanaście minut.
  • Lewatywa to zabieg w pełni bezpieczny. Przeprowadza go doświadczony personel szpitalny, a wykorzystuje się do niego jednorazowy sprzęt. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania o wykonania lewatywy, jak np. chore serce.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak przebiega poród naturalny? Kiedy potrzebna jest cesarka?
Spis treści

Reklama

Na czym polega lewatywa przed porodem?

Lewatywa to wlew doodbytniczy polega na wprowadzeniu do odbytu pacjentki końcówki irygatora, przez który do okrężnicy, a następnie jelita grubego wlewana jest ciecz, stanowiąca specjalną mieszankę do lewatywy (kiedyś używano do tego celu wody z mydłem), powodującą wypróżnienie, a co za tym idzie usunięcie niestrawionych resztek pokarmowych, złogów pasożytniczych i innych zatruwających organizm substancji.

Lewatywa przed porodem to zabieg dawniej rutynowo stosowany przed rozpoczęciem akcji porodowej. Wówczas nikt nie pytał o zdanie rodzącej, po prostu wykonywano lewatywę każdej kobiecie szykowanej do porodu. Dziś, na szczęście, lewatywa stała się procedurą życzeniową, wykonywaną przez personel szpitalny na życzenie pacjentki lub na wyraźne polecenie lekarza odbierającego poród.

Może się bowiem zdarzyć, że ciężarna nie oddawała stolca przez ostatnie 24 godziny i ma tendencje do zaparć, wówczas lewatywa pomoże oczyścić jej organizm przed porodem.

Reklama

Po co wykonuje się lewatywę przed porodem?

Lewatywę przed porodem jeszcze całkiem niedawno wykonywano wierząc, iż niesie ona za sobą szereg dobroczynnych dla dziecka i przyszłej matki skutków.

Miała ona za zadanie wyzbycie się u ciężarnej krępującego uczucia parcia połączonego z defekacją. Jednak de facto nawet pomimo przeprowadzenia lewatywy, stolce na sali operacyjnej i tak się zdarzają. Zatem nie jest to żaden pewnik. Poza tym położne i lekarze są zaznajomieni z takim widokiem i wiedzą, że to naturalna sytuacja.

W czasie porodu stosuje się jednorazowe podkłady higieniczne, które natychmiast wymienia się po przypadkowym wypróżnieniu ciężarnej. Kobieta nie powinna odczuwać z tego powodu żadnego dyskomfortu.

W opróżnianiu jelit przed porodem upatrywano także sposób na udrożnienie dróg rodnych. Wierzono, że jeśli kał nie będzie napierał na kanał rodny, dziecko szybciej się urodzi. Poza tym jeśli dziecko nie będzie miało kontaktu ze stolcem matki podczas porodu, nie zostanie nim zakażone.

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała obie przesłanki do zastosowania lewatywy przed porodem za mit.

Reklama

Lewatywa przed porodem w domu

Wiele kobiet nie chce przechodzić tego zabiegu w szpitalu. O wiele bardziej komfortowa atmosfera jest we własnym domu. Zatem jaką kupić lewatywę przed porodem?

Wiele roztworów potrzebnych do wykonania tego zabiegu w domu jest dostępnych w aptekach. Kiedy chcemy przystąpić do wykonania lewatywy, należy postępować według instrukcji.

Najwygodniejszym miejscem dla kobiety jest wtedy łazienka. Po położeniu się bokiem na rozłożonym na podłodze ręczniku można bez obaw wykonać zabieg.

Popularnym roztworem do lewatywy jest Enema. Kosztuje on ok. 5 złotych.

Reklama

Ile trwa wypróżnianie po lewatywie?

Sama lewatywa trwa od 12 do 15 minut, więc nie jest to długi zabieg. Po wlaniu płynu zazwyczaj należy odczekać kilka minut, aż pojawi się uczucie parcia. Samo wypróżnianie może trwać nawet kilka godzin, dlatego lewatywę przeprowadza się zazwyczaj wieczorem dnia poprzedzającego poród bądź jakikolwiek zabieg, do którego jest potrzebna.

Najczęściej jednak zabieg ten wcale nie jest potrzebny kobietom w ciąży. Na dobę przed porodem u kobiet zaczyna wytwarzać się hormon (prostaglandyna), który często wywołuje biegunkę.

Reklama

Czy lewatywa przed porodem jest bezpieczna?

Lewatywa do porodu, jeśli musi być wykonana, bądź jeśli ciężarna sama o nią poprosi przed porodem, robi się ją pod okiem doświadczonego personelu szpitalnego. Zatem jest to bezpieczny zabieg. Najlepiej by do zabiegu został wykorzystany jednorazowy sprzęt, przeznaczony do jednokrotnego użytku dla jednej rodzącej.

Ciężarna powinna być pod obserwacją. Jeśli zgłosi, że dzieje się z nią coś niepokojącego, lekarz powinien natychmiast zareagować na te objawy.

Reklama

Czy rodząca może odmówić lewatywy?

Lewatywa przed porodem nie stanowi obecnie przymusu i nie powinna być traktowana przez szpital jako usługa standardowa, wykonywana przed każdym rozwiązaniem. Kobieta ma prawo się na ten zabieg nie zgadzać, nawet jeśli lekarz prowadzący poród oraz położne na to naciskają.Nie istnieją jenak dowody potwierdzające skuteczność lewatyw przed porodem.

Co więcej lewatywa stanowi ewidentny dyskomfort dla pacjentki (jest nieprzyjemna, a często i bolesna) cierpiącej już i tak z powodu bólu porodowego, skurczów, itd.

Niektóre kobiety mimo wszystko same chcą wykonania lewatywy przed porodem. Cenią sobie świadomość większej higieny i komfortu psychicznego. Poza tym po zastosowaniu zabiegu wlewu doodbytniczego dłużej można po porodzie wstrzymać się z wizytą w toalecie (a pierwsze wypróżnienie po porodzie jest najczęściej bardzo nieprzyjemne).

Reklama

Co zrobić zamiast lewatywy przed porodem?

Jeśli w ciąży, a zwłaszcza przed porodem, występują zaparcia, należy unikać przyjmowania leków przeczyszczających.  W lewatywie nie ma nic złego, jednak jeśli rodząca odmówi jej wykonania, warto, by przygotowała się w inny sposób.

Świetną alternatywą dla lewatywy jest przyjęcie czopka glicerynowego. Działa on dużo łagodniej, a ma podobne efekty. Przyjąć go należy dzień przed porodem, by miał czas zadziałać.

Jakie są przeciwwskazania do lewatywy przed porodem?

Lewatywa przed porodem będzie wykluczona jeśli rodząca cierpi na schorzenia związane z sercem, nerkami, ma problemy związane z niedrożnością jelita grubego, itp. Lekarz prowadzący ciążę odrzuci możliwość przeprowadzenia zabiegu także z innych przyczyn, związanych ze stanem zdrowia ciężarnej.

Oczywistym przeciwwskazaniem do wykonania wlewu doodbytniczego jest również wspomniana niechęć pacjentki do lewatywy i odmowa przeprowadzenia zabiegu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Dison N., Technika zabiegów pielęgniarskich. PZWL, Warszawa 1998.
  • Kózka M. [w:] Barczyński M., Bogusz J., Medyczny słownik encyklopedyczny. Oficyna Wy­dawnicza Fogra, Kraków 1993.
  • T. Pisarski, J. Skrzypczak, Opieka nad kobietą ciężarną [w:] T. Pisarski (red.), Położnictwo i ginekologii.
  • J. W. Dudenhausen, W. Pschyrembel, Położnictwo praktyczne i operacje położnicze.
  • Wołynka S.: Pielęgniarstwo ogólne. PZWL, Warszawa 1993.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Doula - kim jest i co robi? Jak nią zostać i ile kosztuje kurs?
Doula pomagające kobiecie w ciąży
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!