MCHC: morfologia. Wszystko, co trzeba wiedzieć. Co oznacza MCHC niskie, a co wysokie?

Badanie MCHC wykonuje się w trakcie badania morfologicznego krwi. Odbiegające od normy wyniki mogą świadczyć o anemii, odwodnieniu organizmu lub jego przewodnieniu, a także o rzadkich chorobach o podłożu genetycznym. Zobacz, jak interpretować wyniki MCHC.
Badanie średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach
Źródło: 123RF
Spis treści

Morfologia krwi obwodowej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań krwi. Choć to bardzo proste badanie,odgrywa bardzo ważną rolę w diagnozowaniu wielu chorób, daje szansę na szybkie rozpoznanie m.in. stanu zapalnego, infekcji wirusowej, bakteryjnej, zaburzeń w gospodarce wodnej organizmu. Właśnie dlatego co roku powinno się profilaktycznie wykonywać morfologię krwi. W trakcie badania określa się 21 parametrów podstawowych, które mówią wiele o ilość i jakość składników krwi, w tym:

MCHC: co to takiego?

Jednym z takich parametrów sprawdzanych w panelu podstawowym jest badanie MCHC (z ang. mean corpuscular hemoglobin concentration), które odnosi się do opisu erytrocytów. W trakcie badania krwi MCHC sprawdza się średnie stężenie hemoglobiny w krwince.  MCHC, wspólnie z MCV (średnia objętość krwinki czerwonej) i MCH (średnia masa hemoglobiny w krwince) tworzą tzw. wskaźnik erytrocytarny, który mówi o cechach krwinek czerwonych. Wskaźnik ten jest wykorzystywany m.in. do uzupełnienie morfologicznej klasyfikacji niedokrwistości, a także przy diagnozowaniu np. talasemii.

MCHC morfologia – wskazania

Morfologię MCHC najczęściej zleca się w ramach kontrolnych badań profilaktycznych. Lekarz nie musi podejrzewać żadnej konkretnej choroby, żeby wysłać pacjenta na badanie krwi. Jest to także konieczne badanie, jeśli istnieje podejrzenie odwodnienia, niedokrwistości lub rozwijającej się infekcji. Objawami, które mogą sugerować anemię są m.in.:

 • osłabienie
 • bladość skóry
 • omdlenia
 • zawroty głowy
 • przyspieszony oddech
 • przyspieszona akcja serca
 • zaburzenia miesiączkowania i libido
 • drętwienie odczuwalne w rękach i nogach
 • napady duszności

Objawy odwodnienia, które mogą wzbudzić niepokój lekarza i być wskazaniem do zlecenia morfologii MCHC to:

 • wzmożone pragnienie
 • skąpomocz
 • mocz o ciemnym zabarwieniu (bursztynowy)
 • suchość śluzówek jamy ustnej i języka
 • utrata elastyczności skóry
 • wzdęty brzuch
 • brak apetytu
 • senność i apatyczność

Podczas badania MCHC, normy - czyli średnie komórkowe stężenie hemoglobiny - to 32-36 g/dl krwi. Trzeba jednak pamiętać, że laboratoria przeprowadzają badania na różnych odczynnikach i normy mogą się różnić w zależności od tego, gdzie została wykonana analiza.

MCHC niskie

Najczęściej MCHC za niskie pojawia się przy niedoborach żelaza, które są spowodowane spadkiem syntezy hemoglobiny. Wtedy w badaniach wyjdzie pacjentowi także niski poziom hemoglobiny i zmniejszona ilość erytrocytów.

Niskie MCHC może być również wynikiem zaburzeń wodno-elektrolitowe wynikających z odwodnienia lub przewodnienia, które doprowadza do zbytniego rozrzedzenia krwi.

Za małe wartości MCHC mogą wiązać się z chorobą genetyczną, tzw. talasemią, która powoduje zmniejszenie syntezy hemoglobiny. Talasemia zwana jest też „niedokrwistością śródziemnomorską", bo częściej występuje u populacji zamieszkującej basen Morza Śródziemnego. 

MCHC wysokie

Podwyższone wskaźniki MCHC to stosunkowo rzadkie przypadki. Znaczny wzrost MCHC obserwuje się u pacjentów dotkniętych sferocytozą –  wrodzona niedokrwistością hemolityczną. W wyniku mutacji genów dochodzi do dziedzicznych defektów w budowie erytrocytu. Erytrocyt przybiera kształt kulisty zamiast dyskowego, dochodzi do zagęszczeniem znajdującej się w nim hemoglobiny i nadmiernego rozkładu czerwonych krwinek. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Franciszek Kokot, Lidia Hyla-Klekot, Stefan Kokot, Badania laboratoryjne Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015
 • Diagnostyka laboratoryjna t. 1 pod red. Andrzeja Szutkowicza i Anny Raszei-Specht, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2009
 • Monika Chełstowska, Krzysztof Warzocha, Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w Praktyce Klinicznej. 2006, tom 2, nr 3
 • Choroby wewnętrzne. Andrzej Szczeklik (red.). tom 2, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005
 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J., „Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej”; Elsevier Urban&Partners, Wrocław 2013
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama