Najzdrowsze miejsce w internecie

MCHC w morfologii – co to za badanie i jak odczytać wynik?

Badanie MCHC wykonuje się w trakcie badania morfologicznego krwi. Odbiegające od normy wyniki mogą świadczyć o anemii, odwodnieniu organizmu lub jego przewodnieniu, a także o rzadkich chorobach o podłożu genetycznym. Zobacz, jak interpretować wyniki MCHC.
Badanie średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • MCHC (ang. mean corpuscular hemoglobin concentration), odnosi się do opisu erytrocytów. W trakcie badania krwi MCHC sprawdza się średnie stężenie hemoglobiny w krwince.
 • MCHC niskie pojawia się przy niedoborach żelaza. Spowodowane są one spadkiem syntezy hemoglobiny.
 • Wysokie MCHC występuje znacznie rzadziej. Można wykryć je u pacjentów, którzy dotknięci są sferocytozą, czyli wrodzoną niedokrwistością hemolityczną.
SPRAWDŹ TEŻ: Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi?
Spis treści

Reklama

Co to jest MCHC?

Morfologia krwi obwodowej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań krwi. Choć to bardzo proste badanie, odgrywa bardzo ważną rolę w diagnozowaniu wielu chorób, daje szansę na szybkie rozpoznanie m.in. stanu zapalnego, infekcji wirusowej, bakteryjnej czy zaburzeń w gospodarce wodnej organizmu.

Właśnie dlatego co roku powinno się profilaktycznie wykonywać morfologię krwi. W trakcie badania określa się 21 parametrów podstawowych, które mówią wiele o ilość i jakość składników krwi, w tym:

Co to jest MCHC w badaniu krwi? Otóż MCHC (z ang. mean corpuscular hemoglobin concentration) to jeden z parametrów sprawdzanych w panelu podstawowym, odnoszący się do opisu erytrocytów. W trakcie badania MCHC sprawdza się średnie stężenie hemoglobiny w krwince. 

W morfologii MCHC, wspólnie z MCV (średnia objętość krwinki czerwonej) i MCH (średnia masa hemoglobiny w krwince) tworzą tzw. wskaźnik erytrocytarny, który mówi o cechach krwinek czerwonych. Wskaźnik ten jest wykorzystywany m.in. do uzupełnienie morfologicznej klasyfikacji niedokrwistości, a także przy diagnozowaniu np. talasemii.

MCHC niskie

Norma dla tego parametru wynosi z reguły 32-36 g/dl krwi. Niekiedy jednak jego poziom spada i wtedy w badaniach wychodzi zbyt niskie MCHC. Co oznacza zaniżony wynik? Najczęściej MCHC poniżej normy pojawia się przy niedoborach żelaza, które są spowodowane spadkiem syntezy hemoglobiny. Wówczas zaniżony jest również poziom hemoglobiny i zmniejszona ilość erytrocytów.

Za niskie MCHC może być również wynikiem zaburzeń wodno-elektrolitowych wynikających z odwodnienia lub przewodnienia, które doprowadza do zbytniego rozrzedzenia krwi.

Obniżone MCHC może wreszcie wiązać się z chorobą genetyczną, tzw. talasemią, która powoduje zmniejszenie syntezy hemoglobiny. Talasemia zwana jest też „niedokrwistością śródziemnomorską", bo częściej występuje u populacji zamieszkującej basen Morza Śródziemnego. 

Reklama

MCHC podwyższone

Niezwykle rzadko w wyniku morfologii spotyka się zbyt wysokie MCHC. Zdecydowanie więcej jest dolegliwości, które prowadzą do spadku poziomu tego parametru, niż jego wzrostu. 

MCHC powyżej normy (przy czym zwykle jest to dość znaczące odchylenie) obserwuje się u pacjentów dotkniętych sferocytozą –  wrodzoną niedokrwistością hemolityczną. W wyniku mutacji genów dochodzi do dziedzicznych defektów w budowie erytrocytu.

Erytrocyt przybiera kształt kulisty zamiast dyskowego, dochodzi do zagęszczeniem znajdującej się w nim hemoglobiny i nadmiernego rozkładu czerwonych krwinek. Objawy tej choroby przeważnie obserwuje się już we wczesnym dzieciństwie, a są to przede wszystkim:

 • osłabienie,
 • żółtaczka,
 • powiększenie wątroby.

Należy pamiętać, że wszelkie wyniki badań powinien interpretować wyłącznie lekarz. Tylko on, posiadając komplet wyników i w oparciu o obraz kliniczny jest w stanie postawić diagnozę lub ewentualnie skierować pacjenta na dodatkowe badania.

Nawet lekko podwyższone MCHC również trzeba skonsultować ze specjalistą.

MCHC w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, również pod względem zdrowotnym. Ogromne zmiany w gospodarce hormonalnej wpływają wówczas na ogólne samopoczucie i mogą wpływać na stężenie różnych substancji w organizmie lub zmianę niektórych parametrów, nawet tych określanych w morfologii krwi.

Ciąża jest jednym z czynników, który może nieco zafałszować wynik MCHC, jednak należy pamiętać, że zarówno obniżone, jak i podwyższone MCHC w ciąży należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem prowadzącym (podobnie zresztą jak wszystkie wyniki badań wykonywanych w tym czasie).

Wysokie MCHC w ciąży spotyka się rzadko, natomiast zaniżony wynik może być konsekwencją ciążowych dolegliwości, takich jak spadek żelaza i hemoglobiny, czy choćby odwodnienie spowodowane częstymi wymiotami.

Niskie MCHC w ciąży może wiązać się też z anemią, która w ciąży zdarza się wielu pacjentkom. Spadek ilości ciałek czerwonych oraz hemoglobiny wiąże się ze zwiększoną objętością łożyska naczyniowego. Wraz z ich spadkiem pojawia się niekiedy niedobór żelaza i ważnych dla organizmu witamin, dlatego w ciąży warto w sposób szczególny dbać o zbilansowaną dietę bogatą w dobroczynne mikroelementy.

Reklama

MCHC u dziecka

Parametr ten określa się nie tylko w morfologii pacjentów dorosłych, ale również u dzieci. Norma MCHC u dziecka nie odbiega od norm przyjętych dla osób dorosłych, natomiast wszelkie odchylenia od niej należy skonsultować z lekarzem, najlepiej pediatrą.

Obserwuje się niekiedy podwyższone MCHC u niemowlaka, szczególnie w pierwszych dniach życia. Jest to stan fizjologiczny, który powinien szybko i samoistnie się wyrównać.

Podwyższone MCHC u dziecka starszego może towarzyszyć gorączce, wymiotom czy silnej biegunce. Jednak przyczynę zaburzeń zawsze powinien określić specjalista.

Niskie MCHC u dziecka przeważnie związane jest z niedoborem żelaza. Głównie dotyczy to dzieci w okresie dojrzewania, gdy anemia pojawia się nierzadko.

Warto jednak pamiętać, że u dzieci – podobnie jak u pacjentów dorosłych – morfologię krwi profilaktycznie powinno wykonywać się raz w roku, nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Franciszek Kokot, Lidia Hyla-Klekot, Stefan Kokot, Badania laboratoryjne Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015
 • Diagnostyka laboratoryjna t. 1 pod red. Andrzeja Szutkowicza i Anny Raszei-Specht, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2009
 • Monika Chełstowska, Krzysztof Warzocha, Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w Praktyce Klinicznej. 2006, tom 2, nr 3
 • Choroby wewnętrzne. Andrzej Szczeklik (red.). tom 2, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005
 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J., „Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej”; Elsevier Urban&Partners, Wrocław 2013
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Limfocyty typu B
Limfocyty B - norma i markery. Jakie rokowania przy raku?
Bezjądrzaste komórki krwi
Retikulocyty - norma. Co oznaczają podwyższone?
Pobieranie krwi do badania morfologii
Morfologia krwi – interpretacja wyników badania krwi
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama