Najzdrowsze miejsce w internecie

RDW - normy i badanie. Co oznacza niskie i wysokie?

RDW jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które wchodzą w skład badania morfologicznego krwi. Badanie poziomu RDW pozwala między innymi na klasyfikację anemii. Zobacz na czym polega to badanie i jakie są normy dla RDW.
Próba krwi do badania RDW
Źródło: 123RF
W skrócie
 • RDW to jedno z częściej to rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych. To badanie pomaga zdiagnozować różnego rodzaju niedokrwistości.
 • Poziom RDW oznacza się podczas badania krwi, próbka pobierana jest z żyły łokciowej. Przed badaniem pacjent musi być na czczo, rano może wypić pół szklanki wody.
 • Norma RDW może różnić się w zależności od laboratorium. Wartość RDW jest zawsze podawana w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak interpretować wyniki morfologii krwi?
Spis treści

Poziom RDW jest oznaczany jako jeden z parametrów podczas badania morfologii krwi, która jest najczęściej wykonywanym badaniem profilaktycznym. RDW (ang. Red Cell Distribution Width) oznacza rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych. To ważne badanie we wczesnym diagnozowaniu różnego rodzaju niedokrwistości. Jednak żeby dokładnie ocenić stan układu czerwonokrwinkowego musimy sprawdzić i porównać ze sobą wszystkie podstawowe parametry tego układu, czyli wskaźniki:

 • RBC (liczba czerwonych krwinek),
 • HGB (stężenie hemoglobiny),
 •  HCT (hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek do osocza),
 • MCV (średnia objętość krwinki czerwonej),
 • MCH (średnia waga hemoglobiny w krwince),
 • MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w krwince),
 • RDW  (miara zróżnicowania wielkości erytrocytów),
 • RET (liczba retykulocytów).

Reklama

Jak wygląda badanie RDW?

Oznaczanie poziomu RDW wykonuje się w trakcie badania krwi, próbka pobierana jest przeważnie z żyły łokciowej.  Poziom RDW jest oznaczany jako jeden z parametrów podczas wykonywanego badania morfologii krwi.

Pacjent musi być na czczo, rano może wypić pół szklanki wody. Ostatni posiłek powinien zjeść poprzedniego dnia, najlepiej około godziny 19.

Wskazania do badania RDW

Badanie krwi RDW powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii.  Wskazaniem do badania RDW i innych parametrów układu czerwonokrwinkowego powinny być niepokojące symptomy:

 • zmęczenie i senność,
 • bladość skóry,
 • omdlenia,
 • zawroty głowy,
 • przyspieszony oddech,
 • przyspieszona akcja serca,
 • stany depresyjne,
 • kłopoty jelitowe,
 • zaburzenia miesiączkowania i libido,
 • drętwienie odczuwalne w rękach i nogach,
 • napady duszności.

Reklama

Normy RDW

Norma RDW jest różnie określana przez laboratoria, ze względu na różne normy i rodzaje odczynników. Zawsze jednak wartość RDW podawana jest w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc. niezależnie od płci i wieku pacjenta.

Wartość RDW oblicza się dzieląc standardowe odchylenie czerwonych krwinek przez ich średnią wielkość i mnożąc przez 100.

Przyczyny podwyższonego RDW

Wskaźnik RDW powyżej 15 procent to stan tzw. anizocytozy, która jest charakterystyczna dla różnych chorób, dlatego wynik zawsze powinien być interpretowany przez lekarza zlecającego badanie morfologiczne krwi.

Wysokie RDW wynika najczęściej z różnego rodzaju niedokrwistości, w tym m.in.:

Wzrost wskaźnika zauważalny jest również u osób, u których wystąpiła choroba genetyczna zwana talasemią, która powoduje zmniejszenie syntezy hemoglobiny. Talasemia bardzo często występuje u populacji zamieszkującej basen Morza Śródziemnego. 

Reklama

Wysokie RDW

Wyższe RDW mają również pacjenci, którzy przeszli transfuzję krwi, przekroczenia zdarzają się również u niektórych osób z chorobą nowotworową, w której doszło do przerzutów. Anizocytoza często towarzyszy też stanom zapalnym. Ale wyższy wskaźnik RDW może być skutkiem ubocznym przyjmowania witaminy B12 lub kwasu foliowego.

Nie można interpretować samodzielnego wyniku RDC, najczęściej patrzy się na niego w zestawieniu z wynikiem średniej objętość krwinki czerwonej (MCV). Jeśli wskaźnik MCV jest niski, a poziom RDW wysoki to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pacjent cierpi na niedobory żelaza. Niskie MCV i RDW w normie może oznaczać niedokrwistości towarzyszącą chorobom przewlekłym. 

Przyczyny obniżonego RDW

Jeśli spadek tego poziomu RDW jest niewielki, a pozostałe parametry są w normie pacjentowi raczej nic nie dolega. Oznacza to, że czerwone krwinki w jego organizmie mają zbliżoną wielkość.

Inaczej jest w przypadku, gdy obniżonemu RDW towarzyszy również np. zbyt niska hemogloina czy pozostałe parametry. Znacznie obniżone RDW najczęściej występuje u osób z anemią. Wynik poniżej 10,2 proc, może świadczyć o anemii makrocytarnej (organizm wytwarza mało, ale dużych erytrocytów) lub  anemii mikrocytarnej (czerwone krwinki są bardzo małe).

Czytaj również

Bibliografia

 • Wiesław Wiktor Jędrzejczak, Co można wykryć za pomocą badania morfologii krwi?, Lekarz POZ 1/2018.
 • Amanda Przybylska-Kruszewska, Małgorzata Słowik, Kamil K. Hozyasz, RDW w praktyce klinicznej, Pediatria Polska, Vol. 90, nr 2.
 • Agnieszka Żyłka, Paulina Dumnicka, Beata Kuśnierz-Cabala, Anna Gurda-Duda, Marek Kużniewski, Maria Kapusta, Piotr Meryk, Jan Kulig, Zmiany w badaniu morfologii krwi obwodowej we wczesnej fazie ostrego zapalenia trzustki, Przegląd Lekarski, rok 2014, vol. 71, nr 10
 • Teresa Jackowska, Ewa Wagiel, Ewa Zdebska, Beata Burzyńska, Monika Maciąg, Niedokrwistość mikrocytarna u dzieci w polsce jako objaw talasemii, Przeglad Pediatryczny, 2007, Vol. 37 Issue 2.
 • Katarzyna Albrecht-Stanisławska, Michał Matysiak, Co nowego w rozpoznawaniu i leczeniu talasemii, Pediatria Polska, vol, 84, nr 3.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Limfocyty typu B
Limfocyty B - norma i markery. Jakie rokowania przy raku?
Bezjądrzaste komórki krwi
Retikulocyty - norma. Co oznaczają podwyższone?
Pobieranie krwi do badania morfologii
Morfologia krwi – interpretacja wyników badania krwi
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Produkty bogate w magnez? 🤔
Sprawdź!