Badanie poziomu RDW CV - co oznacza za wysokie i za niskie RDW CV?

RDW-CV jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Pozwala sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Co oznacza RDW-CV podwyższone, a co RDW-CV obniżone?
Badanie morfologi krwi
Źródło: 123RF
 • Poziom RDW to jeden z parametrów uszczegółowiony podczas badania morfologii krwi. Oznacza rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych, którą podaje się jako RDW-CV lub RDW-SD.
 • Istnieją cztery typy krwinek czerwonych, różniących się wielkością. W prawidłowych wynikach powinny mieć one zbliżone wielkości, jednak w stanach chorobowych nie zawsze się tak dzieje. Ważne, aby przed przystąpieniem do oceny stanu pacjenta, wziąć pod uwagę również inne wskaźniki układu czerwonokrwinkowego.
 • Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. Istnieją również inne wskazania do wykonania tego badania jak: regularne zmęczenie, duszności, zawroty głowy oraz podejrzenia niedokrwistości itd.
 • Zawyżone RDW-CV może być wynikiem m. in. niedawno przebytej transfuzji krwi, stanu zapalnego, metaplazji szpikowej itd. Ważne, by wszystkie wyniki badań zawsze konsultować z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega morfologia RBC?
Spis treści

Poziom RDW-CV sprawdzany jest na podstawie badania morfologii krwi. Warto go kontrolować i dowiedzieć się, co oznacza, gdy jest podwyższone RDW-CV, a co gdy jest niskie.

Wyniki badań zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. 

Co to jest RDW-CV?

Poziom RDW to jeden z parametrów oznaczany podczas badania morfologii krwi. RDW (ang. Red Cell Distribution Width) oznacza rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych, którą podaje się, jako RDW-CV (współczynnik zmienności) lub RDW-SD (odchylenie standardowe).

Czerwone krwinki można podzielić na cztery typy pod względem ich wielkości: normocyt (7,7-8,0 µm), mikrocyt (<6,0 µm), makrocyt (>9,0 µm) i megalocyt (>12,0 µm).

W prawidłowych wynikach powinny mieć one zbliżone wielkości. W stanach chorobowych nie zawsze tak się dzieje. Jednak do dokładnej oceny zdrowia pacjenta trzeba zbadać także inne parametry układu czerwonokrwinkowego, czyli wskaźniki:

 • RBC - liczbę czerwonych krwinek
 • MCV -  średnią objętość krwinki czerwonej
 • MCH - średnią wagę hemoglobiny w krwince
 • MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince
 • HGB - stężenie hemoglobiny 
 • HCT - hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek (części stałej krwi) do osocza (części płynnej krwi)
 • RET - liczbę retykulocytów.

RDW-CV - wskazania do badania

Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. U pacjenta z podejrzeniem niedokrwistości uwagę mogą zwrócić charakterystyczne objawy, takie jak:

 • regularne zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • bladość skóry i błon śluzowych,
 • duszność,
 • zaburzenia libido.  

Wskazaniem do badania RDW-CV i innych parametrów układu czerwonokrwinkowego powinno być podejrzenie:

 • niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza,
 • niedokrwistości megaloblastycznej
 • niedokrwistości hemolitycznej,
 • niedokrwistości makrocytowej,
 • talasemii (tzw. „niedokrwistość śródziemnomorska" występująca częściej u populacji zamieszkującej basen Morza Śródziemnego i powodująca zmniejszenie syntezy hemoglobiny,
 • kwashiorkoru (charakterystyczna dla krajów ubogich choroba spowodowana niedożywieniem i niedoborem białka, witamin i minerałów).

Jak przebiega badanie krwi RDW-CV?

Jak wygląda badanie RDW-CV? Oznaczanie poziomu parametru wykonuje się w trakcie badania krwi, próbka pobierana jest z żyły łokciowej lub włośniczkowej. 

Przed pobraniem krwi pacjent musi być na czczo, rano może wypić pół szklanki wody.

Ostatni posiłek powinien zjeść poprzedniego dnia, najlepiej około godziny 19.

Norma RDW-CV

Norma RDW-CV jest różnie określana przez laboratoria, ze względu na różne normy i rodzaje odczynników. (Na wydruku, który otrzymamy z laboratorium z wynikami badań zawsze jest podana norma dla metody wybranej przez osobę wykonującą badanie w konkretnej placówce.)

Wartość RDW-CV podawana jest w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc. dla dorosłych pacjentów, niezależnie od płci. 

Jeśli wyniki wynoszą powyżej 14 procent, mówimy o heterogenności czerwonych krwinek, a jeżeli wartość RWD CV wynosi powyżej 15 procent świadczy to o anizocytozie.

RDW-CV wysokie i niskie - przyczyny

Wskaźnik RDW-CV powyżej 15 procent to stan tzw. anizocytozy, która jest charakterystyczna dla różnych chorób, dlatego wynik RDW-CV zawsze powinien być interpretowany przez lekarza zlecającego badanie morfologiczne krwi.

Oprócz różnych rodzajów anemii wyższe RDW-CV mają również pacjenci:

 • po transfuzji krwi,
 • z przerzutami nowotworowymi do szpiku kostnego,
 • przy stanach zapalnych,
 • z zespołem mielodysplastycznym,
 • z metaplazją szpikową.

Wysokie RDW-CV może być skutkiem ubocznym przyjmowania witaminy B12 lub kwasu foliowego. 

Jeśli spadek poziomu RDW-CV jest niewielki, a pozostałe parametry są w normie pacjentowi raczej nic nie dolega i wynik nie ma wartości diagnostycznych.

Znacznie obniżone RDW-CV także może być objawem niedokrwistości.

RDW-CV w ciąży

Morfologia w ciąży zwykle jest nieco inna niż u pozostałych kobiet. Najczęściej zwiększa się liczba leukocytów, jak również spada poziom hemoglobiny.

Spadek zwykle widoczny jest w poziomie hematokrytu. Zwykle jego norma waha się w granicach 37-47%, zaś w czasie ciąży poziom ten wynosi najczęściej od 4 do 7% mniej. 

Wynik badania morfologicznego kobiet w ciąży zazwyczaj odbiega od standardowego. Sam parametr RDW-CV nie powinien jednak znacznie odbiegać od normy, za którą uznaje się wynik oscylujący między 11 a 14 proc. Niskie RDW-CV w ciąży nie powinno wzbudzać niepokoju. 

Z kolei wysokie RDW-CV należy zawsze konsultować z lekarzem, który w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, a także zaproponuje odpowiednią formę leczenia. 

Podwyższony parametr RDW-CV w ciąży może wynikać z przyjmowania kwasu foliowego, a także witaminy B12.

Artykuł napisany przez
Czytaj również

Bibliografia

 • Mariańska B., Fabijańska-Mitek J., Windyga J., Badania laboratoryjne w hematologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2003
 • Chełstowska M., Warzocha K., Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w praktyce klinicznej, 2006
 • Chmiel Elżbieta, Ocena związku niedożywienia z nasileniem niedokrwistości u chorych przewlekle hemodializowanych, 2016
 • Pluta M., Klocek,Łukasz T., Krzych J., Trafność diagnostyczna wskaźnika zmienności rozmiaru erytrocytów w przewidywaniu zgonu szpitalnego u chorych poddawanych operacjom... 4/2018 vol. 50
 • Bull BS et al. (1996): Red cell index or quality control parameter? In: McArthur JR, Lee SH, Wong JEL, Ong YW, eds. Haematology 1996
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama