Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Badanie poziomu RDW CV - co oznacza za wysokie i za niskie RDW CV?

RDW-CV jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Pozwala sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Co oznacza RDW-CV podwyższone, a co RDW-CV obniżone?
Badanie morfologi krwi
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Poziom RDW to jeden z parametrów uszczegółowiony podczas badania morfologii krwi. Oznacza rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych, którą podaje się jako RDW-CV lub RDW-SD.
 • Istnieją cztery typy krwinek czerwonych, różniących się wielkością. W prawidłowych wynikach powinny mieć one zbliżone wielkości, jednak w stanach chorobowych nie zawsze się tak dzieje. Ważne, aby przed przystąpieniem do oceny stanu pacjenta, wziąć pod uwagę również inne wskaźniki układu czerwonokrwinkowego.
 • Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. Istnieją również inne wskazania do wykonania tego badania jak: regularne zmęczenie, duszności, zawroty głowy oraz podejrzenia niedokrwistości itd.
 • Zawyżone RDW-CV może być wynikiem m. in. niedawno przebytej transfuzji krwi, stanu zapalnego, metaplazji szpikowej itd. Ważne, by wszystkie wyniki badań zawsze konsultować z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega morfologia RBC?
Spis treści

Poziom RDW-CV sprawdzany jest na podstawie badania morfologii krwi. Warto go kontrolować i dowiedzieć się, co oznacza, gdy jest podwyższone RDW-CV, a co gdy jest niskie.

Wyniki badań zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. 

Reklama

Co to jest RDW-CV?

Poziom RDW to jeden z parametrów oznaczany podczas badania morfologii krwi. RDW (ang. Red Cell Distribution Width) oznacza rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych, którą podaje się, jako RDW-CV (współczynnik zmienności) lub RDW-SD (odchylenie standardowe).

Czerwone krwinki można podzielić na cztery typy pod względem ich wielkości: normocyt (7,7-8,0 µm), mikrocyt (<6,0 µm), makrocyt (>9,0 µm) i megalocyt (>12,0 µm).

W prawidłowych wynikach powinny mieć one zbliżone wielkości. W stanach chorobowych nie zawsze tak się dzieje. Jednak do dokładnej oceny zdrowia pacjenta trzeba zbadać także inne parametry układu czerwonokrwinkowego, czyli wskaźniki:

 • RBC - liczbę czerwonych krwinek
 • MCV -  średnią objętość krwinki czerwonej
 • MCH - średnią wagę hemoglobiny w krwince
 • MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince
 • HGB - stężenie hemoglobiny 
 • HCT - hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek (części stałej krwi) do osocza (części płynnej krwi)
 • RET - liczbę retykulocytów.

Reklama

RDW-CV - wskazania do badania

Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. U pacjenta z podejrzeniem niedokrwistości uwagę mogą zwrócić charakterystyczne objawy, takie jak:

 • regularne zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • bladość skóry i błon śluzowych,
 • duszność,
 • zaburzenia libido.  

Wskazaniem do badania RDW-CV i innych parametrów układu czerwonokrwinkowego powinno być podejrzenie:

 • niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza,
 • niedokrwistości megaloblastycznej
 • niedokrwistości hemolitycznej,
 • niedokrwistości makrocytowej,
 • talasemii (tzw. „niedokrwistość śródziemnomorska" występująca częściej u populacji zamieszkującej basen Morza Śródziemnego i powodująca zmniejszenie syntezy hemoglobiny,
 • kwashiorkoru (charakterystyczna dla krajów ubogich choroba spowodowana niedożywieniem i niedoborem białka, witamin i minerałów).

Jak przebiega badanie krwi RDW-CV?

Jak wygląda badanie RDW-CV? Oznaczanie poziomu parametru wykonuje się w trakcie badania krwi, próbka pobierana jest z żyły łokciowej lub włośniczkowej. 

Przed pobraniem krwi pacjent musi być na czczo, rano może wypić pół szklanki wody.

Ostatni posiłek powinien zjeść poprzedniego dnia, najlepiej około godziny 19.

Reklama

Norma RDW-CV

Norma RDW-CV jest różnie określana przez laboratoria, ze względu na różne normy i rodzaje odczynników. (Na wydruku, który otrzymamy z laboratorium z wynikami badań zawsze jest podana norma dla metody wybranej przez osobę wykonującą badanie w konkretnej placówce.)

Wartość RDW-CV podawana jest w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc. dla dorosłych pacjentów, niezależnie od płci. 

Jeśli wyniki wynoszą powyżej 14 procent, mówimy o heterogenności czerwonych krwinek, a jeżeli wartość RWD CV wynosi powyżej 15 procent świadczy to o anizocytozie.

Reklama

RDW-CV wysokie i niskie - przyczyny

Wskaźnik RDW-CV powyżej 15 procent to stan tzw. anizocytozy, która jest charakterystyczna dla różnych chorób, dlatego wynik RDW-CV zawsze powinien być interpretowany przez lekarza zlecającego badanie morfologiczne krwi.

Oprócz różnych rodzajów anemii wyższe RDW-CV mają również pacjenci:

 • po transfuzji krwi,
 • z przerzutami nowotworowymi do szpiku kostnego,
 • przy stanach zapalnych,
 • z zespołem mielodysplastycznym,
 • z metaplazją szpikową.

Wysokie RDW-CV może być skutkiem ubocznym przyjmowania witaminy B12 lub kwasu foliowego. 

Jeśli spadek poziomu RDW-CV jest niewielki, a pozostałe parametry są w normie pacjentowi raczej nic nie dolega i wynik nie ma wartości diagnostycznych.

Znacznie obniżone RDW-CV także może być objawem niedokrwistości.

Reklama

RDW-CV w ciąży

Morfologia w ciąży zwykle jest nieco inna niż u pozostałych kobiet. Najczęściej zwiększa się liczba leukocytów, jak również spada poziom hemoglobiny.

Spadek zwykle widoczny jest w poziomie hematokrytu. Zwykle jego norma waha się w granicach 37-47%, zaś w czasie ciąży poziom ten wynosi najczęściej od 4 do 7% mniej. 

Wynik badania morfologicznego kobiet w ciąży zazwyczaj odbiega od standardowego. Sam parametr RDW-CV nie powinien jednak znacznie odbiegać od normy, za którą uznaje się wynik oscylujący między 11 a 14 proc. Niskie RDW-CV w ciąży nie powinno wzbudzać niepokoju. 

Z kolei wysokie RDW-CV należy zawsze konsultować z lekarzem, który w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, a także zaproponuje odpowiednią formę leczenia. 

Podwyższony parametr RDW-CV w ciąży może wynikać z przyjmowania kwasu foliowego, a także witaminy B12.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mariańska B., Fabijańska-Mitek J., Windyga J., Badania laboratoryjne w hematologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2003
 • Chełstowska M., Warzocha K., Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w praktyce klinicznej, 2006
 • Chmiel Elżbieta, Ocena związku niedożywienia z nasileniem niedokrwistości u chorych przewlekle hemodializowanych, 2016
 • Pluta M., Klocek,Łukasz T., Krzych J., Trafność diagnostyczna wskaźnika zmienności rozmiaru erytrocytów w przewidywaniu zgonu szpitalnego u chorych poddawanych operacjom... 4/2018 vol. 50
 • Bull BS et al. (1996): Red cell index or quality control parameter? In: McArthur JR, Lee SH, Wong JEL, Ong YW, eds. Haematology 1996
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania krwi
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Próba krwi do badania poziomu ALT
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Jaka jest norma ferrytyny - co oznacza nadmiar i niedobór?
Próba krwi do badania poziomu ferretyny
Podobne artykuły
Próbki krwi
Morfologia RBC - czym jest, co oznacza podwyższone i obniżone?
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Wizualizacja płytek krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?
Próbka krwi do badania poziomu AST
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!