Poziom RDW-CV sprawdzany jest na podstawie badania morfologii krwi. Warto go kontrolować i dowiedzieć się, co oznacza, gdy jest podwyższone RDW-CV, a co gdy jest niskie.
Wyniki badań zawsze powinny być konsultowane z lekarzem.
Reklama
Co to jest RDW-CV?
Poziom RDW to jeden z parametrów oznaczany podczas badania morfologii krwi. RDW (ang. Red Cell Distribution Width) oznacza rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych, którą podaje się, jako RDW-CV (współczynnik zmienności) lub RDW-SD (odchylenie standardowe).
Czerwone krwinki można podzielić na cztery typy pod względem ich wielkości: normocyt (7,7-8,0 µm), mikrocyt (<6,0 µm), makrocyt (>9,0 µm) i megalocyt (>12,0 µm).
W prawidłowych wynikach powinny mieć one zbliżone wielkości. W stanach chorobowych nie zawsze tak się dzieje. Jednak do dokładnej oceny zdrowia pacjenta trzeba zbadać także inne parametry układu czerwonokrwinkowego, czyli wskaźniki:
- RBC - liczbę czerwonych krwinek
- MCV - średnią objętość krwinki czerwonej
- MCH - średnią wagę hemoglobiny w krwince
- MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince
- HGB - stężenie hemoglobiny
- HCT - hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek (części stałej krwi) do osocza (części płynnej krwi)
- RET - liczbę retykulocytów.
RDW-CV - wskazania do badania
Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. U pacjenta z podejrzeniem niedokrwistości uwagę mogą zwrócić charakterystyczne objawy, takie jak:
- regularne zmęczenie,
- zawroty głowy,
- bladość skóry i błon śluzowych,
- duszność,
- zaburzenia libido.
Wskazaniem do badania RDW-CV i innych parametrów układu czerwonokrwinkowego powinno być podejrzenie:
- niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza,
- niedokrwistości megaloblastycznej
- niedokrwistości hemolitycznej,
- niedokrwistości makrocytowej,
- talasemii (tzw. „niedokrwistość śródziemnomorska" występująca częściej u populacji zamieszkującej basen Morza Śródziemnego i powodująca zmniejszenie syntezy hemoglobiny,
- kwashiorkoru (charakterystyczna dla krajów ubogich choroba spowodowana niedożywieniem i niedoborem białka, witamin i minerałów).
Reklama
Jak przebiega badanie krwi RDW-CV?
Jak wygląda badanie RDW-CV? Oznaczanie poziomu parametru wykonuje się w trakcie badania krwi, próbka pobierana jest z żyły łokciowej lub włośniczkowej.
Przed pobraniem krwi pacjent musi być na czczo, rano może wypić pół szklanki wody.
Ostatni posiłek powinien zjeść poprzedniego dnia, najlepiej około godziny 19.
Norma RDW-CV
Norma RDW-CV jest różnie określana przez laboratoria, ze względu na różne normy i rodzaje odczynników. (Na wydruku, który otrzymamy z laboratorium z wynikami badań zawsze jest podana norma dla metody wybranej przez osobę wykonującą badanie w konkretnej placówce.)
Wartość RDW-CV podawana jest w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc. dla dorosłych pacjentów, niezależnie od płci.
Jeśli wyniki wynoszą powyżej 14 procent, mówimy o heterogenności czerwonych krwinek, a jeżeli wartość RWD CV wynosi powyżej 15 procent świadczy to o anizocytozie.
Reklama
RDW-CV wysokie i niskie - przyczyny
Wskaźnik RDW-CV powyżej 15 procent to stan tzw. anizocytozy, która jest charakterystyczna dla różnych chorób, dlatego wynik RDW-CV zawsze powinien być interpretowany przez lekarza zlecającego badanie morfologiczne krwi.
Oprócz różnych rodzajów anemii wyższe RDW-CV mają również pacjenci:
- po transfuzji krwi,
- z przerzutami nowotworowymi do szpiku kostnego,
- przy stanach zapalnych,
- z zespołem mielodysplastycznym,
- z metaplazją szpikową.
Wysokie RDW-CV może być skutkiem ubocznym przyjmowania witaminy B12 lub kwasu foliowego.
Jeśli spadek poziomu RDW-CV jest niewielki, a pozostałe parametry są w normie pacjentowi raczej nic nie dolega i wynik nie ma wartości diagnostycznych.
Znacznie obniżone RDW-CV także może być objawem niedokrwistości.
RDW-CV w ciąży
Morfologia w ciąży zwykle jest nieco inna niż u pozostałych kobiet. Najczęściej zwiększa się liczba leukocytów, jak również spada poziom hemoglobiny.
Spadek zwykle widoczny jest w poziomie hematokrytu. Zwykle jego norma waha się w granicach 37-47%, zaś w czasie ciąży poziom ten wynosi najczęściej od 4 do 7% mniej.
Wynik badania morfologicznego kobiet w ciąży zazwyczaj odbiega od standardowego. Sam parametr RDW-CV nie powinien jednak znacznie odbiegać od normy, za którą uznaje się wynik oscylujący między 11 a 14 proc. Niskie RDW-CV w ciąży nie powinno wzbudzać niepokoju.
Z kolei wysokie RDW-CV należy zawsze konsultować z lekarzem, który w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, a także zaproponuje odpowiednią formę leczenia.
Podwyższony parametr RDW-CV w ciąży może wynikać z przyjmowania kwasu foliowego, a także witaminy B12.