RDW CV - co oznacza podwyższony a co obniżony wynik w morfologii

RDW-CV jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Pozwala sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Co oznacza RDW-CV podwyższone, a co RDW-CV obniżone? Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn.
Badanie morfologi krwi
Źródło: 123RF

Spis treści

Poziom RDW-CV sprawdzany jest na podstawie badania morfologii krwi. Warto go kontrolować i dowiedzieć się, co oznacza, gdy jest podwyższone RDW-CV, a co gdy jest niskie. Wyniki badań zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. 

RDW-CV - co to jest?

Poziom RDW to jeden z parametrów oznaczany podczas badania morfologii krwi. RDW (ang. Red Cell Distribution Width) oznacza rozpiętość rozkładu wielkości krwinek czerwonych, którą podaje się, jako RDW-CV (współczynnik zmienności) lub RDW-SD (odchylenie standardowe). Czerwone krwinki można podzielić na cztery typy pod względem ich wielkości: normocyt (7,7-8,0 µm), mikrocyt (<6,0 µm), makrocyt (>9,0 µm) i megalocyt (>12,0 µm). W prawidłowych wynikach powinny mieć one zbliżone wielkości. W stanach chorobowych nie zawsze tak się dzieje.  Jednak do dokładnej oceny zdrowia pacjenta trzeba zbadać także inne parametry układu czerwonokrwinkowego, czyli wskaźniki:

●      RBC - liczbę czerwonych krwinek

●      MCV -  średnią objętość krwinki czerwonej

●      MCH - średnią wagę hemoglobiny w krwince

●      MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince

●      HGB - stężenie hemoglobiny 

●      HCT - hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek (części stałej krwi) do osocza (części płynnej krwi)

●      RET - liczbę retykulocytów

Badanie krwi RDW-CV - jak wygląda?

Jak wygląda badanie RDW-CV? Oznaczanie poziomu parametru wykonuje się w trakcie badania krwi, próbka pobierana jest z żyły łokciowej lub włośniczkowej.  Przed pobraniem krwi pacjent musi być na czczo, rano może wypić pół szklanki wody. Ostatni posiłek powinien zjeść poprzedniego dnia, najlepiej około godziny 19.

RDW-CV - wskazania

Badanie krwi RDW-CV powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku lub gdy pacjent ma objawy anemii. U pacjenta z podejrzeniem niedokrwistości uwagę mogą zwrócić charakterystyczne objawy, takie jak: regularne zmęczenie, zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych, duszność, zaburzenia libido.  

Wskazaniem do badania RDW-CV i innych parametrów układu czerwonokrwinkowego powinno być podejrzenie:

 • niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza,
 • niedokrwistości megaloblastycznej
 • niedokrwistości hemolitycznej,
 • niedokrwistości makrocytowej,
 • talasemii (tzw. „niedokrwistość śródziemnomorska" występująca częściej u populacji zamieszkującej basen Morza Śródziemnego i powodująca zmniejszenie syntezy hemoglobiny,
 • kwashiorkoru (charakterystyczna dla krajów ubogich choroba spowodowana niedożywieniem i niedoborem białka, witamin i minerałów).

Morfologia krwi RDW-CV – normy

Norma RDW-CV jest różnie określana przez laboratoria, ze względu na różne normy i rodzaje odczynników. Zawsze jednak wartość RDW-CV podawana jest w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc. dla dorosłych pacjentów, niezależnie od płci. 

RDW-CV podwyższone – przyczyny

Wskaźnik RDW-CV powyżej 15 procent to stan tzw. anizocytozy, która jest charakterystyczna dla różnych chorób, dlatego wynik RDW-CV zawsze powinien być interpretowany przez lekarza zlecającego badanie morfologiczne krwi. Oprócz różnych rodzajów anemii wyższe RDW-CV mają również pacjenci:

 • po transfuzji krwi,
 • z przerzutami nowotworowymi do szpiku kostnego,
 • przy stanach zapalnych,
 • z zespołem mielodysplastycznym,
 • z metaplazją szpikową.

Wysokie RDW-CV może być skutkiem ubocznym przyjmowania witaminy B12 lub kwasu foliowego

RDW-CV niskie – przyczyny

Jeśli spadek poziomu RDW-CV jest niewielki, a pozostałe parametry są w normie pacjentowi raczej nic nie dolega i wynik nie ma wartości diagnostycznych. Znacznie obniżone RDW-CV także może być objawem niedokrwistości.

RDW-CV podwyższone w ciąży 

Morfologia w ciąży zwykle jest nieco inna niż u pozostałych kobiet. Najczęściej zwiększa się liczba leukocytów, jak również spada poziom hemoglobiny. Spadek zwykle widoczny jest w poziomie hematokrytu. Zwykle jego norma waha się w granicach 37-47%, zaś w czasie ciąży poziom ten wynosi najczęściej od 4 do 7% mniej. 

Należy pamiętać, by wszystkie wyniki zawsze konsultować z lekarzem, który w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, a także zaproponuje odpowiednią formę leczenia. 

Czytaj: Płytki krwi (trombocyty) - badanie, norma, wysoki i niski poziom

Oceń artykuł

(liczba ocen 108)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij