Morfologia EOS – podwyższone eozynofile – co oznaczają?

Eozynofile to rodzaj krwinek białych, które pełnią ważną rolę w układzie odpornościowym człowieka. Eozynofile (inna nazwa: eozynocyty) powstają w szpiku kostnym, a ich podstawowym zadaniem jest niszczenie obcych białek. Eozynofile odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu pasożytów oraz w reakcjach alergicznych. Liczbę eozynocytów określa się wykonując morfologię (EOS).
Podwyższone eozynofile w badaniu krwi
Źródło: 123RF

Spis treści

Eozynofile (eozynocyty)

Eozynofile, nazywane też eozynocytami lub granulocytami kwasochłonnymi, są rodzajem białych krwinek. Zawierają ziarnistość w cytoplazmie, która barwi się na krwistoczerwony kolor pod wpływem eozyny. Wytwarzane są w szpiku kostnym, skąd w ciągu kilkunastu godzin trafiają do krwiobiegu, a następnie lokują się w tkankach układu pokarmowego, oddechowego, w skórze człowieka. Eozynofile stanowią 1 do 5 procent wszystkich białych krwinek w organizmie człowieka, w zależności od:

  • pory dnia,
  • stanu zdrowia,
  • fazy cyklu miesiączkowego u kobiet,
  • a nawet poziomu zmęczenia i stresu.

Eozynofile - jaką rolę pełnią?

Eozynofile mają do odegrania bardzo istotną rolę, szczególnie w chorobach alergicznych i pasożytniczych. Uczestniczą w tak zwanej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ich zadaniem jest niszczenie obcych białek, na przykład alergennych. Eozynocyty są też intensywnie wytwarzane w czasie infekcji pasożytniczych.

Zobacz: Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?

EOS morfologia

Z punktu widzenia pacjenta, badanie nie różni się od innych badań krwi. Jest ona pobierana z żyły, ewentualnie z palca lub pięty u noworodków. Krew trafia do pojemnika z antykoagulantem, gdzie dokonuje się oznaczenia eozynofili. Są one traktowane barwnikiem chemicznym, eozyną, pod wpływem której wybarwiają się na bardzo zdecydowany, czerwony kolor.

Eozynofile podwyższone

Prawidłowa liczba eozynocytów w krwi obwodowej wynosi 35-350 na milimetr sześcienny. Przeciętnie wartość ta wynosi około 130. Tak jak wspomnieliśmy, eozynofile stanowią do 5 procent wszystkich białych krwinek. Gdy jest ich zdecydowanie więcej niż 5 procent, zaczynamy mówić o tak zwanej eozynofilii. Podwyższone eozynofile klasyfikuje się w trzech kategoriach.

  • liczba eozynocytów od 600 do 1500 na milimetr sześcienny – eozynofilia łagodna;
  • liczba eozynocytów od 1500 do 5000 na milimetr sześcienny – eozynofilia umiarkowana;
  • liczba eozynocytów powyżej 5000 na milimetr sześcienny – eozynofilia ciężka.

Eozynofile podwyższone przyczyny

Podwyższone eozynofile – przyczyny mogą być różnorakie. Najczęściej podwyższone eozynofile świadczą o rozwoju choroby alergicznej, takiej jak astma oskrzelowa czy katar sienny albo pasożytniczej (tasiemczyca, toksokaroza, włośnica). Ale uwaga – podwyższone eozynofile mogą mieć związek również z chorobami nowotworowymi, w tym - z białaczką i chłoniakiem Hodkina (ziarnica złośliwa). Oprócz tego, podwyższone eozynofile występują między innymi przy:

Eozynofile niskie

Obniżenie poziomu eozynofili poniżej 50 na milimetr sześcienny to tak zwana eozynopenia. Stan ten występuje stosunkowo rzadko. Gdy zostają stwierdzone eozynofile poniżej normy, nie musi to jeszcze oznaczać niczego groźnego – taki wynik osiągany jest na przykład, gdy organizm jest przeciążony wysiłkiem fizycznym albo stresem. Istnieje jednak taka możliwość, że niski poziom eozynofili związany jest z chorobą – durem brzusznym, posocznicą, czerwonką. Może to być również skutek zatrucia alkoholowego. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 90)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!