Rozmaz krwi (obwodowej) - normy i interpretacja rozmazu

Rozmaz krwi to badanie wykonywane pod mikroskopem w przypadku wykrycia nieprawidłowości w morfologii krwi i rozmazie automatycznym. Pamiętajmy, że tylko lekarz, znając stan kliniczny pacjenta, normy oraz wynik całej morfologii, będzie w stanie właściwie zinterpretować rozmaz krwi (obwodowej). Poznaj normy i interpretacje rozmazu.
Badanie krwi w laboratorium
Źródło: 123RF

Spis treści

Rozmaz krwi

Zaleca się, aby badanie morfologii krwi, które zawiera rozmaz automatyczny, wykonywać profilaktycznie raz w roku. Dostarcza ono informacji o nieprawidłowościach w organizmie i jest podstawą do dalszej diagnostyki.

W przypadku wyników odbiegających od norm w morfologii laboratorium wykonuje (bez dodatkowego skierowania) rozmaz krwi ręczny (rozmaz mikroskopowy). Aby wykonać tego typu badanie nie ma konieczności dodatkowego pobrania krwi. Laboratorium wykorzystuje do wykonania rozmazu krwi obwodowej materiał z próbki do morfologii.

Rozmaz krwi u dzieci

Morfologia to podstawowe badanie także u najmłodszych pacjentów. W przypadku ewentualnych nieprawidłowości czy to w rozmazie krwi u dziecka (automatycznym lub ręcznym), czy w pozostałych parametrach, należy pilnie skonsultować się z pediatrą. Zdaniem specjalistów morfologia i rozmaz krwi u dzieci to wręcz podstawa profilaktyki antynowotworowej.

Rozmaz automatyczny a rozmaz manualny

Rozmaz automatyczny wykonywany jest przez aparat, a wynik otrzymuje się w formie wydruku na papierze. Badanie obrazuje skład krwi, m.in. obecność i ilość neutrofilów, monocytów, bazofilów i eozynofilów (granulocytów). Przy interpretacji wyników należy brać pod uwagę fakt, iż różne laboratoria wykonują analizy na różnych aparatach i odczynnikach. Tym samym normy dla poszczególnych badań mogą być inne. Zawsze interpretujmy wyniki na podstawie norm, obowiązujących w miejscu, gdzie badanie zostało wykonane.

Rozmaz mikroskopowy, czyli inaczej rozmaz ręczny lub rozmaz manualny, daje dokładniejszy obraz składu krwi i można w nim określić nie tylko dokładną liczbę poszczególnych składników w polu widzenia, ale też ich strukturę.

Rozmaz krwi - limfocyty

Mikroskopowa ocena rozmazu krwi, wskazująca na nadmiar limfocytów, może być informacją o limfocytozie, a ta z kolei świadczy o stanie zapalnym. Z kolei limfopenia, czyli zbyt mała liczba limfocytów, może świadczy o infekcji, silnym stresie. Ich liczba spada też podczas przyjmowania niektórych leków, ale limfopenia diagnozowana jest u chorych na:

  • AIDS,
  • mocznicę,
  • gruźlicę,
  • przy wstrząsie anafilaktycznym,
  • chorobę Hodgkina (ziarnica złośliwa - nowotwór).

Rozmaz automatyczny mon

Zadaniem monocytów jest oczyszczanie krwi z bakterii oraz pozostałości po obumarłych komórkach. Liczba monocytów poniżej wyznaczonej przez laboratorium normy może świadczyć o zakażeniu wirusem HIV lub o zaniku szpiku kostnego. Z kolei zbyt duża liczba monocytów może być oznaką takich schorzeń, jak:

  • zapalenia jelita grubego,
  • choroba nowotworowa (np. ziarnica złośliwa),
  • zakażenie,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • poalkoholowe uszkodzenie wątroby.

Rozmaz krwi obwodowej - eozynofile i bazofile

Eozynofile odpowiedzialne są za zwalczanie pasożytów. Ich nadmiar świadczyć może o grzybicy lub chorobie związanej z pasożytami, alergią, białaczką, toczniem, chorobie Leśniowskiego-Crohna i ziarnicy złośliwej. Zbyt niski poziom eozynofili to eozynopenia, która może być objawem zatrucia alkoholem lub nadczynności kory nadnerczy. Ich ilość może spaść także pod wpływem niektórych leków i silnego stresu.

Bazofile wzmacniają odporność organizmu i chronią go przed patogenami. Ich zbyt mała liczba we krwi pojawia się przy nadczynności tarczycy, infekcjach czy zapaleniu płuc. Zbyt dużo bazofili może mieć związek z alergią, ale też przewlekłą białaczką szpikową, problemami układu pokarmowego czy niedoczynnością tarczycy oraz ziarnicą złośliwą.

Krew z rozmazem - normy

Należy pamiętać, że tylko lekarz, znając stan kliniczny pacjenta oraz wyniki innych badań, będzie w stanie właściwie zinterpretować rozmaz. Normy zależne są m.in. od sprzętu, odczynników, wieku pacjenta oraz jego płci i znajdziemy je na naszym wyniku badań. W celu prawidłowej interpretacji wyników badań należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach lub przebytych zabiegach.

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!