
Spis treści
- Rozmaz krwi
- Rozmaz krwi u dzieci
- Rozmaz automatyczny a rozmaz manualny
- Rozmaz krwi - limfocyty
- Rozmaz automatyczny mon
- Rozmaz krwi obwodowej - eozynofile i bazofile
- Krew z rozmazem - normy
Rozmaz krwi
Zaleca się, aby badanie morfologii krwi, które zawiera rozmaz automatyczny, wykonywać profilaktycznie raz w roku. Dostarcza ono informacji o nieprawidłowościach w organizmie i jest podstawą do dalszej diagnostyki.
W przypadku wyników odbiegających od norm w morfologii laboratorium wykonuje (bez dodatkowego skierowania) rozmaz krwi ręczny (rozmaz mikroskopowy). Aby wykonać tego typu badanie nie ma konieczności dodatkowego pobrania krwi. Laboratorium wykorzystuje do wykonania rozmazu krwi obwodowej materiał z próbki do morfologii.
Rozmaz krwi u dzieci
Morfologia to podstawowe badanie także u najmłodszych pacjentów. W przypadku ewentualnych nieprawidłowości czy to w rozmazie krwi u dziecka (automatycznym lub ręcznym), czy w pozostałych parametrach, należy pilnie skonsultować się z pediatrą. Zdaniem specjalistów morfologia i rozmaz krwi u dzieci to wręcz podstawa profilaktyki antynowotworowej.
Rozmaz automatyczny a rozmaz manualny
Rozmaz automatyczny wykonywany jest przez aparat, a wynik otrzymuje się w formie wydruku na papierze. Badanie obrazuje skład krwi, m.in. obecność i ilość neutrofilów, monocytów, bazofilów i eozynofilów (granulocytów). Przy interpretacji wyników należy brać pod uwagę fakt, iż różne laboratoria wykonują analizy na różnych aparatach i odczynnikach. Tym samym normy dla poszczególnych badań mogą być inne. Zawsze interpretujmy wyniki na podstawie norm, obowiązujących w miejscu, gdzie badanie zostało wykonane.
Rozmaz mikroskopowy, czyli inaczej rozmaz ręczny lub rozmaz manualny, daje dokładniejszy obraz składu krwi i można w nim określić nie tylko dokładną liczbę poszczególnych składników w polu widzenia, ale też ich strukturę.
Rozmaz krwi - limfocyty
Mikroskopowa ocena rozmazu krwi, wskazująca na nadmiar limfocytów, może być informacją o limfocytozie, a ta z kolei świadczy o stanie zapalnym. Z kolei limfopenia, czyli zbyt mała liczba limfocytów, może świadczy o infekcji, silnym stresie. Ich liczba spada też podczas przyjmowania niektórych leków, ale limfopenia diagnozowana jest u chorych na:
- AIDS,
- mocznicę,
- gruźlicę,
- przy wstrząsie anafilaktycznym,
- chorobę Hodgkina (ziarnica złośliwa - nowotwór).
Rozmaz automatyczny mon
Zadaniem monocytów jest oczyszczanie krwi z bakterii oraz pozostałości po obumarłych komórkach. Liczba monocytów poniżej wyznaczonej przez laboratorium normy może świadczyć o zakażeniu wirusem HIV lub o zaniku szpiku kostnego. Z kolei zbyt duża liczba monocytów może być oznaką takich schorzeń, jak:
- zapalenia jelita grubego,
- choroba nowotworowa (np. ziarnica złośliwa),
- zakażenie,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- poalkoholowe uszkodzenie wątroby.
Rozmaz krwi obwodowej - eozynofile i bazofile
Eozynofile odpowiedzialne są za zwalczanie pasożytów. Ich nadmiar świadczyć może o grzybicy lub chorobie związanej z pasożytami, alergią, białaczką, toczniem, chorobie Leśniowskiego-Crohna i ziarnicy złośliwej. Zbyt niski poziom eozynofili to eozynopenia, która może być objawem zatrucia alkoholem lub nadczynności kory nadnerczy. Ich ilość może spaść także pod wpływem niektórych leków i silnego stresu.
Bazofile wzmacniają odporność organizmu i chronią go przed patogenami. Ich zbyt mała liczba we krwi pojawia się przy nadczynności tarczycy, infekcjach czy zapaleniu płuc. Zbyt dużo bazofili może mieć związek z alergią, ale też przewlekłą białaczką szpikową, problemami układu pokarmowego czy niedoczynnością tarczycy oraz ziarnicą złośliwą.
Krew z rozmazem - normy
Należy pamiętać, że tylko lekarz, znając stan kliniczny pacjenta oraz wyniki innych badań, będzie w stanie właściwie zinterpretować rozmaz. Normy zależne są m.in. od sprzętu, odczynników, wieku pacjenta oraz jego płci i znajdziemy je na naszym wyniku badań. W celu prawidłowej interpretacji wyników badań należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach lub przebytych zabiegach.
Oceń artykuł
(liczba ocen 26)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!