To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Hepatolog - czym się zajmuje? Co leczy ten lekarz?

Kim jest hepatolog i czym się zajmuje? Jakie schorzenia wchodzą w zakres dziedziny medycyny, nazywanej hepatologią? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w artykule poniżej.
Lekarz hepatolog
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Kim jest hepatolog?

Hepatolog, zgodnie z definicją zawartą w Encyklopedii PWN, jest lekarzem zajmującym się badaniem przyczyn powstawania chorób i badaniem wątroby, ich przebiegiem oraz leczeniem. Warto jednak podkreślić, że w Polsce hepatologia nie stanowi odrębnej specjalności lekarskiej, co reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. 

Na próżno jej szukać w wykazie specjalizacji lekarskich, stanowiącym załącznik do wymienionego rozporządzenia. Hepatologia znalazła się jednak na liście tzw. umiejętności lekarskich w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych. 

Obok hepatologii znalazło się tam 47 innych dziedzin medycyny, w których lekarz, po odbyciu odpowiedniego szkolenia i zdaniu Państwowego Egzaminu Umiejętności, może otrzymać świadectwo potwierdzające posiadanie danej umiejętności. Co warto podkreślić, program kształcenia w umiejętności hepatologicznej przeznaczony jest dla lekarzy posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia we wszystkich specjalnościach lekarskich.

Reklama

Lekarz od wątroby 

Opisane wyżej przepisy odnośnie specjalizacji i umiejętności lekarskich sprawiają, że pacjenci mają wątpliwości co do tego, jaki lekarz leczy wątrobę. Na forach internetowych dotyczących poradnictwa z zakresu medycyny wielu pacjentów pyta o to, jak się nazywa lekarz od wątroby lub jaki lekarz leczy woreczek żółciowy

Ponieważ hepatologia nie jest odrębną specjalizacją lekarską, leczeniem chorób wątroby w Polsce zajmują się także inni lekarze, mianowicie posiadający specjalizację w chorobach zakaźnych lub gastroenterolodzy. Podsumowując – pacjenci poszukujący lekarza od wątroby oraz woreczka żółciowego, mogą korzystać z usług hepatologa, specjalisty od chorób zakaźnych lub gastroenterologa.

Czym się zajmuje hepatolog? 

Co istotne, wiedza teoretyczna i praktyczna hepatologa różni się od tej zdobytej przez lekarzy w trakcie specjalizacji z chorób zakaźnych czy gastroenterologii. Wobec tego czym zajmuje się hepatolog?

Zgodnie z programem kształcenia, po zdaniu Państwowego Egzaminu 

Umiejętności z zakresu hepatologii, lekarz posiada następujące umiejętności:

 • samodzielnie diagnozuje i leczy wszystkie typy chorób wątroby, 
 • zajmuje się konsultacją przypadków hepatologicznych dla innych jednostek klinicznych,
 • przygotowuje i prowadzi pacjenta do przeszczepienia wątroby,
 • może opiniować w charakterze biegłego sądowego, wydawać opinie i zaświadczenia,
 • może wykonywać indywidualną praktykę lekarską, a także kierować zakładem lub inną placówką o profilu hepatologicznym z wyłączeniem pracowni endoskopowych zakładów patomorfologii i zakładów diagnostyki obrazowej,
 • może prowadzić szkolenia z zakresu hepatologii dla innych lekarzy i pracowników medycznych,
 • może kierować badaniami klinicznymi w dziedzinie hepatologii,
 • zajmuje się orzekaniem w chorobach zawodowych oraz może prowadzić konsultacje merytoryczne dot. decyzji finansowanych przez NFZ.

Reklama

Co leczy hepatolog?

Lista schorzeń wątroby i dróg żółciowych, których leczeniem zajmuje się lekarz z umiejętnością hepatologa jest bardzo długa. Co leczy hepatolog? Z podejrzeniem jakich chorób należy się udać do lekarza posiadającego tę umiejętność? 

Oto wykaz najczęstszych chorób hepatologicznych:

Reklama

Do jakiego lekarza z wątrobą?

Zgodnie z powyższym, lekarza z umiejętnością hepatologa można nazwać specjalistą od chorób wątroby. Bez wątpienia hepatolog będzie posiadał najbardziej rozległą wiedzę z zakresu schorzeń wątroby i dróg żółciowych. 

Warto jednak podkreślić, że w Polsce niewielu lekarzy posiada świadectwo ukończenia tej umiejętności. Jeśli pacjent nie ma możliwości zapisania się do hepatologa, to do jakiego lekarza z wątrobą powinien się udać? 

W pierwszej kolejności należy skorzystać z usług gastroenterologa, który posiada rozległą wiedzę na temat chorób układu pokarmowego, w tym także schorzeń wątroby. Wyjątek stanowią pacjenci z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW), którzy powinni skorzystać z pomocy lekarza specjalisty chorób zakaźnych. 

Potwierdza to zarządzenie prezesa NFZ, zgodnie z którym poradnie hepatologicznie w Polsce powinny być prowadzone przez gastroenterologów, zaś specjaliści chorób zakaźnych powinni zajmować się leczeniem pacjentów chorych na WZW. 

Warto wiedzieć, że chorą wątrobę można także leczyć u internisty, inaczej lekarza chorób wewnętrznych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, Dz.U. 2007 nr 124 poz. 867.
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, Dz.U. 2005 nr 213 poz. 1779.
 • Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2015 poz. 1991.
 • Ustawa z dnia 12 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i dentysty, Dz.U. 2008 nr 58 poz. 351.
 • Program kształcenia w umiejętności hepatologia dla lekarzy posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia we wszystkich specjalnościach lekarskich, Warszawa 2012.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Personel szpitalny
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Położna podczas wizyty domowej
Proktolog - lekarz od odbytu. Jak wygląda wizyta?
Proktolog wykonuje m.in. per rectum
Podobne artykuły
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!