Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kardiolog dziecięcy – prywatnie i na NFZ. Jak znaleźć?

Kardiolog dziecięcy leczy wady układu sercowo-naczyniowego u dzieci. Choroby kardiologiczne często dotykają małych pacjentów, nawet tych najmłodszych. Leczenie schorzeń u takich chorych wymaga wykwalifikowanej kadry medycznej. Jak znaleźć odpowiedniego lekarza do leczenia chorób serca u dzieci i młodzieży?
Matka z dzieckiem u kardiologa
źródło:123RF
Spis treści

Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się szeroko pojętymi chorobami serca i układu krążenia. Każdy kardiolog rozpoznaje i leczy wiele chorób:

Kardiologia stosuje wiele metod leczenia, ale bardzo ważnym czynnikiem jest szybkie rozpoznanie choroby i wprowadzenie indywidualnie dostosowanej formy wsparcia medycznego. Szczególną kategorią pacjentów kardiologicznych są dzieci i młodzież. 

Reklama

Kim jest kardiolog dziecięcy?

Każdy lekarz specjalista z zakresu kardiologii zajmuje się, niezależnie od wieku pacjenta, następującymi obszarami działań medycznych:

 • diagnostyką chorób serca,
 • diagnostyką naczyń krwionośnych,
 • wprowadzaniem indywidualnych metod leczenia w oparciu o wyniki badań pacjenta,
 • nadzorem nad rehabilitacją pacjenta, cierpiącego na choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • badaniami z zakresu kardiologii o charakterze inwazyjnym i bezinwazyjnym,
 • współpracą z innymi specjalistami w celu efektywnego i kompleksowego leczenia kardiologicznego.

Żadne objawy, związane z pracą serca nie mogą być bagatelizowane. Często dzieci uskarżają się na bóle w okolicy serca, często szybko się męczą (w odróżnieniu od swoich rówieśników) lub nie mają po prostu siły na najprostszą aktywność fizyczną. Jeśli pojawiają się do tego omdlenia lub zasłabnięcia jest to już poważny sygnał dla rodziców o konieczności wizyty u kardiologa. 

Reklama

Kiedy do kardiologa dziecięcego?

Wizyta u specjalisty kardiologa dziecięcego jest konieczna, gdy dziecko:

 • odczuwa ból w klatce piersiowej,
 • czuje silny ból żeber i pleców,
 • odczuwa duszności,
 • omdlewa lub traci przytomność bez konkretnej przyczyny,
 • słabo i powoli przybiera na wadze,
 • jego skóra ma blady odcień,
 • pojawia się sinica,
 • nadmiernie się poci,
 • ma trudności w ssaniu,
 • wydłuża czas karmienia, po którym jest bardzo zmęczone.

Nie zawsze te objawy muszą być powodem do niepokoju. W sytuacjach jednorazowych zdarzeń symptomy te nie muszą koniecznie oznaczać problemów zdrowotnych, ale w przypadku powtarzalności są z pewnością sygnałem do szybkiej konsultacji. Lekarze często zalecają, aby zawsze każdy niepokój rodzica konsultować z pracownikami służb medycznych. 

Kardiolog dziecięcy NFZ

Skorzystanie z konsultacji kardiologa dziecięcego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania od lekarza POZ, a w przypadku dzieci od lekarza-pediatry. Niestety czas oczekiwania jest w tych przypadkach dość długi i może wynosić nawet do kilkunastu miesięcy. 

Warto sprawdzić czas oczekiwania w różnych placówkach medycznych, aby wybrać to miejsce, gdzie jest on najkrótszy. Niektóre schorzenia i stan zdrowia małego pacjenta wymagają dość szybkiej konsultacji. Lekarz kierujący może wystawić skierowanie z dopiskiem „pilne” (cito), aby pacjent mógł być umieszczony w odrębnej kolejce oczekujących. Taki zapis stwarza możliwość konsultacji w krótszym terminie. 

Alternatywą dla wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest kardiolog dziecięcy prywatnie. Tutaj czas oczekiwania jest bardzo krótki, ale każda wizyta jest płatna. Cena może kształtować się od 100 do 300 zł, w zależności od stopnia naukowego lekarza i lokalizacji poradni. Niekiedy warto, obok wizyty w ramach NFZ, przeprowadzić także konsultację prywatną, aby upewnić się w diagnozie i podjąć trafne leczenie. 

Reklama

Kardiolog dla dzieci - jak się przygotować do wizyty?

Dobry kardiolog dziecięcy rozpoczyna wizytę od rozmowy z rodzicem, przeprowadzając szczegółowy wywiad. Ważne, aby lekarz uzyskał informacje, co budzi niepokój u opiekunów dziecka, jakie pojawiają się symptomy choroby czy inne dolegliwości. Specjalista ten zawsze wypytuje o genetyczne predyspozycje, z dokładnym określeniem kto w rodzinie choruje na serce. 

Warto wytłumaczyć dziecku na czym polega badanie i dlaczego znalazło się u lekarza. Stworzenie przyjaznej atmosfery daje poczucie bezpieczeństwa i spokój dziecka, który jest wyjątkowo potrzebny w trakcie badań kardiologicznych. Czasem nawet problemy ze zdjęciem odzieży do badania mogą być powodem stresu u małego pacjenta (na przykład za ciasna bluza).

Każdy rodzic powinien mieć przy sobie dokumentację medyczną i wyniki badań, jeśli takie były przeprowadzane. Z pewnością będą przydatne dla kardiologa przy ocenie stanu zdrowia dziecka. 

Po zebraniu wszystkich koniecznych informacji kardiolog dla dzieci przeprowadza ogólnolekarskie badanie i z reguły zleca wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

 • EKG (elektrokardiogram), którego celem jest zarejestrowanie elektrycznych czynności mięśnia sercowego,
 • ECHO serca, czyli badanie obrazowe, które pokazuje funkcjonowanie jam i zastawek serca oraz przepływ krwi za pomocą ultradźwięków,
 • Holter, czyli urządzenie, które monitoruje akcję serca do 48 godzin,
 • USG serca,
 • RTG klatki piersiowej, które pokazuje położenie i wielkość serca,
 • pomiar ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Wady serca u dzieci mogą pojawiać się w różnych etapach dorastania. Lekarze często podczas rutynowego badania (osłuchiwania) wyczuwają szmery w sercu, które nie zawsze muszą oznaczać chorobę serca. Przy miarowym tętnie i spokojnym biciu serca nie ma często zbyt dużych powodów do zmartwień, ale tylko systematyczne kontrole pozwolą wykluczyć wady serca. 

Każdy rodzic powinien bacznie obserwować swoje dziecko i wyłapywać wszystkie niepokojące sygnały. Wizyta u kardiologa pozwala na szybką diagnozę i wprowadzenie indywidualnego leczenia. Warto zatem poszukać kardiologa w kilku poradniach czy szpitalach, aby porównać czas oczekiwania na pierwsza wizytę. Warto także zasięgnąć opinii o konkretnym lekarzu u innych rodziców. Jeśli kardiolog wzbudzi zaufanie u dziecka to wizyta będzie dawała prawidłową i szybką diagnozę. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Prof. Wanda Kawalec, Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii dziecięcej, „Kardiologia dziecięca”,
 • J. Aleszewicz – Baranowska „Podstawy diagnostyki kardiologicznej u dzieci”, Akademia Medyczna w Gdańsku, 2007 r.,
 • A. Krawczyńska, B. Średniawa i inni „Długoterminowe monitorowanie holterowskie – rodzaje i znaczenie kliniczne”, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, 2010 r.,
 • www.nfz.gov.pl
 • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2019.1373 z dnia 2019.07.24).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Proktolog - lekarz od odbytu. Jak wygląda wizyta?
Proktolog wykonuje m.in. per rectum
Osteopata: czym się zajmuje, co leczy? Dziecięcy i dorosłych
Kobieta podczas rehabilitacji
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!