Nowy sklep

już ON-LINE

Nowoczesne leki stosowane w astmie

Jeśli chorujesz na astmę, lekarz najprawdopodobniej przepisze ci dwa lub trzy leki – takie leczenie nazywane jest terapią skojarzoną. Dwa podstawowe rodzaje środków to leki przeciwzapalne (najczęściej stosowane: kortykosteroidy) oraz leki rozkurczające oskrzela (najczęściej stosowane: betamimetyki). Mogą ci też zostać przepisane dodatkowe leki przeciwzapalne (przeciwleukotrienowe). To, jakie konkretnie będziesz przyjmować leki i w jakich ilościach, zależy od przebiegu i etapu twojej choroby.
Uważane za najskuteczniejsze w leczeniu astmy przeciwzapalne kortykosteroidy (inaczej sterydy) stosuje się przewlekle, w celu kontroli przebiegu choroby. Znoszące uczucie duszności rozkurczające leki objawowe podawane są doraźnie, w celu uśmierzenia ataku.

Czytaj też: astma---czy-mozemy-jej-zapobiegac,3004367,1.html">Astma - czy możemy jej zapobiegać?

Lekinaastmę">

Reklama

Leki na astmę

Leki mogą być podawane w tabletkach lub w postaci aerozolu (wziewne). Ponieważ astma jest chorobą dróg oddechowych, aerozoloterapia jest najczęstszą formą leczenia. Tak podany lek trafia bezpośrednio na błonę śluzową oskrzeli. Przyjmowanie leków w postaci aerozolu pozwala na zmniejszenie dawki, jak również znacznie zmniejsza ryzyko występowania działań ubocznych, mogących pojawić się przy leczeniu sterydami. W nowoczesnej terapii astmy stosuje się preparaty łączące leki przeciwzapalne i objawowe w jednym inhalatorze – dzięki czemu uzyskujemy jednocześnie leczenie stanu zapalnego i rozszerzenie oskrzeli.

Źle lub w ogóle nieleczona astma wpływa na generalne pogorszenie zdrowia łącznie z zagrożeniem życia – oprócz problemów z układem oddechowym zwiększa też ryzyko chorób układu krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować regularnie i prawidłowo odpowiednie leki, nie przerywając terapii na własną rękę po zaobserwowaniu poprawy. Bardzo ważne jest też, aby nie przyjmować betamimetyków bez jednoczesnego zażywania sterydów.

Czytaj też: Panie Doktorze, czy ja mogę mieć astmę?

Zobacz, jak przebiega: Monitorowanie astmy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)