ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Odcisk, modzel, kurzajka... Jaki problem mają twoje stopy?

Stopy to ważne i zarazem często pomijane przez nas części ciała. Zajmujemy się nimi dopiero, gdy coś im dolega. A problemów skórnych ze stopami jest całe mnóstwo. Jak sobie z nimi skutecznie radzić?
Spis treści

Reklama

Skąd te problemy?

Za problemy skórne stóp odpowiedzialna jest przede wszystkim specyficzna budowa ich skóry. Jest nieco grubsza i nie posiada gruczołów łojowych, co uzupełnia za to duża ilość gruczołów potowych. Taka budowa skóry sprzyja powstawaniu równych schorzeń, zwłaszcza problemów skórnych.

Problemy stóp potrafią być niezwykle uciążliwe. Stopy utrzymują cały ciężar ciała, odpowiedzialne są za naszą postawę oraz właściwy chód. Gdy pojawia się problem, cierpieć może na tym całe ciało oraz nasze samopoczucie.

Reklama

Hiperkeratozy – rogowacenie naskórka

Problemy z rogowaciejącym naskórkiem grupuje się pod wspólną nazwą – hiperkeratozy. Włącza się do tego takie przypadłości jak nagniotki, czyli odciski, modzele oraz rogowacenie naskórka w podeszwie stopy.

Reklama

Męczące odciski

Odcisk jest tak naprawdę reakcją obronną skóry na miejscowy, mocny ucisk. Może przybrać postać tak zwanego czopu rogowego – stożka o żółtawym odcieniu. Jego dalsze uciekanie może wywołać ostry ból. Występuje najczęściej w okolicy palców oraz pięt.

Do leczenia stosuje się maści na bazie kwasu salicylowego, które złuszczają naskórek. Skórę dotkniętą nagniotkami można również zmiękczyć dzięki gorącym kąpielom oraz smarowaniu chorego miejsca maścią cynkową.

Zobacz też: Odciski na stopach: jak się pozbyć?

Reklama

Rozległe modzele

Innym rodzajem odcisków są modzele. Rozwijają się głównie na podeszwie stóp, przybierając kolisty kształt. Poprzez swą rozległość mogą wywoływać ból całej stropy i utrudniać chodzenie. Przybierają żółtawą lub brunatną barwę.

Wpływ na powstawanie modzeli ma nadmierne obciążanie stóp, ich częste ocieranie wewnątrz obuwia, wysokie obcasy, otyłość oraz nieprawidłowy chód. By nie dopuścić do powstania modzeli, należy regularnie usuwać zrogowaciały naskórek, używać odpowiednich wkładów do obuwia oraz wybierać buty z miękkim podbiciem.

Reklama

Przykre rogowacenie naskórka

Częstą przypadłością stóp jest rogowacenie naskórka, czyli gromadzenie twardej skóry w okolicy pięt lub na podeszwach stóp. Rogowacenie doprowadza do stwardnienia oraz wysuszenia naskórka, tworząc twardy pancerz skóry o żółtawym odcieniu.

Podobnie jak w przypadku odcisków czy modzeli, do rogowacenia dochodzi wskutek nadmiernego nacisku na skórę. Nagromadzoną w jednym miejscu, twardą skórę usuwa się poprzez zabiegi złuszczające oraz usuwające martwy naskórek.

Zrogowaciała skóra może doprowadzić do popękania stóp, które wygląda nieestetycznie. Popękane stopy tworzą tzw. rozpadliny, czyli szczeliny skórne. Skóra taka jest wyraźnie odwodniona, przez co traci swą elastyczność. Domowe sposoby nie usuną problemu, a wręcz mogą go pogłębić. Ratunkiem dla popękanych stóp jest wizyta w specjalistycznym gabinecie.

Reklama

Nieestetyczne brodawki

Brodawki - lub inaczej kurzajki - to kolejny, częsty problem nie tylko stóp, ale również dłoni. Wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przybierają postać bezbolesnej, grudkowej zmiany skórnej. Występują najczęściej na podeszwach stóp.

Brodawki na stopach mogą przybierać postać pojedynczych zgrubień lub tzw. brodawek mozaikowych – kilku kurzajek zgrupowanych obok siebie. Te drugie znacznie utrudniają chodzenie i mogą wywoływać ból stopy.

Leczenie brodawek polega na ich wymrażaniu (krioterapia), wypalaniu za pomocą kwasu mlekowego oraz salicylowego, zmiękczaniu w ciepłej kąpieli. Możliwe jest także usunięcie za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Kurzajek nie należy rozdrapywać oraz wyciskać, ponieważ można doprowadzić do autozakażenia. Bakterie przenoszone zostają na inne części ciała, będąc przyczyną do powstania kolejnych brodawek.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja stóp
Zimne stopy - jakie są ich przyczyny? Poznaj domowe sposoby i leczenie zziębniętych stóp
Ogrzewanie zimnych stóp
Masażer wodny do nóg - przeciwwskazania do stosowania
Kobieta używa masażera wodnego do stóp
Pocenie stóp - domowe sposoby i leczenie. Co stosować?
Kobieta trzyma w dłoni brudne buty
Podobne artykuły
Brzydki zapach kobiecych stóp
Brzydki zapach stóp – jakie są sposoby na śmierdzące stopy?
Sine stopy na śniegu
Sine stopy – u dziecka i osoby dorosłej. Jakie przyczyny?
Kosmetyczka uciska receptory na stopach
Receptory na stopach - gdzie są i za co odpowiadają? Punkty refleksyjne a masaż
Pęcherze na stopach
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Żółte paznokcie u człowieka
Żółte paznokcie - jak je wybielić? Leczenie i domowe sposoby

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!