Najzdrowsze miejsce w internecie

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka to produkt spożywczy stosunkowo mało rozpowszechniony w naszym kraju, mimo że cechuje się on licznymi prozdrowotnymi właściwościami. Aby miał on pozytywny wpływ na nasz organizm, należy jednakże spożywać go w określonej formie, która pozwala na zachowanie zbawiennego działania oleju z wiesiołka.
Olej z wiesiołka w szklanym naczyniu
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Olej z wiesiołka - co to takiego?

Wiesiołek to roślina, którą możemy powszechnie znaleźć w naszym kraju, zwłaszcza na polach oraz łąkach. Jest jej szczególnie dużo w okresie letnim, kiedy wiesiołek kwitnie, przybierając charakterystyczny żółty kolor. Oczywiście, jest to również surowiec uprawiany specjalnie w kierunku produkcji oleju, choć wykorzystuje się go nie tylko do celów kulinarnych. Jest on także stosowany jako suplement diety oraz stanowi składnik licznych kosmetyków (zwykle tych o stężeniu maksymalnie 30-procentowym). 

Sam olej z wiesiołka charakteryzuje się składem bogatym w kwas gamma linolenowy, substancję wykorzystywaną przez organizm przy produkcji prostaglandyn. Spożywanie oleju dostarcza organizmowi także takie składniki jak kwas linolenowy, polifenole, przeciwutleniacze oraz witaminę E.

Olej z wiesiołka - zalety stosowania

Przede wszystkim, olej z wiesiołka ma wysoce prozdrowotne działanie, jeżeli chodzi o funkcjonowanie układu krążenia. Przyczynia się on do obniżenia poziomu cholesterolu, co w dalszej kolejności niweluje odkładanie się tej substancji w naczyniach krwionośnych. Obniża również ciśnienie, co jest pożądaną właściwością w przypadku osób cierpiących na hipertensję. Ponadto, stymuluje on spalanie tkanki tłuszczowej oraz opóźnia jej dalsze odkładaniesię. 

Olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na regenerację tkanki  łącznej oraz gojenie się ran. Pozwala na wzmocnienie odporności, łagodzi ból (szczególnie dobrze sprawdza się przy zmniejszaniu nasilenia bólów menstruacyjnych), polepsza płodność i ma dobry wpływ na sprawność umysłową. 

W końcu należy pamiętać kosmetycznych właściwościach oleju z wiesiołka. Produkt ten nie bez powodu znajduje się w składzie licznych dostępnych na rynku produktów pielęgnacyjnych. Wykazuje on bowiem bardzo dobre działanie nawilżające, wzmacniające oraz regenerujące skórę. Ma również pozytywny wpływ na stan włosów oraz paznokci. Świetnie sprawdza się u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry oraz egzemę, nie jest bowiem produktem o właściwościach uczulających. Jednocześnie zmniejsza podrażnienia naskórka, łagodzi stany zapalne oraz przynosi ukojenie skórze. Dzięki zawartości substancji antyutleniających, przyczynia się do zwalczania wodnych rodników 

Olej z wiesiołka - w jakiej formie go spożywać?

Jak już wspomniano, aby w pełni cieszyć się prozdrowotnymi i upiększającymi właściwościami oleju z wiesiołka, należy przyjmować go w ściśle określonej postaci. 

Taki produkt powinien być przede wszystkim świeży i o krótkim okresie przydatności do spożycia (w przeciwnym razie możemy spodziewać się, że część składników zdąży się utlenić i stracić swoją wartość). Ponadto, dobrze jest wybrać olej z wiesiołka niefiltrowany, nierafinowany oraz tłoczony na zimno. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Kobieta odczuwa dolegliwości żołądkowe
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Stopa z brodawką na dużym palcu
Przeczytaj artykuł
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Zioła obniżające ciśnienie tętnicze
Podobne artykuły
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Ajurwedyjski olejek
Jak działa ashwagandha na organizm? Rzeczy, o których nie wiedziałeś/-aś
Krwiściąg lekarski
Krwiściąg - właściwości ziela. Na co działa i jak stosować?
Herbata z werbeny cytrynowej
Werbena cytrynowa - właściwości. Jak uprawiać i stosować?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?