Olej z wiesiołka - co to takiego?
Wiesiołek to roślina, którą możemy powszechnie znaleźć w naszym kraju, zwłaszcza na polach oraz łąkach. Jest jej szczególnie dużo w okresie letnim, kiedy wiesiołek kwitnie, przybierając charakterystyczny żółty kolor. Oczywiście, jest to również surowiec uprawiany specjalnie w kierunku produkcji oleju, choć wykorzystuje się go nie tylko do celów kulinarnych. Jest on także stosowany jako suplement diety oraz stanowi składnik licznych kosmetyków (zwykle tych o stężeniu maksymalnie 30-procentowym).
Sam olej z wiesiołka charakteryzuje się składem bogatym w kwas gamma linolenowy, substancję wykorzystywaną przez organizm przy produkcji prostaglandyn. Spożywanie oleju dostarcza organizmowi także takie składniki jak kwas linolenowy, polifenole, przeciwutleniacze oraz witaminę E.
Olej z wiesiołka - zalety stosowania
Przede wszystkim, olej z wiesiołka ma wysoce prozdrowotne działanie, jeżeli chodzi o funkcjonowanie układu krążenia. Przyczynia się on do obniżenia poziomu cholesterolu, co w dalszej kolejności niweluje odkładanie się tej substancji w naczyniach krwionośnych. Obniża również ciśnienie, co jest pożądaną właściwością w przypadku osób cierpiących na hipertensję. Ponadto, stymuluje on spalanie tkanki tłuszczowej oraz opóźnia jej dalsze odkładaniesię.
Olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na regenerację tkanki łącznej oraz gojenie się ran. Pozwala na wzmocnienie odporności, łagodzi ból (szczególnie dobrze sprawdza się przy zmniejszaniu nasilenia bólów menstruacyjnych), polepsza płodność i ma dobry wpływ na sprawność umysłową.
W końcu należy pamiętać kosmetycznych właściwościach oleju z wiesiołka. Produkt ten nie bez powodu znajduje się w składzie licznych dostępnych na rynku produktów pielęgnacyjnych. Wykazuje on bowiem bardzo dobre działanie nawilżające, wzmacniające oraz regenerujące skórę. Ma również pozytywny wpływ na stan włosów oraz paznokci. Świetnie sprawdza się u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry oraz egzemę, nie jest bowiem produktem o właściwościach uczulających. Jednocześnie zmniejsza podrażnienia naskórka, łagodzi stany zapalne oraz przynosi ukojenie skórze. Dzięki zawartości substancji antyutleniających, przyczynia się do zwalczania wodnych rodników
Olej z wiesiołka - w jakiej formie go spożywać?
Jak już wspomniano, aby w pełni cieszyć się prozdrowotnymi i upiększającymi właściwościami oleju z wiesiołka, należy przyjmować go w ściśle określonej postaci.
Taki produkt powinien być przede wszystkim świeży i o krótkim okresie przydatności do spożycia (w przeciwnym razie możemy spodziewać się, że część składników zdąży się utlenić i stracić swoją wartość). Ponadto, dobrze jest wybrać olej z wiesiołka niefiltrowany, nierafinowany oraz tłoczony na zimno.