Dla Ciebie, na zdrowie!

Jaskółcze ziele na kurzajki: jak stosować w maści i olejku? Czy jest bezpieczne dla organizmu?

Jaskółcze ziele na kurzajki stosowane jest od wieków, wykazując na tym polu dużą skuteczność. Lecznicze właściwości tej rośliny wykorzystuje się też w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, napięć emocjonalnych czy różnego typu stanów zapalnych. Ale uwaga: naukowcy dowiedli, że jaskółcze ziele może być toksyczne. Czy można zatem bez obaw aplikować jego sok na zmiany skórne?
Jaskółcze ziele dziko rosnące
źródło:123RF
W skrócie
 • Kurzajki to zmiany skórne spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W medycynie ludowej, aby pozbyć się kurzajek, stosuje się jaskółcze ziele.
 • Skuteczność działania wyciągu z glistnika na kurzajki wynika przede wszystkim z antywirusowych własności tej rośliny. Warto pamiętać, że roślina ta posiada również właściwości: antynowotworowe, przeciwzapalne, moczopędne oraz antyalergiczne.
 • Jaskółcze ziele na kurzajki dostępne jest w formie maści lub kremu. Preparat w takich formach jest najwygodniejszy do aplikacji na miejsce zmienione chorobowo.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny powstawania brodawek. Jak je leczyć i usuwać?
Spis treści

Reklama

Jaskółcze ziele na kurzajki

Glistnik jaskółcze ziele (łac.: Chelidonium majus L) jest byliną z rodziny makowatych. Występuje pospolicie w strefie klimatu umiarkowanego, w tym powszechnie w Polsce. Rozliczne lecznicze właściwości glistnika znane są od tysięcy lat.

W medycynie ludowej stosuje się przede wszystkim jaskółcze ziele na kurzajki – zmiany skórne spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wyciąg z jaskółczego ziela używany jest też w celu łagodzenia napięcia emocjonalnego, a także dolegliwości ze strony układu trawiennego, powstałych wskutek stanów spastycznych (nieprawidłowego napięcia mięśni) w obrębie dróg żółciowych. 

Doniesienia naukowe mówią również o właściwościach:

 • antynowotworowych, 
 • przeciwzapalnych, 
 • moczopędnych,
 • antyalergicznych glistnika. 

Reklama

Glistnik na kurzajki

Wyciąg z glistnika na kurzajki działa przede wszystkim za sprawą antywirusowych właściwości rośliny. Najprawdopodobniej związane jest to z aktywnością syntezowanych przez roślinę enzymów. Jak podają autorzy opracowania Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, ziele wytwarza:

 • aktywne biologicznie białka: (glikoproteiny o aktywności lektyny i DNA-azy)
 • zewnątrzkomórkowe peroksydazy (izolowane z lateksu soku mlecznego)
 • inhibitory proteinazy cysteiny z grupy fitocystatyn – chelidocystatyny

W świetle badań naukowych, enzymy te znacząco wpływają na antybakteryjne i przeciwwirusowe działanie soku mlecznego, które wykorzystywane jest w leczeniu kurzajek wywołanych przez wirus HPV. 

Reklama

Jak stosować jaskółcze ziele na kurzajki? 

Preparat należy nanieść w niewielkiej ilości na miejsce zmienione chorobowo, unikając przy tym kontaktu z oczami oraz jamą ustną, a także błonami śluzowymi narządów intymnych.

Jeżeli używamy ekstraktu w formie płynnej (do kupienia w aptece lub sklepie zielarskim), można do tego celu zastosować pipetę, wacik lub inny aplikator. Podobnie rzecz wygląda w przypadku soku z wyciśniętego jaskółczego ziela (aby pozyskać mleczną maź, należy przełamać roślinę i lekko ucisnąć uszkodzoną łodygę). 

Jaskółcze ziele na kurzajki dostępne jest też w postaci maści z gistnika lub kremu. To najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma aplikacji, aczkolwiek należy brać pod uwagę względnie wysokie koszty zakupu, w granicach 30-45 złotych za opakowanie.

Olejek z glistnika na kurzajki stosuje się przez maksymalnie kilka-kilkanaście dni, natomiast maści zawierające ekstrakty z jaskółczego ziela w niższym stężeniu – do 30 dni.

Reklama

Dlaczego stosować ziele jaskółcze na kurzajki?

Dlaczego stosuje się ziele jaskółcze na kurzajki w sytuacji, gdy istnieją profesjonalne metody leczenia? Po pierwsze – wykazuje ono relatywnie dużą skuteczność w walce z tego typu zmianami skórnymi. Po drugie, inne dostępne środki nie zawsze okazują się skuteczne.

Najpowszechniej obecnie stosowaną metodą zwalczania kurzajek jest ich wymrażanie za pomocą ciekłego azotu. Zabieg ten wykonuje się w gabinetach kosmetologicznych lub dermatologicznych.

Dostępne są też działające na podobnej zasadzie preparaty do domowego stosowania. Kosztują one jednak około 30-50 złotych, a więc kilka razy więcej, niż fiolka zawierająca ekstrakt z ziela jaskółczego (7-15 zł). 

Reklama

Czy glistnik na kurzajki jest bezpieczny?

Przez lata uważano też, że glistnik ma działanie hepatoochronne, a więc korzystne dla wątroby. Doniesienia naukowe z ostatnich lat zdają się jednak temu jaskrawo przeczyć. Obecnie uważa się wręcz, że jaskółcze ziele działa hepatotoksycznie – przy dłuższym stosowaniu w większych ilościach może prowadzić do śmiertelnych w skutkach uszkodzeń wątroby

W świetle powyższego, szereg rekomendacji różnego typu agencji nadzorujących rynek farmaceutyczny, które ukazały się w ostatnim dziesięcioleciu, zaleca odejście od stosowania preparatów doustnych zawierających wyciąg z glistnika.

Uznano, że ryzyko ich stosowania jest niewspółmiernie duże wobec potencjalnych korzyści terapeutycznych. Spektrum niepożądanych efektów ubocznych jest bowiem niezwykle szerokie, od łagodnej niestrawności po ciężkie tachykardię czy stany śpiączki.

Czy w takiej sytuacji glistnik na kurzajki jest bezpieczny i może być używany? W tej materii zastrzeżenia nie są formułowane, rzecz dotyczy bowiem zastosowania zewnętrznego. 

Glistnik jaskółcze ziele na kurzajki aplikowany jest miejscowo i nie dostaje się do układu trawiennego, nie oddziałuje zatem w żaden sposób na wątrobę. Aczkolwiek i w tym przypadku należy zachować umiar, jeśli chodzi o ilość oraz czas stosowania ekstraktu – używany w nadmiarze może zostawiać na skórze blizny. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011
 • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Anna Goździcka-Józefiak, Waldemar Buchwald, Przeciwdrobnoustrojowe działanie Chelidonium majus L., Postępy Fitoterapii 4/2013
 • Zakażenia HPV jako problem kliniczny Mikołajczyk K., Żaba R.; Przewodnik Lekarza, 2005; 5: 38-475
 • Leczenie brodawek skórnych wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, human papillomavirus) Goyal-Stec M., Majewski S.; Postępy Dermatologii i Alergologii, 2006; XXIII, 4: 157–160
 • Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania Migas P., Heyka M.; Postępy Fitoterapii, 2011, 3: 208-218
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Sposoby na ból żołądka. Co jest dobre na ból brzucha?
Wizualizacja wyglądu żołądka w układzie pokarmowym człowieka
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Stopa z brodawką na dużym palcu
Przeczytaj artykuł
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Zioła obniżające ciśnienie tętnicze
Podobne artykuły
Główka szczeci pospolitej
Szczeć pospolita - właściwości lecznicze. Na co działa?
Szafran jako przyprawa w białym pojemniczku a za nim fioletowe kwiaty tej rośliny
Szafran - właściwości. Jak stosować najdroższą przyprawę?
Pszczoła zbiera pyłek z z kwiatów ostrożenia
Ostrożeń - właściwości i przeciwwskazania. Na co stosować?
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jak sobie radzisz z nadmiernym stresem?