Jaskółcze ziele na kurzajki - jak stosować? Maść i olejek

Jaskółcze ziele na kurzajki stosowane jest od wieków, wykazując na tym polu dużą skuteczność. Lecznicze właściwości tej rośliny wykorzystuje się też w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, napięć emocjonalnych czy różnego typu stanów zapalnych. Ale uwaga: naukowcy dowiedli, że jaskółcze ziele może być toksyczne. Czy można zatem bez obaw aplikować jego sok na zmiany skórne?
Jaskółcze ziele dziko rosnące
źródło:123RF

Spis treści

Jaskółcze ziele na kurzajki

Glistnik jaskółcze ziele (łac.: Chelidonium majus L) jest byliną z rodziny makowatych. Występuje pospolicie w strefie klimatu umiarkowanego, w tym powszechnie w Polsce. Rozliczne lecznicze właściwości glistnika znane są od tysięcy lat. W medycynie ludowej stosuje się przede wszystkim jaskółcze ziele na kurzajki – zmiany skórne spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wyciąg z jaskółczego ziela używany jest też w celu łagodzenia napięcia emocjonalnego, a także dolegliwości ze strony układu trawiennego, powstałych wskutek stanów spastycznych (nieprawidłowego napięcia mięśni) w obrębie dróg żółciowych. 

Doniesienia naukowe mówią również o właściwościach:

  •  antynowotworowych, 
  • przeciwzapalnych, 
  •  moczopędnych,
  • antyalergicznych glistnika. 

Glistnik na kurzajki

Wyciąg z glistnika na kurzajki działa przede wszystkim za sprawą antywirusowych właściwości rośliny. Najprawdopodobniej związane jest to z aktywnością syntezowanych przez roślinę enzymów. Jak podają autorzy opracowaniaGlistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, ziele wytwarza:

  • aktywne biologicznie białka: (glikoproteiny o aktywności lektyny i DNA-azy)
  • zewnątrzkomórkowe peroksydazy (izolowane z lateksu soku mlecznego)
  • inhibitory proteinazy cysteiny z grupy fitocystatyn – chelidocystatyny

W świetle badań naukowych, enzymy te znacząco wpływają na antybakteryjne i przeciwwirusowe działanie soku mlecznego, które wykorzystywane jest w leczeniu kurzajek wywołanych przez wirus HPV. 

Jak stosować jaskółcze ziele na kurzajki? 

Preparat należy nanieść w niewielkiej ilości na miejsce zmienione chorobowo, unikając przy tym kontaktu z oczami oraz jamą ustną, a także błonami śluzowymi narządów intymnych. Jeżeli używamy ekstraktu w formie płynnej (do kupienia w aptece lub sklepie zielarskim), można do tego celu zastosować pipetę, wacik lub inny aplikator. Podobnie rzecz wygląda w przypadku soku samodzielnie wyciśniętego jaskółczego ziela (aby pozyskać mleczną maź, należy przełamać roślinę i lekko ucisnąć uszkodzoną łodygę). 

Jaskółcze ziele na kurzajki dostępne jest też w postaci maści lub kremu. To najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma aplikacji, aczkolwiek należy brać pod uwagę względnie wysokie koszty zakupu, w granicach 30-45 złotych za opakowanie. Olejek z glistnika na kurzajki stosuje się przez maksymalnie kilka-kilkanaście dni, natomiast maści zawierające ekstrakty z jaskółczego ziela w niższym stężeniu – do 30 dni.

Dlaczego stosować ziele jaskółcze na kurzajki?

Dlaczego stosuje się ziele jaskółcze na kurzajkiw sytuacji, gdy istnieją profesjonalne metody leczenia? Po pierwsze – wykazuje ono relatywnie dużą skuteczność w walce z tego typu zmianami skórnymi. Po drugie, inne dostępne środki nie zawsze okazują się skuteczne. Najpowszechniej obecnie stosowaną metodą zwalczania kurzajek jest ich wymrażanie za pomocą ciekłego azotu. Zabieg ten wykonuje się w gabinetach kosmetologicznych lub dermatologicznych. Dostępne są też działające na podobnej zasadzie preparaty do domowego stosowania. Kosztują one jednak około 30-50 złotych, a więc kilka razy więcej, niż fiolka zawierająca ekstrakt z ziela jaskółczego (7-15 zł). 

Czy glistnik na kurzajki jest bezpieczny?

Przez lata uważano też, że glistnik ma działanie hepatoochronne, a więc korzystne dla wątroby. Doniesienia naukowe z ostatnich lat zdają się jednak temu jaskrawo przeczyć. Obecnie uważa się wręcz, że jaskółcze ziele działa hepatotoksycznie – przy dłuższym stosowaniu w większych ilościach może prowadzić do śmiertelnych w skutkach uszkodzeń wątroby. 

W świetle powyższego, szereg rekomendacji różnego typu agencji nadzorujących rynek farmaceutyczny, które ukazały się w ostatnim dziesięcioleciu,zaleca odejście od stosowania preparatów doustnych zawierających wyciąg z glistnika. Uznano, że ryzyko ich stosowania jest niewspółmiernie duże wobec potencjalnych korzyści terapeutycznych. Spektrum niepożądanych efektów ubocznych jest bowiem niezwykle szerokie, od łagodnej niestrawności po ciężkie tachykardię czy stany śpiączki.

Czy w takiej sytuacji glistnik na kurzajki jest bezpieczny i może być używany? W tej materii zastrzeżenia nie są formułowane, rzecz dotyczy bowiem zastosowania zewnętrznego. Glistnik jaskółcze ziele na kurzajki aplikowany jest miejscowo i nie dostaje się do układu trawiennego, nie oddziałuje zatem w żaden sposób na wątrobę. Aczkolwiek i w tym przypadku należy zachować umiar, jeśli chodzi o ilość oraz czas stosowania ekstraktu – używany w nadmiarze może zostawiać na skórze blizny. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011
  • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Anna Goździcka-Józefiak, Waldemar Buchwald, Przeciwdrobnoustrojowe działanie Chelidonium majus L., Postępy Fitoterapii 4/2013

Oceń artykuł

(liczba ocen 10)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.