Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Oliwa z oliwek na twarz - jak stosować? Efekty działania na skórę

Oliwa z oliwek wykazuje skuteczne działanie pielęgnacyjne na twarz, skórę całego ciała, a nawet na włosy i paznokcie. W jaki sposób działa olej oliwkowy, jak go stosować i na jakie rejony ciała nakładać? Okazuje się, że oliwa z oliwek jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa i bardzo łaskawa dla urody. Sprawdź, jak działa.
Maseczka z oliwy z oliwek
źródło:123RF
W skrócie
  • Oliwa z oliwek na twarz pomaga, np. w niwelowaniu zmarszczek. Na co jeszcze działa?
  • Oliwa z oliwek jest stosunkowo bezpieczna do stosowania na skórę twarzy, chociaż są pewne wyjątki. Jakie?
  • Oliwa z oliwek jest bazą różnych kosmetyków i można ją wykorzystać jako podstawa domowej maseczki na twarz. Jak ją przygotować?
SPRAWDŹ TEŻ: Jaka oliwa z oliwek jest najlepsza?
Spis treści

Czy oliwa z oliwek jest dobra na twarz?

Oliwę można wykorzystywać na wiele sposobów, ponieważ jest nie tylko smacznym i aromatycznym składnikiem potraw, ale także idealnym komponentem naturalnych kosmetyków, po które można sięgnąć w dowolnym momencie.

Na jakie części ciała jest używana oliwa z oliwek? Na twarz, włosy, paznokcie, czy skórę na całym ciele. Tę mnogość i ogromną rozpiętość w zastosowaniu oliwy tłumaczą jej właściwości: 

  • przeciwstarzeniowe, 
  • przeciwzmarszczkowe, 
  • odbudowujące, 
  • wygładzające, 
  • likwidujące zmiany skórne, przebarwienia oraz trądzik, 
  • zapobiegające utracie wilgoci, 
  • przywracające naturalną barierę lipidową skóry, 
  • oczyszczające i nawilżające. 

Stąd na bazie tego produktu przygotowuje się takie preparaty jak np. maseczka z oliwy z oliwek, stosowana na twarz czy włosy, wcierka w skórę głowy, krem do twarzy i odżywka do paznokci. 

Poza tym swoimi rozlicznymi pielęgnacyjnymi walorami oliwa z oliwek redukuje stężenie cholesterolu we krwi, chroni przed chorobami serca, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym krwi, nowotworami, udarem mózgu, Alzheimerem, schorzeniami stawowymi i wieloma innymi dolegliwościami.

Oliwa z oliwek jest również dobrą ochroną przez promieniowaniem UV. Niestety nie blokuje jego wpływu całkowicie, a konieczność jej regularnego nakładania może być o wiele bardziej kłopotliwa niż stosowanie kremu. Z tego powodu nie jest ona polecana do opalania.

Reklama

Jak działa oliwa z oliwek na twarz?

Oliwa z oliwek w kosmetyce stanowi bardzo skuteczne remedium na zmarszczki, blizny, przebarwienia czy inne zmiany skórne pojawiające się wraz z upływem lat. Dzięki zawartości witamin E, A i K skutecznie radzi sobie z odświeżeniem, regeneracją i odpowiednim nawilżeniem i zmiękczeniem naskórka.

Jakie jeszcze korzyści przynosi oliwka z oliwek na twarz? Efekty zapewniające skórze odpowiedni poziom nawilżenia ale też oczyszczenia po stosowaniu tego artykułu spożywczego przekładają się na zwycięską walkę z trądzikiem i innymi problemami skórnymi.

Oliwa z oliwek znajduje się coraz powszechniej w kosmetykach marek, które słyną z pielęgnacji włosów i twarzy. Może być ona dodawana do peelingów i kremów.

Nie trzeba jednak z nich korzystać. Oliwa z oliwek stosowana samodzielnie jest bezpieczna nawet do pozostawienia jako maseczka. Jeśli konsystencja jest problemem, można ją dodawać do innych produktów, np. kremów do twarzy.

Maseczka z oliwy z oliwek to jeden ze specyfików, który przygotowuje się bardzo szybko, i który świetnie przeciwdziała podrażnieniom skóry i pobudza właściwe nawilżenie.

Jak ją przygotować i stosować? W skład takiej maseczki na twarz najczęściej wchodzi miód i oliwa z oliwek. Przepisów na ten domowy kosmetyk pielęgnacyjny nie brakuje.

Do jednego z nich potrzebne są łyżka oliwy z oliwek, 2 łyżki jogurtu naturalnego i łyżeczka miodu (jeśli nie jest płynny, warto wcześniej rozpuścić go w kąpieli wodnej). Gotową mieszankę zostawia się na oczyszczonej skórze twarzy na około kwadrans, po czym się ją zmywa.

Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale oliwa z oliwek nadaje się również do stosowania na rzęsy. Wpływa na ich pogrubienie i zagęszczenie, a jednocześnie można wykorzystywać ją jako pierwszy krok w demakijażu.

Reklama

Działanie oliwy z oliwek na skórę

Oliwa z oliwek na skórę całego ciała, nie tylko na skórę twarzy, działa odbudowująco, antyoksydacyjnie i odmładzająco. Dlatego warto dodawać kilka jej kropli np. do kąpieli, do masażu ciała, do balsamu, który wsmarowuje się w skórę, itp.

Oliwą można też usuwać zabrudzenia i resztki makijażu z twarzy. Wystarczy czystymi palcami dłoni rozprowadzić po twarzy kilka kropli oliwki, masować przez kilka minut, a potem wacikami lub ręcznikiem papierowym usunąć ją z buzi.

Taki masaż przy użyciu oleju oliwkowego powinno się także wykonywać na blizny, plamy, rozstępy  i inne niedoskonałości skórne. Aby produkt przyniósł oczekiwane rezultaty, należy stosować go regularnie. 

Na co jeszcze pomagao oliwa z oliwek? Działanie na skórę stóp w sposób zmiękczający, nawilżający i regenerujący pozwala rozprawić się ze zrogowaciałym naskórkiem, suchością pięt, a nawet zażółceniem w tych obszarach.

Niewielką ilość oliwy można też wcierać w paznokcie oraz skórę wokół nich lub moczyć je całe z sokiem z cytryny. Dzięki temu te rejony będą odżywione, mocne, błyszczące i zdrowe. Po pewnym czasie regularnego stosowania znikną też suche skórki.

Taką miksturę z oliwy z oliwek i cytryny można również zostawić na noc, by rano ją odcedzić przez sitko. Tak sporządzony specyfik sprawdzi się na żylaki na nogach. Ważne, by w miejsce zmienione chorobowo wcierać grubą warstwę mikstury.

Według powszechnej opinii, inną z zalet oliwy z oliwek jest skuteczne działanie na hemoroidy. Można ją wcierać w odbyt lub nasączyć czosnek, który umieszcza się w okolicach żylaków.

Oliwa z oliwek jest bazą wielu produktów dla dzieci starszych, jak i niemowląt. Produkty te są specjalnie produkowane tak, by były bezpieczne dla maluszków. Niewskazana jest natomiast dla nich naturalna oliwa z oliwek.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadzili badania, by sprawdzić, jaki wpływ mają oleje roślinne na barierę ochronną skóry dzieci. Niestety wyniki okazały się negatywne.

Reklama

Działanie oliwy z oliwek na włosy

Pielęgnacyjne czynności związane z tym tłuszczem nie dotyczą wyłącznie zabiegów takich jak smarowanie twarzy. Oliwa z oliwek może być z powodzeniem stosowana jako formę olejowania na włosy średnio i wysokoporowate, a także zarówno kręcone, jak i proste.

Maseczka nawilża, odżywia i wzmacnia strukturę włosa oraz zapobiega uwalnianiu wolnych rodników. Dodatkowo przeciwdziała łupieżowi, rozdwajaniu się końcówek włosów i wysuszaniu pukli włosowych.

Jak zatem w praktyce używać maski na włosy, której bazą jest oliwa z oliwek? Właściwości kosmetyczne tego produktu powodują, że najskuteczniej będzie on oddziaływać na włosy, kiedy zostanie nałożony zaraz po ich opłukaniu wodą lub na sucho.

Następnie należy wmasować oliwę w końcówki włosów, a jeśli zachodzi taka potrzeba, także w skórę głowy (jednak wówczas należy dłużej je spłukiwać z użyciem dobrego szamponu do włosów), a następnie nakryć głowę czepkiem foliowym.

Można otulić je dodatkowo ciepłym ręcznikiem i zostawić na godzinę lub 2. Niektóre panie nakładają sobie taką maskę na noc i zmywają dopiero rankiem. Po tym czasie maskę należy dokładnie zmyć z  włosów.

Taki zabieg warto stosować choć raz w tygodniu, szczególnie jeśli włosy są bardzo zniszczone. Tylko regularne stosowanie oliwy w oliwek pozwala uzyskać pożądane efekty.

Wcieranie oliwy z oliwek w skórę głowy może być również sposobem na wszy. Ciepły (nie gorący) tłuszcz uniemożliwia przeobrażenie się gnidom w dorosłą wesz.

Oliwa z oliwek mogłaby pomóc w zwalczaniu ciemieniuchy, która jest rodzajem łagodnego zapalenia łojotokowego skóry, który występuje u niemowlaków. Ciemieniucha zazwyczaj znika sama po kilku tygodniach. Lepiej zatem użyć na nią specjalnej oliwki dla dzieci, gdyż oliwa z oliwek jest niewskazana do stosowania na skórze niemowląt.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania oliwy z oliwek na twarz

Jak wszystko, oliwę z oliwek również można przedawkować, gdy jest ona stosowana wewnętrznie. Nadmierne spożycie może prowadzić do biegunek.

Podczas stosowania zewnętrznego, skutki uboczne odczują osoby z uczuleniami i AZS (atopowe zapalenie skóry). U osób z cerą tłustą lub mieszaną oliwa z oliwek wcierana w twarz może powodować trądzik.

Może ona zaostrzyć także stany zapalne. Oliwa z oliwek zawiera kwas oleinowy, który może być za mocny dla niektórych osób.

Warto zatem zrobić test. Wystarczy nałożyć trochę oliwy z oliwek na część twarzy, np. na jeden policzek i sprawdzić, jak zareaguje skóra.

Jak zostało już wspomniane w tekście, stosowanie jej jest niebezpieczne także dla skóry dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

  • Sandilou Maria, Oliwa z oliwek, Wydawnictwo Summer Dream, ISBN 9789607439642.
  • Lehari Gabriele, Oliwa i oliwki w kuchni, dla zdrowia, dla urody, Wydawnictwo RM, ISBN 978-83-724-3804-1.
  • E. Flaczyk, J. Kobus, M. Rudzińska, D. Górecka: Wpływ warunków przechowywania oliwy „extra virgin” na zawartość polifenoli, steroli i skwalenu oraz stabilność oksydacyjną, Rośl. Oleiste., 27, 2006, 129-141.
  • T. Lofthouse: Oliwa: różne rodzaje oliwy i jej zastosowanie, Wydawnictwo K.E. Liber, cop., Warszawa 2008
  • E. Kwiatkowska: Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek, Postępy Fitoterapii, 3, 2007, 168-171.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial