Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Oliwa z oliwek na twarz - jak stosować? Efekty działania na skórę

Oliwa z oliwek wykazuje skuteczne działanie pielęgnacyjne na twarz, skórę całego ciała, a nawet na włosy i paznokcie. W jaki sposób działa olej oliwkowy, jak go stosować i na jakie rejony ciała nakładać? Okazuje się, że oliwa z oliwek jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa i bardzo łaskawa dla urody. Sprawdź, jak działa.
Maseczka z oliwy z oliwek
źródło:123RF
W skrócie
  • Oliwa z oliwek na twarz pomaga, np. w niwelowaniu zmarszczek. Na co jeszcze działa?
  • Oliwa z oliwek jest stosunkowo bezpieczna do stosowania na skórę twarzy, chociaż są pewne wyjątki. Jakie?
  • Oliwa z oliwek jest bazą różnych kosmetyków i można ją wykorzystać jako podstawa domowej maseczki na twarz. Jak ją przygotować?
SPRAWDŹ TEŻ: Jaka oliwa z oliwek jest najlepsza?
Spis treści

Czy oliwa z oliwek jest dobra na twarz?

Oliwę można wykorzystywać na wiele sposobów, ponieważ jest nie tylko smacznym i aromatycznym składnikiem potraw, ale także idealnym komponentem naturalnych kosmetyków, po które można sięgnąć w dowolnym momencie.

Na jakie części ciała jest używana oliwa z oliwek? Na twarz, włosy, paznokcie, czy skórę na całym ciele. Tę mnogość i ogromną rozpiętość w zastosowaniu oliwy tłumaczą jej właściwości: 

  • przeciwstarzeniowe, 
  • przeciwzmarszczkowe, 
  • odbudowujące, 
  • wygładzające, 
  • likwidujące zmiany skórne, przebarwienia oraz trądzik, 
  • zapobiegające utracie wilgoci, 
  • przywracające naturalną barierę lipidową skóry, 
  • oczyszczające i nawilżające. 

Stąd na bazie tego produktu przygotowuje się takie preparaty jak np. maseczka z oliwy z oliwek, stosowana na twarz czy włosy, wcierka w skórę głowy, krem do twarzy i odżywka do paznokci. 

Poza tym swoimi rozlicznymi pielęgnacyjnymi walorami oliwa z oliwek redukuje stężenie cholesterolu we krwi, chroni przed chorobami serca, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym krwi, nowotworami, udarem mózgu, Alzheimerem, schorzeniami stawowymi i wieloma innymi dolegliwościami.

Oliwa z oliwek jest również dobrą ochroną przez promieniowaniem UV. Niestety nie blokuje jego wpływu całkowicie, a konieczność jej regularnego nakładania może być o wiele bardziej kłopotliwa niż stosowanie kremu. Z tego powodu nie jest ona polecana do opalania.

Reklama

Jak działa oliwa z oliwek na twarz?

Oliwa z oliwek w kosmetyce stanowi bardzo skuteczne remedium na zmarszczki, blizny, przebarwienia czy inne zmiany skórne pojawiające się wraz z upływem lat. Dzięki zawartości witamin E, A i K skutecznie radzi sobie z odświeżeniem, regeneracją i odpowiednim nawilżeniem i zmiękczeniem naskórka.

Jakie jeszcze korzyści przynosi oliwka z oliwek na twarz? Efekty zapewniające skórze odpowiedni poziom nawilżenia ale też oczyszczenia po stosowaniu tego artykułu spożywczego przekładają się na zwycięską walkę z trądzikiem i innymi problemami skórnymi.

Oliwa z oliwek znajduje się coraz powszechniej w kosmetykach marek, które słyną z pielęgnacji włosów i twarzy. Może być ona dodawana do peelingów i kremów.

Nie trzeba jednak z nich korzystać. Oliwa z oliwek stosowana samodzielnie jest bezpieczna nawet do pozostawienia jako maseczka. Jeśli konsystencja jest problemem, można ją dodawać do innych produktów, np. kremów do twarzy.

Maseczka z oliwy z oliwek to jeden ze specyfików, który przygotowuje się bardzo szybko, i który świetnie przeciwdziała podrażnieniom skóry i pobudza właściwe nawilżenie.

Jak ją przygotować i stosować? W skład takiej maseczki na twarz najczęściej wchodzi miód i oliwa z oliwek. Przepisów na ten domowy kosmetyk pielęgnacyjny nie brakuje.

Do jednego z nich potrzebne są łyżka oliwy z oliwek, 2 łyżki jogurtu naturalnego i łyżeczka miodu (jeśli nie jest płynny, warto wcześniej rozpuścić go w kąpieli wodnej). Gotową mieszankę zostawia się na oczyszczonej skórze twarzy na około kwadrans, po czym się ją zmywa.

Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale oliwa z oliwek nadaje się również do stosowania na rzęsy. Wpływa na ich pogrubienie i zagęszczenie, a jednocześnie można wykorzystywać ją jako pierwszy krok w demakijażu.

Działanie oliwy z oliwek na skórę

Oliwa z oliwek na skórę całego ciała, nie tylko na skórę twarzy, działa odbudowująco, antyoksydacyjnie i odmładzająco. Dlatego warto dodawać kilka jej kropli np. do kąpieli, do masażu ciała, do balsamu, który wsmarowuje się w skórę, itp.

Oliwą można też usuwać zabrudzenia i resztki makijażu z twarzy. Wystarczy czystymi palcami dłoni rozprowadzić po twarzy kilka kropli oliwki, masować przez kilka minut, a potem wacikami lub ręcznikiem papierowym usunąć ją z buzi.

Taki masaż przy użyciu oleju oliwkowego powinno się także wykonywać na blizny, plamy, rozstępy  i inne niedoskonałości skórne. Aby produkt przyniósł oczekiwane rezultaty, należy stosować go regularnie. 

Na co jeszcze pomagao oliwa z oliwek? Działanie na skórę stóp w sposób zmiękczający, nawilżający i regenerujący pozwala rozprawić się ze zrogowaciałym naskórkiem, suchością pięt, a nawet zażółceniem w tych obszarach.

Niewielką ilość oliwy można też wcierać w paznokcie oraz skórę wokół nich lub moczyć je całe z sokiem z cytryny. Dzięki temu te rejony będą odżywione, mocne, błyszczące i zdrowe. Po pewnym czasie regularnego stosowania znikną też suche skórki.

Taką miksturę z oliwy z oliwek i cytryny można również zostawić na noc, by rano ją odcedzić przez sitko. Tak sporządzony specyfik sprawdzi się na żylaki na nogach. Ważne, by w miejsce zmienione chorobowo wcierać grubą warstwę mikstury.

Według powszechnej opinii, inną z zalet oliwy z oliwek jest skuteczne działanie na hemoroidy. Można ją wcierać w odbyt lub nasączyć czosnek, który umieszcza się w okolicach żylaków.

Oliwa z oliwek jest bazą wielu produktów dla dzieci starszych, jak i niemowląt. Produkty te są specjalnie produkowane tak, by były bezpieczne dla maluszków. Niewskazana jest natomiast dla nich naturalna oliwa z oliwek.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadzili badania, by sprawdzić, jaki wpływ mają oleje roślinne na barierę ochronną skóry dzieci. Niestety wyniki okazały się negatywne.

Reklama

Działanie oliwy z oliwek na włosy

Pielęgnacyjne czynności związane z tym tłuszczem nie dotyczą wyłącznie zabiegów takich jak smarowanie twarzy. Oliwa z oliwek może być z powodzeniem stosowana jako formę olejowania na włosy średnio i wysokoporowate, a także zarówno kręcone, jak i proste.

Maseczka nawilża, odżywia i wzmacnia strukturę włosa oraz zapobiega uwalnianiu wolnych rodników. Dodatkowo przeciwdziała łupieżowi, rozdwajaniu się końcówek włosów i wysuszaniu pukli włosowych.

Jak zatem w praktyce używać maski na włosy, której bazą jest oliwa z oliwek? Właściwości kosmetyczne tego produktu powodują, że najskuteczniej będzie on oddziaływać na włosy, kiedy zostanie nałożony zaraz po ich opłukaniu wodą lub na sucho.

Następnie należy wmasować oliwę w końcówki włosów, a jeśli zachodzi taka potrzeba, także w skórę głowy (jednak wówczas należy dłużej je spłukiwać z użyciem dobrego szamponu do włosów), a następnie nakryć głowę czepkiem foliowym.

Można otulić je dodatkowo ciepłym ręcznikiem i zostawić na godzinę lub 2. Niektóre panie nakładają sobie taką maskę na noc i zmywają dopiero rankiem. Po tym czasie maskę należy dokładnie zmyć z  włosów.

Taki zabieg warto stosować choć raz w tygodniu, szczególnie jeśli włosy są bardzo zniszczone. Tylko regularne stosowanie oliwy w oliwek pozwala uzyskać pożądane efekty.

Wcieranie oliwy z oliwek w skórę głowy może być również sposobem na wszy. Ciepły (nie gorący) tłuszcz uniemożliwia przeobrażenie się gnidom w dorosłą wesz.

Oliwa z oliwek mogłaby pomóc w zwalczaniu ciemieniuchy, która jest rodzajem łagodnego zapalenia łojotokowego skóry, który występuje u niemowlaków. Ciemieniucha zazwyczaj znika sama po kilku tygodniach. Lepiej zatem użyć na nią specjalnej oliwki dla dzieci, gdyż oliwa z oliwek jest niewskazana do stosowania na skórze niemowląt.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania oliwy z oliwek na twarz

Jak wszystko, oliwę z oliwek również można przedawkować, gdy jest ona stosowana wewnętrznie. Nadmierne spożycie może prowadzić do biegunek.

Podczas stosowania zewnętrznego, skutki uboczne odczują osoby z uczuleniami i AZS (atopowe zapalenie skóry). U osób z cerą tłustą lub mieszaną oliwa z oliwek wcierana w twarz może powodować trądzik.

Może ona zaostrzyć także stany zapalne. Oliwa z oliwek zawiera kwas oleinowy, który może być za mocny dla niektórych osób.

Warto zatem zrobić test. Wystarczy nałożyć trochę oliwy z oliwek na część twarzy, np. na jeden policzek i sprawdzić, jak zareaguje skóra.

Jak zostało już wspomniane w tekście, stosowanie jej jest niebezpieczne także dla skóry dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

  • Sandilou Maria, Oliwa z oliwek, Wydawnictwo Summer Dream, ISBN 9789607439642.
  • Lehari Gabriele, Oliwa i oliwki w kuchni, dla zdrowia, dla urody, Wydawnictwo RM, ISBN 978-83-724-3804-1.
  • E. Flaczyk, J. Kobus, M. Rudzińska, D. Górecka: Wpływ warunków przechowywania oliwy „extra virgin” na zawartość polifenoli, steroli i skwalenu oraz stabilność oksydacyjną, Rośl. Oleiste., 27, 2006, 129-141.
  • T. Lofthouse: Oliwa: różne rodzaje oliwy i jej zastosowanie, Wydawnictwo K.E. Liber, cop., Warszawa 2008
  • E. Kwiatkowska: Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek, Postępy Fitoterapii, 3, 2007, 168-171.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Kobieta ma zajady
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!