Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak wygląda blizna przerostowa i jak ją usunąć?

Blizna przerostowa stanowi efekt nieprawidłowości w procesie gojenia ran. Jest wypukła, twarda, zaczerwieniona i wyraźnie szpecąca. Można jednak skutecznie ją usunąć, a nawet zapobiec jej powstaniu. W jaki sposób? Jaki preparat na blizny należy zastosować?
Blizna przerostowa na ręce
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Blizna przerostowa stanowi niepożądany efekt nadmiernej produkcji kolagenu w czasie gojenia się rany.
 • Nieprawidłowy zrost może szpecić ciał – blizna wynosi się ponad powierzchnię skóry i jest silnie zaczerwieniona. Niekiedy też powoduje świąd.
 • Remedium na blizny przerostowe są preparaty zawierające wyciąg z cebuli, heparynę i alantoinę, które wpływają na proces kształtowania się blizny.
Spis treści

Reklama

Czym jest blizna przerostowa?

Blizna przerostowa jest zmianą powstałą w wyniku nadmiernego odkładania się włókien kolagenowych w czasie gojenia rany. Tworzy się w obrębie rany i nie wykracza poza jej brzegi, jest jednak wypukła - wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry.

Jest też wyraźnie zaczerwieniona, co jest efektem wnikania naczyń krwionośnych między włókna. Niekiedy powoduje uczucie świądu. Rzuca się w oczy, jest twarda, dlatego może stanowić poważny defekt estetyczny.

Powstaje w pierwszych dniach procesu gojenia, a w ciągu kolejnych 3-6 miesięcy może się rozrastać. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne metody zapobiegania jej rozbudowie. Możliwe jest też zmniejszenie jej rozmiarów po zastosowaniu odpowiednich metod leczenia i pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, by po zaobserwowaniu nieprawidłowości natychmiast wdrożyć właściwe środki zapobiegawcze i terapeutyczne.

Reklama

Jak powstają blizny przerostowe?

Najczęściej powstają blizny przerostowe po trądziku, cesarskim cięciu, operacji tarczycy i innych zabiegach chirurgicznych, a także po oparzeniu. Stanowi to efekt zaburzeń rozkładu i syntezy kolagenu - białka będącego głównym składnikiem tkanki łącznej oraz najważniejszym budulcem wykorzystywanym w procesie gojenia rany.

W rezultacie nadprodukcji, ilość kolagenu w bliźnie przerostowej jest kilkukrotnie większa, niż w zdrowej skórze. Patomechanizm ten nie został do końca wyjaśniony, naukowcy wyodrębnili jednak wiele czynników, które hipotetycznie mogą prowadzić do tworzenia się nieprawidłowych rozrostów.

Wymienia się w tym kontekście między innymi uwarunkowania genetyczne i indywidualne predyspozycje, czy napięcie skóry wokół rany, związane z charakterem urazu i umiejscowieniem. Zauważa się też, że blizny przerostowe częściej powstają u osób w wieku nastoletnim i młodych dorosłych, gdy organizm wykazuje największą zdolność do wytwarzania kolagenu (z biegiem lat funkcja ta stopniowo zanika).

Reklama

Blizna przerostowa a bliznowiec

Blizna przerostowa jest jedną z dwóch patologicznych form sklepienia zamykającego ranę. Drugim jest tak zwany bliznowiec (keloid). Pod pojęciem tym kryje się duża zmiana, która jest nie tylko wypukła, ale też wyraźnie wychodzi poza obręb rany - dlatego każde uszkodzenie tkanki w tym miejscu grozi odnowieniem i pogłębieniem urazu.

Jaka jest różnica między blizną przerostową a bliznowcem?

 • Częstotliwość występowania - przerosty są patologią stosunkowo powszechną, keloidy natomiast tworzą się zdecydowanie rzadziej.
 • Wielkość - bliznowce są znacznie bardziej rozległe, obejmując znaczny obszar wokół miejsca zranienia.
 • Kolor - keloidy są ciemniejsze, mają barwę czerwono-brązową, niekiedy sinawą, podczas gdy blizny przerostowe są bardziej zaróżowione.
 • Dolegliwości - bliznowiec powoduje świąd, ból i uczucie napięcia, w drugim z wymienionych przypadków objawy tego typu są rzadkością.
 • Lokalizacja - blizny przerostowe mogą powstawać w każdym niemal miejscu ciała, natomiast keloidy z reguły występują w typowych dla siebie lokalizacjach: na płatkach uszu, szyi oraz w okolicy mostka.
 • Zależność od typu skóry - w przypadku bliznowców, ryzyko wzrasta wraz z poziomem pigmentacji, przy przerostach taka zależność nie istnieje.
 • Czas pojawienia - blizny przerostowe zaczynają się tworzyć już w początkowym okresie gojenia, keloidy manifestują się znacznie później.
 • Spontaniczne cofanie i obkurczanie - przerosty często zmniejszają się samoczynnie, a nawet zanikają. Keloidy nie obkurczają się, mogą się najwyżej zatrzymać w rozwoju, ale w takiej lub innej formie zostaną na zawsze.

Mówiąc o różnicach między keloidem a blizną przerostową można jeszcze dodać, że pierwsza z wymienionych patologii bywa niekiedy uważana za łagodną zmianę nowotworową.

Reklama

Jak usunąć blizny przerostowe?

Mimo tendencji do samoczynnego obkurczania się i zanikania blizn przerostowych, procesy te warto wspierać, tak by efekty nieprawidłowego zasklepiania rany były jak najmniej widoczne. Działania należy podejmować już na wczesnym etapie, co pozwoli zminimalizować skutki.

W zależności od skali problemu, w leczeniu blizn przerostowych stosowane są takie metody, jak:

 • chirurgiczne usuwanie – wycięcie nieprawidłowo nabudowanych tkanek, wspomagane nastrzykiwaniem glikokortykosteroidami, zapobiegającymi wtórnej nadprodukcji kolagenu;
 • terapia uciskowa – silne ugniatanie blizny, powodujące niedotlenienie tkanek, czego finalnym efektem jest zmniejszenie produkcji kolagenu;
 • stosowanie opatrunków silikonowych, zmniejszających parowanie wody z rany – w ten sposób hamowany jest proces nieprawidłowego zabliźniania;
 • krioterapia – miejscowe zamrażanie komórek środowiska rany, dzięki czemu powstające włókna kolagenowe są płaskie, a ich liczba jest prawidłowa;
 • metody farmakologiczne, w tym stosowanie różnego typu żeli czy maści, przyspieszających i normalizujących gojenie ran oraz tworzenie blizn.

Do nieinwazyjnych środków, należą żele, maści czy preparaty zawierające w swoim składzie:

 • wyciąg z cebuli o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych;
 • heparynę - działa antyproliferacyjnie (przeciwzrostowo) oraz łagodzi stan zapalny. Poprawia też nawodnienie oraz rozluźnienie struktury kolagenu;
 • alantoinę - przyspiesza dojrzewanie blizny. 

Zaleca się ich stosowanie na blizny różnego pochodzenia, w tym po oparzeniach i urazach, po zabiegach chirurgicznych takich jak cesarskie cięcie czy operacja tarczycy, a także po laserowym wybielaniu tatuaży.

Usuwanie blizn przerostowych za pomocą preparatów zawierających cebulę, heparynę i alantoinę. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej.

Czytaj również

Bibliografia

 • Henryk Witmanowski i inni, Blizny przerostowe i keloidy Część I. Patogeneza i patomechanizm powstawania, Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 3: 107–115
 • Tomasz Zieliński i inni, Blizny przerostowe i keloidy Część II. Zapobieganie i leczenie, Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 3: 116–124
 • Katarzyna Osiak, Przerostowe blizny, bliznowce i przykurcze bliznowate, Postępy Nauk Medycznych 2-3/2005
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Jak wygląda blizna po usunięciu pieprzyka? Co pomaga, by była niewidoczna?
Usuwanie pieprzyków w dermatologa
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Kobieta z bliznami na twarzy
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?
Czerwone rozstępy na brzuchu
Jak można usunąć czerwone rozstępy?
Kobieta z bliznami po trądziku
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda