To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Piszczenie w uszach - przyczyny. Jak się pozbyć?

Piszczenie w uszach to wrażenia słuchowe przypominające cykanie świerszczy, piszczenie czy szumy, jest wynikiem aktywności układu nerwowego. Z reguły piszczenie w uszach występuje sporadycznie, jednak u niektórych osób dźwięki te są na tyle głośne i częste, że zaczynają przeszkadzać w codziennym śnie, odpoczynku czy funkcjonowaniu. Wtedy należy udać się do laryngologa.
Kobieta cierpiąca na piszczenie w uszach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Piszczenie w uszach może mieć różne przyczyny od infekcji, po urazy i choroby. Nie należy zapominać, że sposób życia również ma wielkie znaczenie.
 • Aby pozbyć się piszczenia w uszach, warto zastanowić się nad własnym trybem życia i spróbować ograniczyć bodźce silnie oddziałujące na słuch. Dobrym wyborem byłoby również ograniczenie czyszczenia uszu patyczkami kosmetycznymi.
 • Zniwelowanie problemu piszczenia w uszach często wymaga wizyty u laryngologa, który oczyści ucho i przyniesie ulgę.
 • Żeby pozbyć się piszczenia w uszach, należy odkryć jego przyczynę. Często leży ona w nadmiernej ekspozycji na stres.
SPRAWDŹ TEŻ: Szum w uszach - od czego szumy uszne? Leczenie domowe
Spis treści

Reklama

Piszczenie w uszach - co oznacza?

Jak dochodzi do piszczenia w uszach? Co powoduje piszczenie w uchu? Dźwięki, które słyszymy z zewnątrz powodują drgania - młoteczek, kowadełko i strzemiączko, które przesyłają informację do tzw. ślimaka czyli komory w której znajduje się płyn i rzęski, przetwarzają drgania na impulsy nerwowe łączące narząd słuchu i mózgu.

Mózg przetwarza te sygnały w dźwięki, kiedy rzęski zostaną uszkodzone, zaczynają nieprzerwalnie wysyłać impulsy do nerwu słuchowego czyli w skrócie do mózgu, który będzie myślał o odbiorze dźwięków, mimo iż na zewnątrz może panować cisza.

Piszczenie w uszach - przyczyny

Jeśli słyszymy piszczenie w uszach przyczyną może być:

 • zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym – dlatego też tak ważna staje się odpowiednia higiena za pomocą preparatów, takich jak np. spray do czyszczenia uszu;
 • narażenie na duży hałas,
 • nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze,
 • urazy nerwu słuchowego a nawet kręgów szyjnych lub błędnika,
 • infekcje ucha środkowego i wewnętrznego,
 • choroby na tle psychicznym np. zaburzenia lękowe czy stany depresyjne,
 • choroby neurologiczne np. stwardnienie rozsiane,
 • nadużywanie niektórych leków np. antybiotyków lub leków przeciwbólowych,
 • choroba Meniere’a - częstymi objawami (ale nie wyłącznie ją oznaczającymi) są oprócz piszczenia w uszach także zawroty głowy,
 • starzenie się narządu słuchu.

Kiedy dokucza nam piszczenie w uszach, warto przyjrzeć się sposobie naszego trybu życia. Mianowicie jak często słuchamy muzyki przez słuchawki, do jakiej głośności jesteśmy przyzwyczajeni, w jakim otoczeniu pracujemy, i czy odpowiednio chronimy słuch, kiedy przebywamy w głośnych pomieszczeniach?

Jeśli zbyt często narażamy nasz słuch na wysokie dźwięki o silnym natężeniu, piszczenie w uszach może świadczyć o:

co zazwyczaj objawia się również słyszeniem szumów, piszczenia czy trzaskania bezpośrednio przed snem, kiedy organizm próbuje się wyciszyć z bodźców, którymi był atakowany w ciągu dnia.

Kolejnymi rzeczami, które może zwiastować piszczenie w uszach są:

 • bakteryjne zapalenie ucha - często połączone z bólem ucha,
 • wysiękowe zapalenie ucha - również często oprócz piszczenia występuje ból ucha.

Piszczenie w uszach - jak się pozbyć?

Do jednych z najczęstszych przyczyn piszczenia w uszach oraz szumów w uszach jest zaleganie woskowiny, która często na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, zamiast być wydalana z uszu, zaczyna być wpychana do środka ucha.

Tak zazwyczaj dzieje się w przypadku czyszczenia uszu patyczkami kosmetycznymi, które wbrew popularnemu nawykowi nie służą wcale do czyszczenia uszu. W celu ich higieny najlepszym rozwiązaniem są specjalne spraye do uszu bądź płukanie uszu specjalnymi specyfikami.

Kiedy podejrzewamy, że woskowina w uszach mogła zatkać nieco ujście ucha, warto udać się do laryngologa, który na miejscu bezboleśnie przepłucze ucho. Zabieg ten polega na przepłukaniu ucha letnią wodą pod odpowiednim kątem i ciśnieniem. Dzięki temu ucho jest dokładnie oczyszczone i co najważniejsze, przynosi szybką ulgę i przyjemne uczucie odetkania ucha.

Reklama

Piszczenie w uszach - nerwica

Jeżeli piszczenie w uszach lub szumy pojawiają się na koniec dnia w trakcie zasypiania, może podejrzewać, że jest to wynik nadmiernej ekspozycji organizmu na stres i głośne czynniki zewnętrzne.

Jeśl piszczenie w uszach czy szumy pojawiają się regularnie co wieczór lub co noc, można podejrzewać, że przyczyną może zbyt dużą ilość wrażeń i nadciśnienie.

Warto przystopować nieco z rytmem życia, ograniczyć i złagodzić bodźce, które docierają do naszego organizmu oraz uszu i zaobserwować czy pojawi się poprawa. Jeśli nie, należy skonsultować się kolejno z laryngologiem, neurologiem lub psychologiem.

W celu utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia powinno znaleźć się w nim miejsce na odpoczynek i relaks.

Reklama

Piszczenie w uszach - jak leczyć?

Aby odpowiednio dobrać leczenie, czy to domowe czy podejmowane przez lekarza, należy odkryć przyczynę piszczenia w uszach. Do tego nierzadko potrzebna jest konsultacja z lekarzem, chociażby rodzinnym. Do najczęstszych polecanych sposobów leczenia piszczenia w uszach są:

 • unikanie hałasów i wysokich dźwięków, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, zaopatrzenie się w specjalne wygłuszające słuchawki,
 • relaks i odpoczynek, spięte i znerwicowane ciało nigdy nie ma powodów do tego, by odpowiednio funkcjonować,
 • ograniczać stres i czynniki podwyższające ciśnienie,
 • odpowiednia pielęgnacja uszu, zrezygnowanie z patyczków kosmetycznych na rzecz specjalnych sprayów czy płynów do płukania uszu,
 • ograniczenie spożywania aspiryny, która często powoduje piszczenie i szumienie w uszach oraz może doprowadzić do uszkodzenia rzęsek ślimaka usznego,
 • ograniczenie spożywania kofeiny, która pobudza poruszanie się rzęsek w uszach, które wysyłają wibracje do nerwu słuchowego,
 • odrywanie myśli od przypadłości piszczenia w uszach, ciągłe analizowanie i denerwowanie się z tego powodu będzie tylko nasilać ten objaw, najlepiej udaj się na spacer i posłuchaj kojących dźwięków przyrody.

Czytaj również

Bibliografia

 • Wstępne różnicowanie szumu usznego, Medycyna po dyplomie, vol. 20, nr 3, Marzec 2011 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/995/original/Strony_od_MpD_2011_03-17.pdf?1468237095 (dostęp 29.07.2021)
 • Waldemar Narożny, Janusz Siebert, Jarosław Płończak, Leczenie zachowawcze niektórych chorób ucha wewnętrznego, Wydawnictwo Via Medica, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 5, 378–390
 • Mariola Zagor, Szumy uszne, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105636,szumy-uszne (dostęp 29.07.2021)
 • Andrzej Czyżewski, Interdyscyplinarne ujęcie problemu szumów usznych i wynikające z niego technologie elektronicznego wspomagania diagnostyki i terapii, Audiofonologia 2005, 25
 • Becker W., Naumann H., Pfaltz C., Choroby uszu, nosa i gardła. Warszawa 1992
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Laryngologia
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Jama nosowa - dlaczego to ważny element układu oddechowego?
Jak leczyć problemy z jamą nosową?
Czym jest śluzówka nosa? Co stosować na wysuszoną śluzówkę?
Wizualizacja budowy nosa i śluzówki
Podobne artykuły
Stetoskop i napis aphonia
Utrata głosu (bezgłos): jak odzyskać głos? Domowe sposoby
Kobieta cierpiąca na piszczenie w uszach
Piszczenie w uszach - przyczyny. Jak się pozbyć?
Czyszczenie uszu u małego dziecka
Nadmiar woskowiny w uszach - jak czyścić uszy?
Aparat słuchowy
Aparat słuchowy: jak działa i jaki wybrać? Cena i refundacja
Mężczyzna zastanawia się co na zatoki
Co pomaga na zatoki? Najlepsze domowe sposoby i leki

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial