Reklama
Piszczenie w uszach - co oznacza?
Jak dochodzi do piszczenia w uszach? Co powoduje piszczenie w uchu? Dźwięki, które słyszymy z zewnątrz powodują drgania - młoteczek, kowadełko i strzemiączko, które przesyłają informację do tzw. ślimaka czyli komory w której znajduje się płyn i rzęski, przetwarzają drgania na impulsy nerwowe łączące narząd słuchu i mózgu.
Mózg przetwarza te sygnały w dźwięki, kiedy rzęski zostaną uszkodzone, zaczynają nieprzerwalnie wysyłać impulsy do nerwu słuchowego czyli w skrócie do mózgu, który będzie myślał o odbiorze dźwięków, mimo iż na zewnątrz może panować cisza.
Piszczenie w uszach - przyczyny
Jeśli słyszymy piszczenie w uszach przyczyną może być:
- zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym – dlatego też tak ważna staje się odpowiednia higiena za pomocą preparatów, takich jak np. spray do czyszczenia uszu;
- narażenie na duży hałas,
- nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze,
- urazy nerwu słuchowego a nawet kręgów szyjnych lub błędnika,
- infekcje ucha środkowego i wewnętrznego,
- choroby na tle psychicznym np. zaburzenia lękowe czy stany depresyjne,
- choroby neurologiczne np. stwardnienie rozsiane,
- nadużywanie niektórych leków np. antybiotyków lub leków przeciwbólowych,
- choroba Meniere’a - częstymi objawami (ale nie wyłącznie ją oznaczającymi) są oprócz piszczenia w uszach także zawroty głowy,
- starzenie się narządu słuchu.
Kiedy dokucza nam piszczenie w uszach, warto przyjrzeć się sposobie naszego trybu życia. Mianowicie jak często słuchamy muzyki przez słuchawki, do jakiej głośności jesteśmy przyzwyczajeni, w jakim otoczeniu pracujemy, i czy odpowiednio chronimy słuch, kiedy przebywamy w głośnych pomieszczeniach?
Oznaki ubytku słuchu często rozwijają się stopniowo i czasem trudno je zauważyć. Jeśli masz wrażenie, że ludzie mówią niewyraźnie, doświadczasz szumów usznych lub trudno Ci ustalić źródło dźwięków, warto sprawdzić narząd słuchu w specjalistycznym gabinecie protetyki słuchu. Wykonaj bezpłatny test słuchu online.
Jeśli zbyt często narażamy nasz słuch na wysokie dźwięki o silnym natężeniu, piszczenie w uszach może świadczyć o:
- zniszczeniu struktur ucha wewnętrznego
co zazwyczaj objawia się również słyszeniem szumów, piszczenia czy trzaskania bezpośrednio przed snem, kiedy organizm próbuje się wyciszyć z bodźców, którymi był atakowany w ciągu dnia.
Kolejnymi rzeczami, które może zwiastować piszczenie w uszach są:
- bakteryjne zapalenie ucha - często połączone z bólem ucha,
- wysiękowe zapalenie ucha - również często oprócz piszczenia występuje ból ucha.
Piszczenie w uszach - jak się pozbyć?
Do jednych z najczęstszych przyczyn piszczenia w uszach oraz szumów w uszach jest zaleganie woskowiny, która często na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, zamiast być wydalana z uszu, zaczyna być wpychana do środka ucha.
Tak zazwyczaj dzieje się w przypadku czyszczenia uszu patyczkami kosmetycznymi, które wbrew popularnemu nawykowi nie służą wcale do czyszczenia uszu. W celu ich higieny najlepszym rozwiązaniem są specjalne spraye do uszu bądź płukanie uszu specjalnymi specyfikami.
Kiedy podejrzewamy, że woskowina w uszach mogła zatkać nieco ujście ucha, warto udać się do laryngologa, który na miejscu bezboleśnie przepłucze ucho. Zabieg ten polega na przepłukaniu ucha letnią wodą pod odpowiednim kątem i ciśnieniem. Dzięki temu ucho jest dokładnie oczyszczone i co najważniejsze, przynosi szybką ulgę i przyjemne uczucie odetkania ucha.
Piszczenie w uszach - nerwica
Jeżeli piszczenie w uszach lub szumy pojawiają się na koniec dnia w trakcie zasypiania, może podejrzewać, że jest to wynik nadmiernej ekspozycji organizmu na stres i głośne czynniki zewnętrzne.
Jeśl piszczenie w uszach czy szumy pojawiają się regularnie co wieczór lub co noc, można podejrzewać, że przyczyną może zbyt dużą ilość wrażeń i nadciśnienie.
Warto przystopować nieco z rytmem życia, ograniczyć i złagodzić bodźce, które docierają do naszego organizmu oraz uszu i zaobserwować czy pojawi się poprawa. Jeśli nie, należy skonsultować się kolejno z laryngologiem, neurologiem lub psychologiem.
W celu utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia powinno znaleźć się w nim miejsce na odpoczynek i relaks.
Reklama
Piszczenie w uszach - jak leczyć?
Aby odpowiednio dobrać leczenie, czy to domowe czy podejmowane przez lekarza, należy odkryć przyczynę piszczenia w uszach. Do tego nierzadko potrzebna jest konsultacja z lekarzem, chociażby rodzinnym. Do najczęstszych polecanych sposobów leczenia piszczenia w uszach są:
- unikanie hałasów i wysokich dźwięków, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, zaopatrzenie się w specjalne wygłuszające słuchawki,
- relaks i odpoczynek, spięte i znerwicowane ciało nigdy nie ma powodów do tego, by odpowiednio funkcjonować,
- ograniczać stres i czynniki podwyższające ciśnienie,
- odpowiednia pielęgnacja uszu, zrezygnowanie z patyczków kosmetycznych na rzecz specjalnych sprayów czy płynów do płukania uszu,
- ograniczenie spożywania aspiryny, która często powoduje piszczenie i szumienie w uszach oraz może doprowadzić do uszkodzenia rzęsek ślimaka usznego,
- ograniczenie spożywania kofeiny, która pobudza poruszanie się rzęsek w uszach, które wysyłają wibracje do nerwu słuchowego,
- odrywanie myśli od przypadłości piszczenia w uszach, ciągłe analizowanie i denerwowanie się z tego powodu będzie tylko nasilać ten objaw, najlepiej udaj się na spacer i posłuchaj kojących dźwięków przyrody.
Artykuł zawiera lokowanie produktu