Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia

Borówka amerykańska to popularny w Polsce owoc, nie tylko ze względu na swój smak, ale też właściwości zdrowotne. Okazuje się, że wiele tych owoców pochodzi z polskich plantacji. Z artykułu dowiesz się jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć plantację borówki amerykańskiej i ile to kosztuje.
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Warunki dla plantacji borówki amerykańskiej

Wielu inwestorów decyduje się na zakładanie plantacji borówki amerykańskiej. Nie jest to jednak wcale takie proste. Zanim otrzyma się satysfakcjonujące zbiory, może upłynąć nawet kilka lat. Należy także liczyć się z niemałymi kosztami tej inwestycji. 

Aby plantacja borówki okazała się opłacalna, trzeba zapewnić krzewom odpowiednie warunki do wzrostu. Przede wszystkim należy się zatroszczyć o miejsce, w którym nasze krzewy będą posadzone. Borówka wysoka potrzebuje dużo miejsca, by swobodnie rosnąć i owocować, zatem przeciętna powierzchnia ziemi pod jej uprawę powinna wynosić około 1 ha. Bardzo istotny jest rodzaj ziemi.

Dlatego najpierw należy zbadać docelową glebę, w której będzie rosła borówka. Najkorzystniejsza gleba dla borówki amerykańskiej powinna posiadać pH między 3,5 a 5,5. Borówka najbardziej lubi ziemie kwaśne, przepuszczalne, nisko zasolone, o umiarkowanej wilgotności. Stąd plantacja borówki amerykańskiej powinna opierać się na glebach piaszczystych, torfowych, piaszczysto-gliniastych, bądź organicznych. 

Korzenie krzewów borówki amerykańskiej są krótkie, dlatego należy zapewnić im stałą podaż wody (w tych okolicznościach warto rozważyć nawadnianie kropelkowe), powietrza oraz substancji odżywczych. Dobrze też znaleźć takie stanowisko dla krzewów borówkowych, gdzie wody gruntowe będą płynęły poza zasięgiem systemu korzeniowego borówki. 

Reklama

Jak sadzić borówkę amerykańską na plantacji?

Sadzenie borówki amerykańskiej na plantacji wymaga także specjalnego podejścia. Krzewy najlepiej sadzić w rzędach północ-południe, w odległości od 2,5 do 3 metrów między rzędami. Pomiędzy roślinami należy zostawić odstęp od około 1 metra do 2 m. Dzięki takiemu systemowi sadzenia na ziemi o powierzchni 1 hektara może zmieścić się od 2 tysięcy do 5 tysięcy roślin. 

Jak owocuje borówka amerykańska? Plantacjadobrze przemyślana to taka, która zawiera różne odmiany owocujące w różnym czasie, po to by wydłużyć okres zbiorów (czyli np. od lipca do września). Obok siebie powinny być sadzone krzaczki tej samej odmiany rodzaju żeńskiego i męskiego, po to by łatwiej było je zapylać. Rośliny te są owadopylne, więc owocowanie zawdzięcza się pszczołom i trzmielom zapylającym krzewy. Oczywiście bardzo ważne dla sukcesu zbioru są także odpowiednia pielęgnacja, nawożenie, cięcie i uprawa borówki amerykańskiej.

Niektórzy polecają, aby pomiędzy rzędami krzewów borówki sadzić drzewa, takie jak sosny, które będą chroniły borówki od wiatru.

Borówka, która ma dobre warunki do wzrostu owocuje co roku, jest dość odporna na choroby i szkodniki. Potrzebuje jednak stałego nawadniania i jest wrażliwa na mróz. 

Reklama

Nawożenie i cięcie borówki amerykańskiej na plantacji

Zakładanie plantacji borówki amerykańskiej wiąże się także z koniecznością systematycznego nawożenia krzewów. Aby dostarczyć krzaczkom odpowiednią ilość próchnicy należy podsypać je trocinami pochodzącymi z drzew iglastych. Jednak należy przy tym pamiętać o zwiększeniu ilości nawozu bogatego w azot, ponieważ użytkowanie trocin może spowodować niedobór tego oraz innych składników mineralnych w glebie. Oczywiście konkretne założenia dotyczące nawożenia plantacji borówki amerykańskiej są uzależnione m.in. od wieku plantacji, miejsca jej położenia, odmian krzewów na niej występujących, pory roku, rodzaju podłoża, itp.

Jeśli chodzi o cięcie krzewów borówki amerykańskiej to w pierwszych latach od wsadzenia dokonuje się tylko cięć sanitarnych. Solidnego formowania borówka wymaga po kilku latach (przyjmuje się najczęściej, że po 4-5 latach). Wówczas takie przycinki wykonuje się późną jesienią. Cięcie to obejmuje pędy stare, martwe, połamane, słabe, zwisające, rosnące poziomo oraz takie, które przeszkadzają w komunikacji między rzędami krzewów. Aby pobudzić pędy do wzrostu, należy likwidować wszystkie pędy, które mają więcej niż 5 lat. 

Reklama

Koszty plantacji borówki amerykańskiej

Plantacja borówek amerykańskichwymaga sporych nakładów pracy oraz finansów. Koszt założenia plantacji borówki amerykańskiej jest uzależniony od wielkości tej plantacji, metody przygotowania gleby pod uprawę, rodzaju odmian borówki, sposobu nawadniania krzewów, nawożenia, zbierania owoców (siła maszyn, czy zbieranie manualne), itp.

Ocenia się, że szacunkowy koszt założenia 1 ha plantacji borówki amerykańskiej wynosi około 80 tysięcy złotych. Mowa tutaj o plantacji zakładanej od podstaw łącznie z zakupem krzewów, nawadnianiem oraz nawożeniem. Przy czym warto wziąć pod uwagę kwotę, jaką trzeba będzie wydać na system nawadniający obszar około 1 ha, która oscyluje wokół 30-50 tysięcy złotych. 

Kolejnym wydatkiem są zbiory, do których trzeba zatrudnić pracowników. Szacuje się, że do zbioru owoców z jednohektarowej plantacji potrzebnych jest od kilku do 10 osób. Niektóre plantacje korzystają z maszyn służących do zbierania owoców, jednak to podraża koszty utrzymania plantacji. Poza tym taki sposób zbioru jest bezpieczny tylko dla niektórych gatunków borówki amerykańskiej.

Następnym punktem jest sortowanie i pakowanie owoców, do których także trzeba zatrudnić ludzi i/lub uruchomić specjalistyczne maszyny. Do tego dochodzą jeszcze nakłady na opakowania.

Zakładanie plantacji borówki amerykańskiej to niemałe wyzwanie, jednak może się ono opłacić. Z 1 ha można bowiem zebrać około 10 ton owoców w pełni owocowania (czyli po 6-7 latach od wsadzenia). Finansowanie takiej plantacji jest możliwe m.in. dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej, różnego rodzaju dotacjom, czy preferencyjnym kredytom.

Reklama

Po co sadzić borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska czyli wysoka to obecnie bardzo popularny w Polsce owoc. Z roku na rok powstaje coraz więcej plantacji tego owocu w naszym kraju. Borówka amerykańska jest sprzedawana nie tylko na rodzimy rynek, ale przede wszystkim zagraniczny, m.in. do Holandii, krajów Skandynawii, Niemiec, czy Anglii. Wiele osób sadzi krzaczki amerykańskiej borówki w przydomowych ogródkach, na działkach, a nawet na balkonach i tarasach.

Dlaczego borówka amerykańska cieszy się takim wzięciem? Głównie ze względu na słodki, soczysty smak. Dzięki swoim walorom smakowym borówka króluje pośród owoców deserowych dodawanych do ciast, ciasteczek, lodów, puddingów i innych deserów. 

Znane są też jednak właściwości lecznicze tego owocu, wśród których wymienia się m.in.:

Co więcej regularne spożywanie borówki amerykańskiej może zapobiec powstawaniu niektórych nowotworów, np. raka piersi. Naukowcy z Japonii, z Uniwersytetu w Miyazaki opublikowali wyniki badań w „Journal of Biological Chemistry”, z których wynika, że jedzenie borówki amerykańskiej obniża ryzyko marskości wątroby oraz wspiera komórki wątrobowe.

Owoce jej pomagają również w eliminacji bakterii oraz toksyn bytujących w układzie pokarmowym.

Czytaj również

Bibliografia

  • Pliszka Kazimierz, Borówka wysoka, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2002, I, ISBN 9788309017561.
  • J Biol Chem. 2009 Aug 7; 284(32): 21165–21176 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755839/
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Borówka amerykańska: uprawa na działce, w donicy i ogrodzie
Dziewczynka je borówki amerykańskie z domowej uprawy
Ananas - właściwości, kcal i IG. Jak obrać i czy można jeść go w ciąży?
Owoc ananas
Podobne artykuły
Borówka amerykańska w ogrodzie
Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?
Owoce figi
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?
Cztery owoce kaki w drewnianym pojemniku
Owoc kaki (persymona) - jak obrać i jak jeść? Właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Kiwi
Właściwości i wartości odżywcze kiwi. Ile ma kalorii? Czy jest zdrowe?
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!