Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?

Sadzenie borówki amerykańskiej nie stanowi dużego wyzwania, jednak uprawiając ten krzew we własnym ogródku, na działce czy balkonie, należy przestrzegać zasad dotyczących tego kiedy, gdzie i jak sadzić sadzonki borówki amerykańskiej.
Borówka amerykańska w ogrodzie
źródło:123RF
W skrócie
  • Borówka amerykańska stała się bardzo popularnym owocem. Jest pyszna, a do tego odznacza się właściwościami korzystnymi dla zdrowia.
  • Wielu smakoszy tego owocu chciałoby aby w ich przydomowych ogrodach rosła borówka amerykańska. Uprawa tego owocu nie jest bardzo trudna.
  • Jak sadzić borówkę amerykańską? Trzeba pamiętać, by roślina miała sporo miejsca i zadbać o to, by w pobliżu były też inne borówki.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak przyrządzić tofu naturalne? To danie zadowoli każdego smakosza!
Spis treści

Reklama

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Ważnym zagadnieniem jest to jak sadzić borówkę amerykańską. Aby jej rozłożyste i dość długie pędy mogły swobodnie się rozrastać borówka amerykańska, w zależności od odmiany, potrzebuje sporo miejsca. Warto posadzić obok siebie więcej krzaczków, aby wzajemnie się od siebie zapylały, a pszczoły i trzmiele nie musiały pokonywać dużych odległości, by się nasycić i zapylić krzewy. Dobrze jest też wkopać kilka różnych odmian, by słodki czas owocowania został wydłużony.

Ile miejsca potrzebuje borówka amerykańska? Jak sadzić te krzewy, aby zdrowo rosły i obficie owocowały? Zaleca się by rozstaw między krzewami wynosił 2,5-3 metrów na 1 metr. Rzędy krzaczków borówki amerykańskiej powinny przebiegać w linii północ-południe. Ta ostatnia informacja jest ważna zwłaszcza dla plantatorów, którzy sadzą ogromne ilości sadzonek. W jakich odstępach sadzić borówkę amerykańską na plantacji? Rozstaw między rzędami sadzonek powinien mieć około 3 metrów, a w rzędzie rośliny powinny być wsadzone co 1,5 do 2 metrów.

Jakie borówki sadzić? W uprawie amatorskiej najlepiej sprawdzą się m.in. odmiana „Bluecrop”, „Patriot”, „Darrow” „Bonifacy”. Do wsadu doniczkowego i pojemnikowego poleca się zaś odmianę „Bluegold”.

Reklama

Kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Zastanawiając się nad tym jak ma wyglądać amatorska uprawa borówki amerykańskiej wiele osób stawia sobie pytanie: „Kiedy sadzić borówkę amerykańską?”. W odpowiedzi na to zagadnienie podaje się dwa możliwe terminy: późna jesień lub wczesna wiosna. Dotyczy to jednak przede wszystkim sadzonek kopanych z gruntu. Znawcy tematu podają jeszcze inną odpowiedź. Według nich sadzonki borówki amerykańskiej znajdujące się w pojemnikach można wsadzać do gruntu od połowy kwietnia do października.

Ogrodnicy polecają właśnie te pojemnikowe sadzonki, ponieważ system korzeniowy jest tutaj dobrze rozwinięty. Najlepiej jest wybierać sadzonki kilkuletnie, które mają 2-3 lata. Zakupu sadzonek należy dokonywać w dobrych centrach ogrodniczych lub szkółkach drzewek owocowych. 

A kiedy powinna być wkopywana balkonowa borówka amerykańska? Sadzenie niższych i bardziej odpornych odmian krzewów do donic lub pojemników balkonowych, bądź tarasowych najlepiej wykonać wiosną, a jeśli to możliwe, to po wiosennych przymrozkach. 

Reklama

Gdzie sadzić borówkę amerykańską?

Sadzenie borówki wiosną lub jesienią powinno odbywać się we właściwym miejscu. Krzewy borówki amerykańskiej lubią słoneczne i wolne od wiatru stanowiska. Nie znoszą terenów podmokłych oraz suszy. Niektóre gatunki źle znoszą mrozy. Zatem gdzie sadzić borówkę amerykańską? Idealnym miejscem byłby teren przypominający sosnowy las. Na takich obszarach ziemia jest lekka, przepuszczalna, próchnicza, kwaśna. Tego właśnie potrzebuje borówka amerykańska.

Ziemia, która najbardziej się nadaje pod borówkę amerykańską to mieszanka torfu, ziemi liściowej oraz trocin po drzewach iglastych (np. sosnowych), które zostały uprzednio przekompostowane. Kwasowość takiej gleby powinna znajdować się na poziomie 3,5-5 pH. 

Jak głęboko sadzić borówkę amerykańską? System korzeniowy borówki amerykańskiej jest dość płytki, dlatego by wkopać te rośliny wystarczą dołki o głębokości ok 30-40 cm i szerokości ok 50 cm. Jeśli w pobliżu obszaru nasadzeniowego płyną wody gruntowe, nie powinny one sięgać pułapu korzeni borówki amerykańskiej (a być na głębokości 60-100 cm). 

Reklama

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Jakie warunki uprawy docenia borówka amerykańska, kiedy sadzić, gdzie, jakie odmiany borówki amerykańskiej są najlepsze oraz jak postępować z krzewami przez cały rok – oto najczęstsze problemy ogrodników-amatorów. Większość już rozwikłaliśmy. Pozostaje kwestia pielęgnacji tej rośliny, czyli podlewania, nawożenia, cięcia, itp. 

Borówka amerykańska należy do krzewów, które lubią wilgoć, tygodniowo należy dostarczyć krzaczkowi 10-20 l wody. Codzienne podlewanie, najlepiej drogą kropelkową, stanowi obowiązek, zwłaszcza w pierwszym roku od wsadzenia borówki amerykańskiej. Trzeba jednak uważać, aby borówki nie przelać.

Krzewy borówki amerykańskiej nawozimy wiosną w trzech dawkach. Roślina ta powinna mieć zapewnioną stałą podaż azotu, dlatego wiosenny nawóz powinien być bogaty w ten pierwiastek. Na jesień warto podsypać krzewy nawozem wieloskładnikowym i okorować podłoże. 

Solidne cięcie borówki amerykańskiej powinno się wykonać dopiero po kilku latach od wsadzenia, by prześwietlić koronę krzewu. Usuwa się wówczas stare, słabe, zagęszczone i niewłaściwie rosnące pędy.

Reklama

Borówka amerykańska. Dlaczego jej uprawa jest popularna?

Od szeregu lat obserwuje się swoiste „boom” na borówkę amerykańską. Nie dość, że jest pyszna, bo soczysta i słodka, to jeszcze odznacza się właściwościami korzystnymi dla zdrowia. 

Borówka amerykańska:

A to nie wszystkie zalety regularnego zajadania się borówkami amerykańskimi. Okazuje się, że owoce te przeciwdziałają powstawaniu niektórych nowotworów oraz zapobiegają marskości wątroby. 

Nic dziwnego zatem, że sadzenie borówki amerykańskiej, nie tylko na plantacjach, ale także w przydomowych ogródkach, na działkach, a nawet na tarasach i balkonach stało się bardzo popularne. Jeśli tylko właściwie zadbamy o tę roślinę, z pewnością przez długie lata będziemy cieszyć się jej plonami. Powinniśmy więc wybrać odmianę lub odmiany borówek amerykańskich, które najlepiej nadają się do amatorskiej uprawy oraz znaleźć dla nich dobre stanowisko w ogrodzie.

Smakiem borówek amerykańskich można się cieszyć latem, w czasie ich owocowania ale też zimą, ponieważ są to owoce, które nadają się do mrożenia.

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Pliszka, Borówka wysoka, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2002, I, ISBN 9788309017561.
  • K. Smolarz, Borówka wysoka. Owocowy ogród, Wydawnictwo Działkowiec, 2008, ISBN 9788389615428.
  • R. Rebala, Borówka amerykańska, Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, rocznik 2011, nr 07-08.
  • S. Głowacki, Borówka amerykańska, Agrochemia, r, 1999, 09.
  • E. Wesołowska, Borówka amerykańska - samo zdrowie, Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, rocznik 2009, nr 07-08.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Owoc kaki (persymona) - jak obrać i jak jeść? Właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Cztery owoce kaki w drewnianym pojemniku
Borówka amerykańska: uprawa na działce, w donicy i ogrodzie
Dziewczynka je borówki amerykańskie z domowej uprawy
Podobne artykuły
Borówka amerykańska w ogrodzie
Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?
Dziewczynka je borówki amerykańskie
Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?
Owoce figi
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?
Kiwi
Właściwości i wartości odżywcze kiwi. Ile ma kalorii? Czy jest zdrowe?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!