Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program

Aby borówka amerykańska zdrowo rosła oraz obficie i smakowicie owocowała należy ją regularnie nawozić. Trzeba jednak stosować nawozy dedykowane krzewom borówki amerykańskiej. Ponadto powinno się pilnować odpowiedniego sposobu dawkowania nawozów oraz terminów ich podawania.
Dziewczynka je borówki amerykańskie
źródło:123RF

Spis treści

Warunki uprawy borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska potrzebuje specyficznych warunków, by mogła swobodnie i zdrowo rosnąć oraz obficie owocować. Przede wszystkim należy jej zagwarantować słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko. 

Ziemia, do której będziemy sadzić krzewy powinna być:

  • kwaśna, 
  • próchnicza, 
  • przepuszczalna,
  • odpowiednio wilgotna (borówka amerykańska nie lubi suszy ale niedobrze znosi też nadmierne nawodnienie) 

oraz o pH między 3,5 a 5. Borówka amerykańska nie toleruje ścisku, zatem należy jej zapewnić odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Jeśli krzaczki borówki amerykańskiej sadzimy w przydomowym ogrodzie lub na działce odstęp między sadzonkami powinien wynosić 1 x 2-2,5 m. Najbezpieczniej jest kupować dwu- lub trzyletnie sadzonki w pojemnikach, ponieważ w tym przypadku system korzeniowy jest lepiej rozwinięty niż w przypadku krzaczków kopanych z gruntu.

Ponadto borówce amerykańskiej powinniśmy zapewnić stałą podaż wilgoci, szczególnie w pierwszym roku po wsadzeniu do gruntu. Czego jeszcze wymaga borówka amerykańska? Nawożenie: systematyczne, odpowiednimi preparatami przeznaczonymi konkretnie do tej rośliny, we właściwym czasie – to czynność, o którą należy dbać, jeśli chcemy zbierać pyszne i dorodne owoce borówki amerykańskiej. 

Nawożenie borówki amerykańskiej

Nawożenie borówki amerykańskiej w przypadku tego krzewu owocowego jest nieodzowne. Jednak inaczej należy nawozić ją wiosną, a inaczej jesienią. Dlaczego warto wprowadzić program nawożenia borówki amerykańskiej do własnej uprawy?

Ponieważ ma ona szczególne wymagania pielęgnacyjne. Dzięki stosowaniu odpowiednich środków do nawożenia tych krzewów będą one zasilone w niezbędne składniki odżywcze. Ziemię, na której rośnie borówka amerykańska należy regularnie użyźniać, ponieważ wraz z upływem czasu roślina pobiera wartości pokarmowe z gleby, a deszcz dodatkowo je wypłukuje. Oprócz polepszonego składu gleby nawóz do borówek amerykańskich zapewnia też ziemi bogatszą strukturę oraz skuteczniejsze wchłanianie pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i owocowania krzewu.

Należy się jednak trzymać wytycznych producenta danego preparatu do nawożenia, tak żeby użyć go w odpowiednim czasie i ilości. Nadmiar nawozu może skutkować marnymi zbiorami. 

Prawidłowe nawożenie borówki amerykańskiej polega też na wykorzystaniu właściwej metody nawożenia, o czym będzie mowa poniżej.

Kiedy i jak nawozić borówkę amerykańską?

Nawożenie borówki amerykańskiej na działce, czy w ogródku polega na stosowaniu odpowiednich nawozów we właściwym czasie i o danym składzie. A dokładnie jak nawozić borówkę amerykańską? Gleba, na której rośnie borówka amerykańska powinna być nawożona takimi substratami, które będą dostarczały innych, potrzebnych roślinie pierwiastków na wiosnę i odmiennych na jesień. Pierwsze nawożenie w roku kalendarzowym powinno nastąpić około marca, po przekwitnięciu krzewów. Kolejne wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej powinno mieć miejsce na początku czerwca, a ostatnie – pod koniec czerwca. Natomiast jesienne nawożenie borówkiprzypada na późne lato, ogrodnicy najczęściej wskazują na miesiąc październik. 

Ten rodzaj nawożenia określa się jako doglebowe, oznacza to, że nawóz jest rozsypywany pod krzaczkami lub rozpuszczany w wodzie i rozlewany do gruntu. Niekiedy stosuje się też tzw. dolistne nawożenie, jednak z tego sposobu korzystają głównie ogrodnicy i plantatorzy. 

Ponadto krzewy borówkowe warto ściółkować, szczególnie na zimę. Świetnie nadaje się do tego kora drzew iglastych (np. sosnowych), najlepiej kompostowanych przez sezon lub dwa-trzy sezony, a także trociny, szyszki oraz igliwie.

Czym nawozić borówkę amerykańską?

Nawożenie borówki wiosną należy wykonywać przy pomocy preparatów obfitych w azot. Jest to pierwiastek, którego w okresie produkcji owoców borówka amerykańska bardzo potrzebuje. Nawozem azotowym nawozi się borówkę amerykańską w trzech dawkach (np. trzy razy po 10 g siarczanu amonowego), które zostały wymienione powyżej: w marcu oraz na początku i na końcu czerwca. Niektórzy jako wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej polecają saletrę amonową, którą wystarczy użyć dwa razy w okresie wiosennym po 10 g.

Natomiast jesienne nawożenie borówki amerykańskiej powinno się odbywać przy zastosowaniu środków, w których dominują już inne pierwiastki: fosfor i potas, po około 30 g na krzak.

Czym nawozić borówkę amerykańską poza wskazanymi wyżej produktami nawozowymi? Niektórzy polecają stosowanie gnojówki, jednak nie jest to dobry pomysł ze względu na dużą zasadowość tego rodzaju naturalnego nawozu. Można jednak zastosować nawóz wolnodziałający, podobny w składzie do nawozu do iglaków. Jednak należy znacznie zmniejszyć dawkę dla borówki amerykańskiej.

Czego unikać przy nawożeniu borówki amerykańskiej?

Czego powinniśmy się wystrzegać dbając o odpowiednie nawożenie borówki amerykańskiej? Terminy stosowania nawozu – to bardzo ważne aby ich pilnować. Nie należy nadużywać odżywek do roślin, ponieważ efekt może być odwrotny do zamierzonego, ani sypać jednej dużej dawki azotu na cały okres wzrostu owoców, zamiast dzielić ją na trzy mniejsze porcje.

Jeśli zauważymy nagłe zahamowanie wzrostu krzewu, oznacza to, że daliśmy roślinie za mało azotu. Jeżeli liście zaczną brązowieć oraz zawijać się do środka, pewnie poskąpiliśmy borówce amerykańskiej potasu. Aby zaś uniknąć przebarwiania blaszek liściowych i ogonków na fioletowo należy dostarczać krzewom odpowiednią ilość fosforu.

Pożółkłe liście oraz małe przyrosty mogą oznaczać natomiast zbyt wysokie pH gleby, w której rosną krzewy borówkowe. Może być to wynikiem zbyt zasadowego podłoża lub braku ściółkowania. Do takich przypadków może także dochodzić jeśli jako nawóz stosujemy obornik.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Smolarz Kazimierz, Borówka wysoka. Owocowy ogród, Wydawnictwo Działkowiec, 2008, ISBN 9788389615428.
  • Pliszka Kazimierz, Borówka wysoka, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2002, I, ISBN 9788309017561.

Oceń artykuł

(liczba ocen 42)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.