Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Borówka amerykańska: uprawa na działce, w donicy i ogrodzie

Borówka amerykańska to owoc nasycony witaminami i minerałami, które mają właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Dlatego coraz częściej decydujemy się na uprawę tego krzewu w ogrodach, na działkach, tarasach, a nawet balkonach. Jak zabrać się za uprawę borówki amerykańskiej?
Dziewczynka je borówki amerykańskie z domowej uprawy
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Po co uprawiać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska przeżywa w ciągu ostatnich lat wielki „boom”. Wszyscy chcą ją jeść, przyrządzać desery z nią w roli głównej oraz mieć w przydomowym ogródku, na działce, tarasie, a nawet na balkonie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ ta kuzynka poczciwej leśnej jagody posiada ogrom witamin i składników mineralnych, które wspierają nie tylko zdrowie, ale i urodę systematycznie smakujących je osób.

Witamina C, K, A, witaminy z grupy B, a także potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, sód, błonnik oraz białko, węglowodany i tłuszcze – to wszystko mieści się w małej jagodzie borówki amerykańskiej. Warto zainwestować jeśli nie w takie przedsięwzięcie jak plantacja borówki amerykańskiej, to chociaż w kilka krzaczków tej rośliny stojących na balkonie lub rosnących na działce. Właściwości lecznicze borówki są bowiem nieocenione. 

Warto wymienić chociażby fakt, że regularne jedzenie borówki amerykańskiej:

  •  poprawia ostrość widzenia, 
  • chroni przed niektórymi nowotworami (szczególnie umiejscowionymi w piersiach), 
  • poprawia pamięć, 
  • przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu
  •  zapobiega marskości wątroby, 
  • zwalcza „zły” cholesterol
  •  a także wspiera układ pokarmowy.

Reklama

Uprawa borówki amerykańskiej na działce

Zważywszy na szeroki wachlarz korzyści jakie niesie ze sobą jedzenie owoców, tych pochodzących z Ameryki Północnej krzaczków zwanych borówka amerykańska, uprawa tej rośliny w domowych warunkach to dobra inwestycja w zdrowie własne i domowników.

Uprawa borówki amerykańskiej nie należy do najprostszych, jednak jak już poznamy jej tajniki i będziemy się stosować do zasad ogrodniczych z pewnością osiągniemy sukces. 

Roślina ta lubi słoneczne, ciepłe i zaciszne stanowiska. Szkodzi jej wiatr, mróz oraz susza, dlatego należy wybrać jej takie miejsce w ogrodzie żeby miała najlepsze z możliwych warunki do rozwoju. To dość duża roślina, więc najlepiej przygotować dla niej więcej miejsca. Poza tym nie umieszcza się jej w ogrodzie w pojedynkę. Chodzi o to by rośliny wzajemnie się od siebie zapylały, dobrze zatem posadzić kilka krzaczków obok siebie, najlepiej rodzaju męskiego i żeńskiego.

Jak sadzić borówkę amerykańską? Jeśli nie zakładamy plantacji, a pragniemy mieć jedynie kilka-kilkanaście krzaczków tej rośliny na własny użytek, trzeba przygotować doły (około 30-centymetrowe) z odpowiednim podłożem i wsadzać krzaczki w odstępie 1-1,5 metra od siebie. Sadzenie borówki amerykańskiej powinno odbywać się wiosną lub jesienią (najpóźniej do końca października). 

Aby prawidłowo rosła, powinna zostać wysadzona do kwaśnej ziemi, czyli np. do kwaśnego torfu, trocin z roślin iglastych, czy ziemi bogatej w siarkę. Żeby na pewno się przyjęła warto zaszczepić każdą sadzonkę szczepionką mikoryzową przeznaczoną dla borówek. Po posadzeniu krzewu dobrze jest podsypać go ściółką z iglastego lasu (najlepiej sosnowego).

Rodzaje borówek amerykańskich nadających się do ogrodu to m.in. „Bluecrop”, Bluetta”, Darrow”, „Patriot” oraz „Spartan”.

Reklama

Jak uprawiać borówkę amerykańską w donicy?

Jeśli nie posiadamy ogródka, działki lub nie mamy już tam miejsca dla nowych roślin możemy wybrać inną metodę uprawy tych krzewów: na balkonie lub tarasie. Jak uprawiać borówkę amerykańską w pojemnikach, donicy, bądź skrzyni? 

Pojemnik, do którego wsadzimy roślinę powinien mieć odpływy oraz odpowiedni drenaż (np. keramzyt), dopiero na niego sypiemy odpowiednią, kwaśną ziemię (o pH 3,8 – 4,8). Na wierzchu krzew powinno się podsypać np. sosnową korą. Donice nie muszą być głębokie ale powinny być dość szerokie. Powinno się je ustawić na słońcu, jednak w miejscu, w którym nie będzie dokuczał im wiatr. Na zimę należy obłożyć donicę styropianem (boki oraz spód pojemnika) i wstawić bliżej ściany balkonowej lub tarasowej. 

Borówka amerykańska sadzona do donic nie lubi mieć sucho, ale nie znosi także przelewania, dlatego stan wilgotności ziemi należy codziennie kontrolować. Najlepiej podlewać krzaczki wodą deszczową lub odstaną wodą z kranu. To samo dotyczy krzewów posadzonych do gruntu.

Odmianami borówki amerykańskiej, które najbardziej nadają się do sadzenia do donic są m.in. „Aino”, „North Country”, czy „Polaris”. To niższe gatunki borówki amerykańskiej. 

Reklama

Nawożenie borówki amerykańskiej

Czego jeszcze wymaga borówka amerykańska? Nawożenie borówki amerykańskiej – to kolejna ważna czynność ogrodnicza, o której nie można zapomnieć jeżeli pragniemy zbierać z krzaczków dorodne, słodkie owoce. Roślina nie wymaga intensywnego nawożenia. Wystarczy to zrobić 2-3 razy na sezon, przy czym pierwszy raz – wczesną wiosną, natomiast ostatni raz dobrze, aby było to wykonane najpóźniej w lipcu (na początku). Nawóz powinien być przeznaczony dla borówki amerykańskiej. Może być to preparat wieloskładnikowy, ekologiczny, czy rozpuszczalny, którego działanie jest przyspieszone. Tego rodzaju środki powinny zawierać azot, jednak należy uważać aby nie przedawkować tej substancji. 

Dodatkowo na jesień warto wesprzeć krzaczki jesienną wersją nawozu do borówek amerykańskich, tak by łatwiej przetrwały zimowe mrozy. Taka kompozycja powinna być wieloskładnikowa i stosowana w ilości około 30 g na krzaczek. Ponadto nie zaszkodzi rozłożyć wokół krzaczków borówek amerykańskich ściółki składającej się z kompostu. 

Reklama

Kiedy i jak ciąć borówkę amerykańską?

Czego jeszcze potrzebuje borówka amerykańska? Cięcie stanowi następny istotny zabieg pielęgnacyjny, bez którego krzaczek może nie być tak okazały oraz nie owocować jak byśmy chcieli. 

Krzaczki tnie się na wiosnę, jednak odcina się jedynie stare, chore pędy. W tym przypadku chodzi bardziej o prześwietlenie krzewu i kosmetyczne cięcie niż ścinanie większej części krzewu. 

Generalne cięcie wykonuje się jednak dopiero po kilku latach od posadzenia rośliny (najczęściej po 4 latach od wsadzenia borówki), wcześniej nie ma takiej potrzeby. Wówczas wczesną wiosną (na przedwiośniu) wycina się krzaczek borówkowy w taki sposób, że pozostawia się 6-8 wiodących gałęzi. Resztę, czyli słabe, stare, uszkodzone i chore pędy ścina się. Nie pozostawia się również zagęszczających krzew gałęzi.

Niektórzy ogrodnicy polecają też letnie cięcie borówki amerykańskiej, którego należy dokonywać po owocowaniu (oraz po zbiorach) przy suchej, słonecznej pogodzie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Pliszka Kazimierz, Borówka wysoka, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2002, I, ISBN 9788309017561.
  • Smolarz Kazimierz, Borówka wysoka. Owocowy ogród, Wydawnictwo Działkowiec, 2008, ISBN 9788389615428.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Ananas - właściwości, kcal i IG. Jak obrać i czy można jeść go w ciąży?
Owoc ananas
Arbuz - właściwości i wartości odżywcze. Ile ma kalorii i czy jest zdrowy?
Pokrojony arbuz
Podobne artykuły
Dziewczynka je borówki amerykańskie
Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?
Cztery owoce kaki w drewnianym pojemniku
Owoc kaki (persymona) - jak obrać i jak jeść? Właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Kiwi
Właściwości i wartości odżywcze kiwi. Ile ma kalorii? Czy jest zdrowe?
Owoc pigwa
Pigwa a pigwowiec - właściwości. Jak wyglądają i czym się różnią?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!