To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Cena borówki amerykańskiej – koszt sadzonki i owoców za kg

Przeciętnie za kilogram borówki amerykańskiej płaciliśmy latem około 20 zł. Ceny wyglądały nieco inaczej w różnych rejonach kraju. Najdroższe owoce są jednak zimą. Dlatego latem warto zamrozić je, by kilka miesięcy później móc dodawać je do deserów, dań, itp.
Wiaderko z borówkami amerykańskimi
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Cena borówki amerykańskiej

Ile kosztuje borówka amerykańska? Cena za kg tych owoców latem 2019 roku wynosiła od około 13 do 24 zł, w zależności od regionu Polski. Taniej za borówkę płacili mieszkańcy środkowej Polski. W Warszawie średnio trzeba było zapłacić od 13 do 18 zł, a w Łodzi między 14 a 16 zł. Wyższa była natomiast cena borówki amerykańskiej w Poznaniu, Krakowie, czy Wrocławiu, w których odpowiednio płacono 16-24 zł, 18-20 zł i 22 zł. 

Gdzie można kupić najtaniej borówki amerykańskie? Cena tego owocu zwykle jest korzystniejsza w hipermarketach. Jednak nie zawsze za dobrą ceną idzie jakość. Dlatego warto przyjrzeć się borówkom przed zakupem w dużych sklepach. Dobre owoce wyróżniają się jednorodnym kształtem, intensywną niebiesko-fioletową barwą, sporą wielkością oraz białawym pyłkiem otulającym borówkę.

Nierzadko bezpieczniej jest nabyć borówki w małym warzywniaku lub na rynku po nieco wyższej cenie ale za to dobrej jakościowo.  

Reklama

Uprawa borówki amerykańskiej – wymagania 

Średnia cena borówki amerykańskiej na 2019 rok oscylowała wokół 20 zł. W związku z tym, że owoc ten bije rozmaite rankingi najchętniej spożywanych owoców warto się zastanowić nad uprawą krzewów borówki amerykańskiej na własny użytek. To pomysł, nad którym dobrze jest się pochylić, zwłaszcza jeśli dysponujemy kawałkiem ziemi przy domu lub działką. Są i tacy zapaleńcy, którzy sadzą borówkę amerykańską na tarasie, a nawet balkonie.

Jeśli postanowimy uprawiać ten rodzaj krzewu owocowego, powinniśmy odpowiednio przygotować ziemię pod tę roślinę. Borówka amerykańska lubi kwaśne, przewiewne, próchnicze, bogate w azot podłoże oraz słoneczne i bezwietrzne stanowisko. Nie znosi zaś podmokłych terenów, suszy, wiatru, a wiele odmian niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem. Wyróżnia się wiele odmian borówki amerykańskiej (koło 450), zatem dobrze jest wybrać taki gatunek, który na naszym terenie będzie się dobrze czuł. Dobrze jest kupić sadzonkę w pojemniku, która ma już 2-3 lata. Po wsadzeniu, borówkę należy podsypać np. trocinami z drzewa iglastego (najlepiej z sosny) i dbać o stałą podaż wilgoci (trzeba uważać aby nie przesuszyć, ani nie przelać krzewu). Trzeba ją także nawozić specjalnymi nawozami na wiosnę oraz na jesień. Nie można także zapomnieć o przycinaniu jej pędów. Takie poważniejsze cięcie należy wykonać dopiero po kilku latach od posadzenia.

Koszt założenia i utrzymania plantacji borówki

Osoby, które posiadają ziemię, na której mogłyby założyć plantację borówki amerykańskiej oraz mają środki na jej uruchomienie, mogą się pokusić o zainwestowanie w takie przedsięwzięcie. Koszt założenia plantacji borówki amerykańskiej o wielkości 1 ha od podstaw wynosi około 80 tysięcy złotych lub więcej.

Czego potrzebuje plantacja, w której króluje borówka amerykańska? Cena sadzonki to jeden z podstawowych kosztów, jakie trzeba w tym przypadku ponieść. Zależnie od odmiany borówki amerykańskiej może ona wynosić około 15 zł za trzyletnią sadzonkę mającą wysokość 30-60 cm. Za młodszą sadzonkę, roczną lub blisko dwuletnią, zapłacimy około 7 zł.

Istotnym kosztem jest także ziemia pod borówkę amerykańską. Cena za kg specjalistycznej gleby, w której borówka amerykańska będzie optymalnie wzrastać, wynosi około 15 zł za 50-litrowy worek. 

Cena sadzonki borówki amerykańskiej, czy ziemi to oczywisty wydatek. Trzeba się jednak liczyć także z takimi kosztami jak założenie nawadniania, nawożenie roślin odpowiednimi środkami przeznaczonymi do tych krzewów owocowych, czy zatrudnienie pracowników do zbierania plonów, segregowania i pakowania owoców.

Reklama

Cena borówki amerykańskiej na skupie

Plantatorów, którym powiodły się zbiory z pewnością będzie interesowaćcena borówki amerykańskiej na skupie. Koszty te są jednak bardzo różne. Wpływ na nie mają m.in. takie czynniki jak:

●     wielkość owoców, 

●     odmiana borówki amerykańskiej, 

●     wielkość zbiorów, 

●     ilość producentów zbywających owoce, 

●     popyt, 

●     warunki atmosferyczne w czasie wzrostu roślin, itp. 

Rolnicy nie zawsze decydują się na zawożenie swoich owoców do punktu skupu. Mają jeszcze możliwość bezpośredniej sprzedaży, np. na miejskich i wiejskich targowiskach, czy do dużych sieci handlowych i supermarketów. 

Borówka amerykańska jest droższa na początku owocowania. Z reguły najtańsza jest w sierpniu, by pod koniec zbierania owoców odmian późno-owocujących, czyli z końcem września i początkiem października ponownie zdrożeć. Najwięcej za borówkę amerykańską przeciętny Kowalski zapłaci zimą. Jednak w tym okresie można się posiłkować zamrożonymi owocami, zebranymi lub kupionymi w porze letniej.

Reklama

Po co uprawiać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska to owoc, który z roku na rok zyskuje w Polsce coraz liczniejszą rzeszę zwolenników. Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny wielkość produkcji borówki amerykańskiej w naszym kraju w minionym roku szacuje się na ponad 25 tysięcy ton. Oznacza to skok w górę o 55 procent w porównaniu z rokiem 2017. 

Mimo, iż roślina pochodzi z Ameryki Północnej to właśnie Polska plasuje się na drugiej pozycji wśród państw europejskich najliczniej eksportujących ten owoc. W skali światowej jesteśmy na szóstym miejscu. Polskie borówki amerykańskie najczęściej wędrują do innych krajów z Unii Europejskiej, m.in. do Anglii, Holandii, Niemiec i Skandynawii.

Skąd takie zainteresowanie borówką amerykańską? Stąd, że jest to owoc przynoszący zdrowie. Regularne jedzenie borówek sprawia, że mamy lepszą pamięć i wzrok, a także dobrze funkcjonuje nam układ pokarmowy. Ponadto spożywając tę słodką odmianę jagód zapewniamy sobie młody wygląd, zapobiegamy zachorowaniu na groźne choroby, takie jak np. niektóre nowotwory czy marskość wątroby.

Czytaj również

Bibliografia

  • Smolarz Kazimierz, Borówka wysoka. Owocowy ogród, Wydawnictwo Działkowiec, 2008, ISBN 9788389615428.
  • Pliszka Kazimierz, Borówka wysoka, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2002, I, ISBN 9788309017561.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?
Owoce figi
Truskawki - sadzenie, pielęgnacja i odmiany. Co można z nich zrobić?
Ile kalorii ma truskawka
Melon - rodzaje, właściwości, kcal i IG. Jak wygląda i jak go jeść?
Pokrojony melon na białym talerzu
Podobne artykuły
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?
Dziewczynka je borówki amerykańskie
Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program
Czarny bez
Dziki bez - właściwości. Jak zrobić z niego sok i syrop?
Borówka amerykańska w ogrodzie
Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!