To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jakie właściwości ma pluskwica groniasta? Co lepsze: preparaty, czy uprawa?

Pluskwica groniasta to roślina zielna, która wykazuje właściwości korzystnie wpływające na zdrowie. Te korzyści przede wszystkim mają związek z łagodzeniem rozmaitych kobiecych dolegliwości, lecz nie tylko. Niestety, odnotowuje się też skutki uboczne działania preparatów z pluskwicą groniastą. Co lepiej wybrać: gotowe produkty z tym ziołem, czy samodzielną uprawę rośliny?
Jakie właściwości ma pluskwica groniasta?
W skrócie
 • Pluskwica groniasta to zioło znane od wieków, a odkryte przez Indian. Słynie głównie z właściwości łagodzących nieprzyjemne objawy menopauzy, ale także menstruacji. Znane są też inne korzyści tej rośliny: działanie przeciwzapalne, czy wspierające pracę kości, mięśni i stawów.
 • Zioło może wywoływać działania niepożądane, takie jak np. osłabienie, zawroty głowy, nudności, a nawet może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Należy ściśle trzymać się dawkowania preparatów z pluskwicą groniastą. Przed przyjęciem takich produktów, lepiej skonsultować się z lekarzem.
 • Środki z ziołem są do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich. Bez problemu dostanie się je też w Internecie. Ceny produktów z pluskwicą groniastą wahają się od ok 20 do ok 60 zł.
SPRAWDŹ TEŻ: Zioła, które leczą. Które warto stosować?
Spis treści

Reklama

Co to jest pluskwica groniasta?

Pluskwica groniasta, określana też jako świecznica groniasta, to roślina należąca do rodziny jaskorowatych. Pochodzi ona z Ameryki Północnej oraz Kanady, jednak obecnie występuje także w Europie oraz Azji Północnej. Do wzrostu najczęściej wybiera obrzeża lasów, zarośla oraz skarpy.

Na naszym kontynencie została poznana niedawno, bo dopiero w XX wieku, natomiast jej cenne właściwości zostały odkryte już w XVIII wieku przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Świecznica groniasta była przez nich wykorzystywana przede wszystkim do zwalczania reumatyzmu i artretyzmu. Doceniano także jej działanie łagodzące dolegliwości kobiece, w tym związane z menstruacją, menopauzą oraz trudami porodu.

Jak wygląda pluskwica groniasta? Jest to zioło osiągające wysokość od 1 do 2 metrów. Korzeń rośliny jest mocny, posiada walcowaty kształt i ciemny kolor, liście natomiast są duże i dłoniastowcinane. Świecznica groniasta kwitnie w lipcu, wówczas drobne, białe kwiatki zbierają się w grona liczące od 30 do 90 cm. Najcenniejsze z punktu widzenia prozdrowotnego są korzeń i kłącze pluskwicy groniastej, czyli części podziemne rośliny.

Reklama

Właściwości pluskwicy groniastej

Najbardziej cenione właściwości pluskwicy groniastej dotyczą zmniejszenia dolegliwości związanych z klimakterium. W okresie menopauzy dochodzi do zaburzenia funkcjonowania kobiecych hormonów, w tym spadku estrogenów.

Korzeń i kłącze pluskwicy groniastej wykazują właściwości łagodzące nieprzyjemne objawy menopauzalne, takie jak:

 • nerwowość,
 • uderzenia gorąca,
 • trudności z zasypianiem i bezsennością,
 • nadpotliwość,
 • depresja.

Stąd nie dziwi wykorzystywanie tego zioła jako naturalnego leku zmniejszającego zaburzenia związane z menopauzą.

Indianki wykorzystywały również tę roślinę do zwalczania zaburzeń związanych z menstruacją oraz zmniejszania bóli porodowych. Ziołem leczy się też nerwobóle, osteoporozę, bóle stawowe i mięśniowe oraz stany zapalne.

Pluskwica groniasta może powodować skutki uboczne, wśród których wymienia się m.in. ciemny mocz, żółte zabarwienie skóry i oczu, pogorszenie apetytu, osłabienie, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, drżenie rąk, a nawet uszkodzenia wątroby.

Wymienione działania niepożądane mogą mieć związek z niewłaściwym dawkowaniem zioła, stąd bardzo ważną kwestią jest odpowiednia podaż oraz długość trwania kuracji opartej na wyrobach zawierających wyciąg z tej rośliny.

Osoby chorujące na nadciśnienie, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować pluskwicy groniastej. Przy kłopotach z tarczycą, kiedy bierze się leki hormonalne, także nie zaleca się korzystać z dobrodziejstwa tej rośliny.

Pluskwica groniasta a tycie

Zależność między pluskwicą groniastą a tyciem nie została jeszcze dokładnie przebadana przez naukowców. Na ten moment ośrodki badawcze nie dysponują zatem wynikami badań potwierdzającymi teorię, iż opisywane zioło sprzyja odchudzaniu.

Jednak bazując na informacjach zebranych od pacjentek, przyjmowanie korzenia i/lub kłącza tej rośliny przez kobiety zmagające się z menopauzą wpływa na obniżenie wagi. W okresie klimakterium często dochodzi u kobiet do tycia, dlatego cenną wiedzą dla pań jest skuteczność aplikowania preparatów ze świecznicą groniastą ( w tym ziół na menopauzę), który to środek pomagałby paniom pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Reklama

Preparaty z pluskwicą groniastą

Naturalne preparaty z pluskwicą groniastą można otrzymać w sklepach zielarskich, czy na stoiskach ze zdrową żywnością. Ziół, takich jak pluskiwca groniasta, nie brakuje także w Internecie. Występują one najczęściej w postaci zmielonego korzenia rośliny. Na jego bazie można przygotować herbatę z pluskwicy groniastej.

By ją przyrządzić, należy wsypać do garnka 2 łyżeczki produktu i gotować w pól litrze wody przez około 10-15 minut. Gdy wyciąg z pluskwicy groniastej ostygnie, należy pić 2-3 łyżki stołowe kilka razy dziennie (nawet 5-6x dziennie).

Jak już wcześniej zauważono, środki zawierające pluskwicę groniastą, w tym także te naturalne preparaty, mogą powodować niepożądane reperkusje zdrowotne. Dlatego zanim sięgnie się po tego typu „leki”, warto skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy nie występują przeciwwskazania do stosowania takiego produktu oraz jakie dawkowanie będzie najbardziej optymalne.

Reklama

Pluskwica groniasta w tabletkach

Ułatwieniem w dzisiejszych czasach jest dostępność rozmaitych produktów, zawierających cenne zioła, pod postacią tabletek. Pluskwica groniasta występuje nie tylko jako herbatka, czy sproszkowany korzeń do zaparzania. Jej dobroczynne właściwości są też zamykane w kapsułkach. Pluskiwca groniasta w takiej gotowej, łatwej do aplikacji formie to tak naprawdę wyciąg z kłącza tego zioła.

Opakowanie produktu może zawierać około kilkudziesięciu kapsułek albo tabletek. Przeważnie zaleca się przyjmowanie go dwa razy dziennie: pierwszy raz rano, drugi – wieczorem. Tabletkę należy połknąć po posiłku i popić dużą ilością wody. Skuteczność przyjmowania tabletek z pluskwicy groniastej albo innych środków z tą rośliną zwykle obserwuje się po około 3 miesiącach kuracji.

Podobnie jak z wyrobami zielarskimi, tabletki i inne postacie preparatów ze świecznicy groniastej powinny być przyjmowane przez pacjenta dopiero po konsultacji lekarskiej. Preparatów z pluskiwcą groniastą nie należy stosować dłużej niż pół roku.

Decydując się na konkretny produkt, należy wziąć pod uwagę jego skład, czy nie ma w nim zbyt wielu dodatków i wypełniaczy.

Reklama

Uprawa pluskwicy groniastej

Możliwa jest samodzielna uprawa pluskwicy groniastej. Można ją posadzić na ogrodowych rabatach. Widuje się ją też rosnącą w całych grupach, w parkach.

Można samemu rozmnożyć roślinę umiejętnie dzieląc kłącza pluskwicy groniastej albo kupić gotowe sadzonki. Wkopuje się je do gruntu jesienią albo wiosną.

Sadzonki pluskwicy groniastej charakteryzują się tym, że mają grube pędy. Dzięki temu zazwyczaj nie wymagają podpierania w czasie wzrostu. Wystarcza im cień lub stanowisko półcieniste. Natomiast do dorodnego wzrastania wymagają żyznego, stale wilgotnego i głębokiego podłoża.

Najczęściej można spotkać następujące dwie odmiany zioła: Armleuchter (który osiąga wysokość nawet 160 cm, zakwita we wrześniu i październiku) oraz BS Blickfang (który zakwita we wrześniu śnieżnobiałymi kwiatami).

Reklama

Cena pluskwicy groniastej

Cena pluskwicy groniastej jest uzależniona m.in. od punktu sprzedażowego, jakości produktu oraz postaci, w jakiej jest sprzedawana. Przykładowo za tabletki bądź kapsułki z tym ziołem trzeba zapłacić średnio 30-50 zł za ok 90 tabletek. Natomiast za sproszkowany korzeń świecznicy groniastej można się spodziewać kwoty ok 20-30 zł.

Gdzie kupić pluskwicę groniastą? Z nabyciem tego typu produktu nie powinno być kłopotu. Preparaty z tą rośliną są dostępne w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Pluskwicę groniastą kupi się także w sklepie zielarskim albo ze zdrową żywnością.

Natomiast o sadzonki rośliny trzeba pytać w sklepach ogrodniczych, zielarskich bądź zamawiać przez Internet. Koszt sadzonki wynosi ok 20 zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Gryszczyńska Agnieszka, Gryszczyńska Bogna, Opala Bogna, Łowicki Zdzisław, Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie cz. 1, Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2012, s. 79-92.
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwica_groniasta [dostęp: 17.12.2021]
 • Kanadys Wiesław M. i in., Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania Pluskwicy groniastej w leczeniu objawów naczynioruchowych – przegląd badań klinicznych, Ginekologia Polsla, 2008, 79, 287-296.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?
Liście piołunu
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie
Ziele czystku
Maść z żyworódki: na co pomaga? Zastosowanie i działanie
Liście żyworódki
Podobne artykuły
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Białe kwiatki przytulii czepnej
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy stosowałeś/aś kiedykolwiek preparaty do leczenia blizn?
Contractubex_sonda